Всі громадяни та юридичні особи, які мають у своєму користуванні земельні ділянки повинні оформити їх документально. Тобто, щоб підтвердити своє право на володіння, користування або оренду землі необхідно виготовити документацію та зареєструвати своє право на землі.
На перший погляд здається, що немає нічого складного в тому, щоб зареєструвати земельну ділянку самостійно.
Однак зіткнувшись на практиці, можна побачити, що дуже часто заяву про державну реєстрацію подано без додержання установлених вимог, або земельна ділянка «накладена» на іншу, вже зареєстровану-все це є підставою для відмови в реєстрації. На сьогоднішній день багато судових спорів виникає саме із питань реєстрації землі.
Адвокати по землі АБ «Ткачук і партнери» мають великий досвід щодо вирішення спорів, пов’язаних з реєстрацією земельних ділянок та можуть надати наступні юридичні послуги:
- Консультація з усіх питань щодо реєстрації земли;
- Підготовка пакета документів для подання державному кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки;
- Оскарження дій державного кадастрового реєстратора до Держгеокадастру;
- Зібрання доказів та підготовка процесуальних документів-адвокатського запиту, заяви, позову, клопотань, заперечень тощо;
- Представництво інтересів клієнта у всіх судових інстанцій при розгляді справ, пов’язаних з реєстрацією земельних ділянок.
ПІДСТАВИ ВІДМОВИ У РЕЄСТРАЦІЇ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
Державна реєстрація земельної ділянки – це внесення до Державного земельного кадастра відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера, який є обов’язковою ідентифікуючою ознакою земельної ділянки.
Законодавством передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки (ч.6 ст. 24 Закона України «Про державний земельний кадастр»), а саме:
- подання заявником документів (належно оформлена заява, документи із землеустрою тощо), передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відмова в державній реєстрації земельної ділянки з підстав, не передбачених цією частиною, заборонена.
Таким чином, у випадку відмови у здійсненні реєстрації земельної ділянки заявнику необхідно переконатися у тому, що йому відмовлено з підстав встановлених законодавством. Наприклад, зміна найменування акціонерного товариства у зв’язку із зміною його типу або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.
ОСКАРЖЕННЯ ДІЙ ДЕРЖАВНОГО КАДАСТРОВОГО РЕЄСТРАТОРА
У разі відмови державного кадастрового реєстратора у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки з підстав не зазначених в законодавстві, таке рішення може бути оскаржено до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру), його територіальних органів або до суду, протягом 30 календарних днів з моменту, коли заявнику стало відомо про прийняте рішення або з моменту отримання такого рішення. Оскарження такого рішення до Держгеокадастру не позбавляє можливості його оскарження до суда.
Разом з тим, якщо навіть відмовлено в реєстрації земельної ділянки, “начебто” з підстав, передбачених ст. 24 вказаного Закону України слід звернути увагу на дійсну законність наявності таких обставин.
Якщо наявність перших двох підстав для відмови в реєстрації можливо виправити та повторно звернутися до реєстратора із заявою, то третя підстава потребує вирішення спірної ситуації в суді.
Наприклад, у судовій справі № 826/9603/17 особі відмовлено у реєстрації земельної ділянки, що належить їй на праві користування з підстав реєстрації спірної землі за іншою особою.
Суди задовольнили позов вказаної особи та скасували попередню реєстрацію спірної земельної ділянки за іншою особою, що дало можливість усунути перешкоди у реєстрації землі за позивачем.
При цьому підстави для скасування попередньо реєстрації стало те, що державна реєстрація земельної ділянки, з приводу якої виник цей спір, проведена протиправно та з порушенням вимог законодавства, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка не відповідала вимогам закону, що призвело до її накладення на земельну ділянку, належну позивачу.
Аналогічні правові висновки судів наведено у рішеннях по справа № 236/1412/21, якими також задоволено позов фізичної особи та скасовано попередню реєстрацію земельної ділянки, яка накладалася на землю, належну позивачу.
Таким чином, у разі, якщо можливо усунути недоліки, які стали підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки можливо повторно звернутись до державного кадастрового реєстратора. Водночас у разі безпідставної відмови у реєстрації земельної ділянки або виявлення накладення на неї землі, яка вже зареєстрована слід вирішувати такі конфліктні ситуації в судовому порядку, в чому Вам допоможе кваліфікований спеціаліст-юрист нашого Бюро.
Адвокати по землі АБ «Ткачук і партнери» допоможуть зареєструвати належну Вам земельну ділянку, а у разі необхідності вирішити дане питання в судовому порядку.