Перейти до вмісту
Главная страница » ПЕНСІЇ МЕДИКІВ

ПЕНСІЇ МЕДИКІВ

Медичні працівники мають право на пенсію за віком на пільгових умовах та (або) на пенсію за вислугу років. Це залежить від того, яку посаду обіймала та у якому саме закладі охорони здоров’я працювала особа. 

Не можна плутати поняття «пільгова пенсія за вислугу років» медпрацівникам і «пільгова пенсія за списком 1 і 2», це два різні види пенсій і підстави виходу на них теж різні. У разі якщо особа одночасно має право на різні види пенсії, призначається один із них.

На яку саме пенсію має право медичний працівник і на яких підставах вона призначається, а також визначитись із вибором на найвигідніших умовах допоможе пенсійний адвокат АБ «Ткачук і партнери», надавши наступні правові послуги: 

  • Консультація з усіх питань, пов’язаних із пенсійним забезпеченням медичних працівників;
  • Розрахунок наявного стажу;
  • Розрахунок (перерахунок) розміру пенсії;
  • Допомога в оформленні пенсії за вислугу років або пільгової пенсії за списком 1 і 2 ( у тому числі переході на інший вид пенсії);
  • Допомога в розв’язанні суперечок із Пенсійним фондом України;
  • Підготовка процесуальних документів на захист інтересів клієнта – адвокатського запиту, позову, пояснень, клопотань, заперечень тощо;
  • Представництво інтересів клієнта у судах всіх інстанцій;
  • Оскарження незаконних судових рішень в апеляційному та касаційному порядку;
  • Супровід клієнта при виконанні рішення суду, постановленого на його користь.  

Пенсію за віком на пільгових умовах медпрацівникам призначають, якщо:

  • професію чи посаду передбачають Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 № 461 (зі змінами) (чинні на час роботи особи);
  • результати атестації робочих місць за умовами праці підтвердили шкідливі умови праці працівника безпосередньо на робочому місці (п. 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442);
  • працюють в умовах, передбачених відповідним Списком, повний робочий день (ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII).

Пільгова пенсія за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (за списком № 1, в яких наводиться перелік посад) медичним працівникам надається після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше:

  • чоловіки — 25 років, мінімум 10 з яких мають бути на роботах з  особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці;
  • жінки — 20 років, мінімум 7,5 з яких віддані праці з особливо шкідливими і особливо важкими умовами

Проте є виняток — жінки 1975 року народження або раніше мають право на отримання пільгової пенсії до досягнення ними 50-річного віку відповідно до ЗУ № 1058-IV.

Пільгову пенсію медичним працівникам, що зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці (за списком № 2 виробництв) призначають після досягнення 55 років і при стажі роботи:

  • не менше ніж 30 років — у чоловіків, з них не менше ніж 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • не менше ніж 25 років — у жінок, з них не менше ніж 10 років на зазначених роботах.

Якщо працівник 50-річного віку (або необхідного віку, установленого жінкам, народженим  до 1975 року) не набув потрібного страхового стажу до 1 квітня 2024 року, нарахувати йому пільгову пенсію можуть, якщо він має вказаний страховий стаж чоловіки 29 років та жінки 24 роки при досягнення віку з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року; чоловіки -29,5 років, жінки-24,5 років при досягненні відповідного віку з  1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року.

Для отримання пільгової пенсії медпрацівниками, які мають необхідний страховий стаж, але не мають достатнього стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці останні повинні мати половину стажу на зазначених робота, тобто чоловіки-5 років, а жінки-3 роки 9 місяців.

Пенсія за вислугу років (у тому числі для осіб, які не досягли  пенсійного віку).

Право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров’я, які працюють на посадах та в закладах і установах, передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 № 909, незалежно від віку за наявності не менше 29 років спеціального стажу  у період виходу на пенсію з 01.04.2022 по 31.03.2023; не менше 29,5 років-у період з 01.04.2023 по 31.03.2023; не менше 30 років у період з 01.04.2024 і в подальшому.

При цьому не мають значення форма власності або відомча належність закладу, у якому працює особа, і тривалість робочого дня.

ВАЖЛИВО !Пенсія за вислугу років медикам призначається після звільнення з роботи, яка дає право на цю пенсію. 

Особа, якій призначена медична пенсія за вислугу років, має право працювати на роботі, що дає право на цей вид пенсії. Однак виплачувати пенсію за вислугу років медпрацівнику припинять. Поновлять виплати лише з наступного дня після звільнення. 

При вирішити питання працювати чи не працювати, маючи пенсію за вислугу років, зверніть увагу, що особа, яка працює, сплачує внески до ПФУ на загальних підставах, а отже, має право на перерахунок пенсії.

Право на «подвійний» стаж.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом № 1058- IV (до 01.01.2004 р), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 передбачено зарахування до стажу у подвійному розмірі періодів роботи в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб з ВІЛ або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях), у патолого — анатомічних і реанімаційних відділеннях, а також у закладах з надання психіатричної допомоги (незалежно від найменування посади).

Відтак, правом на пільгове обчислення страхового стажу відповідно до статті 60 Закону № 1788 користуються особи, які працювали у згаданих закладах до 01.01.2004 р. Надалі стаж обчислюється в одинарному розмірі — за даними системи персоніфікованого обліку.

Розмір пенсії.

Пенсії за вислугу років призначаються в розмірах, встановлених статтями 19 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788 для пенсій за віком. Пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (ст. 64 Закону №1788), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.

Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом “а” статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.

Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 ( з урахуванням статті 28)  Закону № 1058 – IV і який залежить від страхового стажу особи та розміру заробітної плати, з якої відраховували страхові внески.

Розмір пенсії визначається за формулою:

П (розмір пенсії) = Зп × Кс, де:

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія;

Кс — коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За кожний повний рік стажу роботи на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці до страхового стажа додатково зараховують по одному року (ст. 24 Закону № 1058).

Особа, яка одержує пенсію за вислугу років і досягає пенсійного віку, може подати заяву до органів ПФУ за місцем проживання про призначення їй пенсії за віком.

Особа, яка має 25 років страхового стажу й вийшла на пенсію за віком, може працювати на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років. Сам факт того, що людина досягла пенсійного віку, такого права не дає.

Медичним працівникам перед оформленням пенсії слід звернутися до пенсійного адвоката нашого Бюро, який допоможе визначитись на який вид пенсії має право особа і який з них вірогідніше отримувати медпрацівнику, вирішити питання працювати чи не працювати в подальшому, а також у разі необхідності захистить порушені права клієнта.