Перейти до вмісту
Главная страница » РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ЧЕРЕЗ СУД

РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ЧЕРЕЗ СУД

У разі розірвання шлюбу судом останній припиняється у день набрання чинності рішення суду. При цьому свідоцтво про розірвання шлюбу не видається, а документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Залишення позовної заяви без руху з підстав ненадання оригіналу свідоцтва про шлюб є порушення принципу верховенства права, права на справедливий суд та суперечить завданням цивільного судочинства.

Зауважуємо! Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлено при вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини. Винятком може стати: протиправна поведінка будь-кого з подружжя, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини (в такому разі право розірвати шлюб не пов’язано з винесенням обвинувального вироку); коли батьківство зачатої дитини визнане іншою особою у встановленому порядку шляхом подання заяви про визнання батьківства; якщо батьківство щодо дитини, яка не досягла одного року, визнано іншою особою або за рішенням суду відомості про батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.
Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя можливе за наявності згоди між ними щодо розірвання шлюбу.

Передбачено три шляхи розгляду справи про розірвання шлюбу в суді.

1. В порядку окремого провадження – за спільною заявою подружжя, яке має спільних дітей, та за заявою будь-кого з подружжя, якщо один із них засуджений до позбавлення волі. 

При цьому справи про розірвання шлюбу за заявою особи, засудженої до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
В таких випадках суд не з’ясовує причини розлучення, не вживає заходів щодо примирення подружжя, але при цьому суд повинен перевірити відповідність умов Договору інтересам дитини, а також пересвідчитись, що умови Договору не порушують засади рівності прав батьків дитини.
Разом із спільною заявою в порядку окремого провадження подружжя, яке має дітей, має право подати письмовий договір про визначення місця проживання дітей, участь у забезпеченні умов їхнього життя тим з батьків, хто буде проживати окремо та умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідченим.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

2. В порядку позовного провадження- в разі наявності заперечень одного з подружжя про розірвання шлюбу або ухилення від подання спільної заяви подружжя до органів РАЦС чи суду.

Позовна заява подається до суду загальної юрисдикції (за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача або за домовленістю за місцем проживання/перебування позивача/відповідача).
Суд може зупинити розгляд справи та надати подружжю строк на примирення до шести місяців.
Рішення суду, що набрало законної сили, надсилається до органів РАЦС за місцем ухвалення рішення.

3. За правилами спрощеного позовного провадження – в разі направлення суду відповідного окремого клопотання одночасно із поданням позову або зазначити про це безпосередньо в позовній заяві. 

В такому разі справа буде розглянута за наявними в справі матеріалами.
При цьому, порядок розгляду справи може бути змінений на загальний з повідомленням (викликом) сторін за клопотанням сторін або ж із власної ініціативи суду.