Такий правовий висновок зазначив Верховний Суд, переглядаючи 12.09.2023 судові рішення попередніх інстанцій у справі зі спору про скасування рішення Оператора ГРС про донарахування непобутовому Споживачу необлікованих об’ємів споживання природного газу.
При цьому ВС наголосив на тому, що для того щоб пошкодження або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі мали наслідком застосування до споживача санкцій передбачених Кодексом ГРС має бути достеменно встановлено (доведено) факт того, що такі порушення призвели до того, що витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно
Так, рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій відмовлено у задоволенні позову ТОВ до Оператора ГРС про скасування рішення про нарахування позивачеві 4 867 013 грн. заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу за рішенням комісії від 07.12.2021 та актом-розрахунком.
Судові рішення аргументовані доведеністю факту вчинення Споживачем виявленого Відповідачем порушення, відповідності складеного акта про порушення та прийнятого рішення вимогам законодавства, та тим, що розрахунок обсягу та вартості необлікованого природного газу виконано відповідачем з дотриманням методики, наведеної у Кодексі газорозподільних систем, з обранням правильних значень величин та за правильно визначений період.
Не погоджуючись із висновками судів попередніх інстанцій Верховний Суд 12.09.2023 скасував вказані судові рішення з урахуванням наступного.
В акті перевірки технічного стану вузла обліку від 26.11.2021, , зафіксовано сторонні шуми та вібрацію в голівці лічильного механізму.
В акті про порушення від 26.11.2021 встановлено порушення позивачем Кодексу ГРС, а саме робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС). Цей акт підписаний трьома представниками відповідача та представником позивача без зауважень.
У складеному на підставі акта про порушення від 26.11.2021 акті-розрахунку (для непобутових споживачів) від 07.12.2021 зазначено, що підстава визначення необлікованих (донарахованих) об`ємів природного газу та складання акта-розрахунку – позаштатний режим роботи за період із 01.11.2021 з 07:00 год. (початок розрахункового періоду) по 26.11.2021 13:00 год. (акт про порушення від 26.11.2021). Донарахований об`єм газу становить 128 658,30 м3, а, виходячи з ціни природного газу 37 828,99 грн. за тис. м3, вартість об`єму природного газу дорівнює 4 867 013 грн.
Верховний Суд звернув увагу на те, що для того щоб пошкодження або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі мали наслідком застосування до споживача санкцій передбачених Кодексом ГРС має бути достеменно встановлено (доведено) факт того, що такі порушення призвели до того, що витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
При цьому ВС звернув увагу, що у постанові Верховного Суду від 11.11.2021 визначено, що факт позаштатної роботи ВОГ не є тотожним факту наявності необлікованих (облікованих частково) об`ємів газу.
Водночас, Позивач протягом розгляду справи неодноразово наголошував, що у наведеному випадку не було і не могло бути встановлено обставин необлікованого чи облікованого частково споживання природного газу, оскільки лічильник обліковував навіть більше газу, ніж його було фактично спожито, а отже, позивач ще й переплачував за газ, який не споживав. При цьому, позивач посилався на наявні у справі докази, зокрема, протокол повірки лічильника газу від 30.11.2021, який, як він зазначав, свідчить про те, що вимірювання споживання природного газу на мінімальній витраті (Qmin) взагалі не проводилося, в таблиці проведених вимірів за значенням Qmin відсутні жодні дані: робочий еталон, дійсне значення витрати, об`єм, виміряний робочим еталоном, об`єм, виміряний лічильником, розрідження в робочому еталоні, температура в робочому еталоні; протокол повірки від 18.01.2022; лист ДП “Укрметртестстандарт» від 20.09.2022, в якому зазначено, що результати визначення відносної похибки лічильника, отримані при проведенні повірки та задокументовані в протоколі повірки від 18.01.2022, свідчать про те, що при вимірюванні об`єму газу лічильником за об`ємної витрати 5 м3/год та 8 м3/год відносна похибка вимірювання склала 4,34% та 2,32%, відповідно, обсяг газу, виміряний за вказаних витрат, є більшим від умовно істинного на таку ж саму величину, у зв`язку з чим підстав оцінювати результат вимірювання об`єму газу лічильником за вказаних об`ємних витрат як недооблікований та /або облікований частково є некоректним.
Проте належна оцінка вказаним доводам та доказам, наданим на їх підтвердження, та, відповідно, оцінка методу виявлення порушення, з посиланням на нормативно-правове обґрунтування та правомірність його застосування, судами попередніх інстанцій надана не була.
Зважаючи на викладене ВС зазначив, що висновок господарських судів попередніх інстнацій про відсутність правових підстав для задоволення позову є передчасним.
За результатами нового розгляду з урахуванням правової позиції Верховного Суду, рішенням суду першої інстанції від 15.04.2024 позов ТОВ задоволено у повному обсязі.