Перейти до вмісту
Главная страница » ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ НАДАЛА МОЖЛИВІСТЬ РЕСТРУКТУРИЗАЦІЇ СПОЖИВЧИХ КРЕДИТІВ ДЕЯКИМ КАТЕГОРІЯМ ГРОМАДЯН 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ НАДАЛА МОЖЛИВІСТЬ РЕСТРУКТУРИЗАЦІЇ СПОЖИВЧИХ КРЕДИТІВ ДЕЯКИМ КАТЕГОРІЯМ ГРОМАДЯН 

Верховный Совет Украины предоставил возможность реструктуризации кредитов

Верховна Рада України 10.06.2023 прийняла Закон України, яким зокрема, внесені зміни до розділу ІV “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про споживче кредитування” щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану. Ці зміни передбачають обов’язкову реструктуризацію споживчих кредитів для внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають або виїхали з територій, де ведуться бойові дії на час воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення.

Однак, не всі громадяни, які належать до даних категорій зможуть скористатися механізмом реструктуризації, оскільки для цього вони повинні відповідати хоча б одному з таких критеріїв:

  • державна та соціальна матеріальна допомога та/або пенсійне забезпечення, благодійна допомога є єдиним джерелом доходу споживача та членів його сім’ї;
  • споживач є батьком чи матір’ю багатодітної родини, що отримують субсидію на оплату комунальних послуг;
  • споживач або член його сім’ї є особою з інвалідністю внаслідок війни та нарахований за три місяці перед зверненням середній щомісячний розмір доходу споживача та членів його сім’ї не перевищує розміру двох мінімальних заробітних плат.

Позичальники повинні постійно проживати або виїхати з території, на якій ведуться (велися) бойові дії чи тимчасово окупованих територій, не мати простроченої заборгованості станом на 23 лютого 2022 року.

Вказані громадяни погашати суму заборгованості із сплати загального розміру кредиту, що вважається непогашеною за результатами проведення реструктуризації, будуть рівними частинами щомісяця, починаючи з 30 дня після реструктуризації протягом 3 рокі, а якщо договором про споживчий кредит встановлено більший строк повного погашення загального розміру кредиту – протягом такого строку.

Відсотки за кредитом, який було реструктуризовано, повинні бути погашені протягом півроку після завершення воєнного стану. 

Слід звернути увагу, що дія закону не поширюється на громадян, навіть якщо вони відповідають критеріям закону, однак брали позику у кредитній спільці. Також не підпадуть під реструктуризацію кредити, які забезпечені іпотекою та заборгованість щодо стягнення якої є остаточне рішення суду.

Також встановлено заборону вимагати прострочену заборгованість кредитору та колекторській компанії на період воєнного стану і протягом 30 днів після його закінчення. 

З урахуванням вказаного ВРУ також внесено зміни до Податкового кодексу України, згідно яких до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, як суми, на які зменшено (прощено) борг фізичної особи шляхом проведення реструктуризації зобов’язань, передбачених кредитним договором.

При цьому у березні 2022 року ВРУ також схвалила зміни  до Податкового кодексу України, якими звільнила від обов’язку сплати на користь кредитора неустойки (штрафу, пені) у зв’язку з простроченням платежу за кредитом.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *