Верховний Суд, скасовуючи 05.07.2022 рішення Комісії Обленерго про донарахування ТОВ вартості об’ємів споживання необлікованої електричної енергії звернуло увагу на невірне визначення контролюючим органом періоду (кількості днів), за який здійснено таке донарахування.
Верховний Суд 05.07.2022 відмовив у задоволенні первісного позову Обленерго про стягнення з ТОВ 133 465 грн. боргу за безобліково спожиту електричну енергію. Зустрічний позов задовольнив частково та скасував рішення Комісії від 21.04.2021, в частині проведення донарахування ТОВ необлікованої електричної енергії обсягом 34845 кВт год вартістю 133 465 грн.
В обґрунтування зустрічних позовних вимог Товариство посилається на те, що ні в акті про порушення, ні в рішенні комісії з розгляду актів про порушення не зафіксовано порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, за які може бути застосована оперативно-господарська санкція відповідно до пункту 8.4.10 цієї глави. ТОВ вважав, що факт індикації на електронному табло лічильника напису “EnR9nEt” (Emagnet) не є окремим порушенням та втручанням у прилад обліку, що призвело до зміни його показів.Окрім того, журнал подій лічильника містить записи з посекундною точністю про кожний випадок початок та закінчення електромагнітного впливу.
В запереченнях Відповідач посилався на те, що в акті про порушення зафіксовано факт порушення підпункту 6 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, який підписаний представником ТОВ та заперечень. Також Обленерго звернуло увагу, що відповідно до акту експертного дослідження заводу – виробника та доданого до нього журналу подій виявлено, що 18.12.2020 неодноразово фіксувався електромагнітний вплив на лічильник і на ньому почала висвітлюватись інформація “Emagnet”, що призводило до невірного обліку даних.
Верховний Суд погодився із доводами Касатора (ТОВ) щодо неправильного застосування Обленерго положень пунктів 8.4.8 та 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ щодо визначення періоду нарахування необлікованої електричної енергії та зазначив наступне.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що Обленерго обґрунтовано здійснило розрахунок вартості безобліково спожитої електричної енергії на суму 141 134 грн. за період з 26.11.2020 по 05.01.2021 (40 днів), оскільки остання технічна перевірка засобу обліку відбулась 26.11.2020, а порушення було виявлено та усунуто – 05.01.2021.
Разом з тим, згідно з пунктом 8.4.10 цієї глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою: W доб = P · t доб · K в, де Р – потужність (кВт), визначена як: 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); t доб – тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год; Кв – коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Відповідно до пп.1 п. 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, – з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Абзацем 5 цього пункту також обумовлено, що у разі фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з цієї кількості днів, але не більше загальної кількості днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Отже, загальне правило, визначене у підпункту 1 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, щодо кількості днів не застосовується, якщо має місце фіксація засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил. У такому разі розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з цієї кількості днів, а не з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки.
Таким чином, задовольняючи позов Обленерго про стягнення заборгованості та відмовляючи у задоволенні зустрічного позову про скасування рішення про донарахування, суди обох інстанцій неправильно застосували положення пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, у судових рішеннях, як і Обленерго у своїх процесуальних документах, неповно процитували цю норму, виключивши відповідні положення, що регулюють порядок розрахунку вартості необлікованої електричної енергії у разі фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням.
З огляду на встановлені обставини, Верховний Суд погодився з аргументами Скаржника, що у даному випадку відповідно до пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ відсутні підстави для визначення вартості необлікованої електричної енергії за 40 днів оскільки засобами комерційного обліку зафіксовано, що електромагнітна дія на лічильник мала місце лише один день-18.12.2020, що також визнає та не оспорює Обленерго.