ДОПОМОГА АДВОКАТА
У гонитві за збільшенням прибутків Оператори розподілу природного газу час від часу вдаються до штучних схем збільшення Споживачам обсягу спожитого газу та вимагання його сплати.
Як правило, це здійснюється шляхом складання акту про порушення споживання природного газу або надсилання безпідставних рахунків, в яких об’єми спожитого газу не відповідають засобам комерційного обліку, при цьому уперто посилаючись на зміст договорів.
І ці нарахування можуть бути від десятки тисяч до кілька мільйонів гривень !
Намагання Споживачів самотужки оскаржити ці нарахування призводить як правило до сумних наслідків – напрацьованим роками схемам Операторів розподілу природного газу по здійсненню незаконних нарахувань непідготовленим особам протистояти доволі важко !
Знання великого масиву нормативних актів по регулювання діяльності Операторів розподілу природного газу, знання наявної позитивної судової практики для Споживача Верховного Суду робить залучення адвоката по газу при донарахуванні обсягів природного газу при виникненні спору вкрай необхідним.
Як ефективно захиститися від неправомірно донарахованого об’єму природного газу Споживачу ?
Якщо таке донарахування об’ємів природного газу вже відбулося досвідчений у таких справах адвокат ініціює судовий процес по оскарженню цього рішення про донарахування або пред’явить зустрічний позов з такими вимогами в разі, коли в суді вже розглядається справа за позовом Оператору розподілу природного газу про стягнення із Споживача донарахованого обсягу природного газу.
ПОСЛУГИ АДВОКАТА ПРИ ДОНАРАХУВАННІ СПОЖИВАЧУ ОБСЯГІВ ПРИРОДНОГО ГАЗУ :
– Консультація з питань проведення перевірки та донарахування обсягів природного газу, аналіз виниклої ситуації та перспектив майбутніх судових процесів;
– Сбір доказової бази та підготовка позову про оскарження рішення, дій Оператора ГРМ про донарахування обсягів природного газу;
– Підготовка необхідних процесуальних документів-адвокатського запиту, позову(зустрічного позову, відзиву на позов, письмових пояснень, клопотань тощо;
– Представництво клієнта у судах усіх інстанцій з метою захисту його інтересів;
– Ознайомлення з матеріалами справи, якщо справа зі спору щодо донарахування обсягів природного газу перебуває вже в суді;
– Оскарження судових рішень, постановлених не на користь клієнта до Апеляційного та Верховного Суду;
– Правовий супровід клієнта на стадії виконавчого провадження.
ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У СПРАВАХ ЗІ СПОРУ ЩОДО ДОНАРАХУВАННЯ ОБСЯГІВ ПРИРОДНОГО ГАЗУ
1. Відсутність складеного згідно зі встановленим порядком та підписаного всіма членами комісії рішення про задоволення акта про порушення, свідчить про порушення Оператором ГРМ вимог Кодексу ГРМ, та про відсутність підстав для сплати Споживачем вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу
Судом апеляційної інстанції скасовано рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову та постановлено нове прозадоволення позову ТОВ: визнав дії АТ “Київгаз” по встановленню об`єму розподіленого та спожитого ТОВ у лютому 2022 року природного газу понад 1 313 853 куб.м. незаконними; зобов`язав АТ здійснити облік фактично спожитого природного газу ТОВ за лютий 2022 року на підставі даних комерційного вузла обліку газу (ВОГ), а саме: в розмірі 1 313 853 куб.м.; зобов`язав АТ скорегувати на інформаційній платформі оператора ГТС, інформацію про обсяги спожитого (розподіленого) природного газу ТОВ, шляхом направлення уточненої інформації оператору ГТС, в якій відобразити обсяг фактично спожитого (розподіленого) природного газу (остаточну алокацію) за лютий 2022 року в об`ємі згідно з даними комерційного вузла обліку газу (ВОГ), а саме: в розмірі 1 313 853 куб.м.
Верховний Суд 17.09.2024 вказану постанову суду апеляційної інстанції залишив без змін з огляду на наступне.
ВС звернув увагу, що обов`язковою умовою для нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості є рішення комісії про задоволення (повністю або частково) акта про порушення та відповідний акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Водночас відсутність складеного згідно зі встановленим порядком та підписаного всіма членами комісії рішення про задоволення акта про порушення, свідчить про порушення АТ “Київгаз” вимог Кодексу ГРМ, та про відсутність підстав для сплати споживачем вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу.
Разом з тим, А об`єм спожитого природного газу в розмірі 2 180 786 м.куб., який Відповідач визначав на підставі середнього розрахунку спожитого газу за попередні три аналогічні періоди (лютий місяць попередніх трьох років 2019 – 2021 років) визначено останнім без дотримання встановленої Кодексом ГРМ процедури.
Згідно з абз. 1 п.3 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРМ фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 2 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРМ для визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку Споживача.
Встановлено,що у Оператора ГРМ відсутній комерційний вузол обліку, який міг би здійснювати облік (обчислення) обсягів природного газу, спожитих ТОВ, а тому такий облік здійснювався за даними ВОГ Позивача, який був введений в експлуатацію у 2013 році (акт від 31.12.2013).
Положенням глави 3 розділу IX Кодексу ГРМ визначено чітку послідовність встановлення та фіксації обсягів розподіленого природного газу розподіленого по об`єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця). Вчинення передбачених цією главою дій у своє чергу є підставою для включення до акта приймання-передачі природного газу фактичного об`єму та обсягів розподілу та споживання (постачання) природного газу по об`єкту споживача.
Причиною звернення до суду з позовом є фактичні дії (Оператора ГРМ), які полягають у включенні до акта наданих послуг з розподілу природного газу обсягів газу, розрахованих відповідно до положень глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ.
Абзацами 1, 3 п. 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Згідно з п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).
Відповідачем проведено перевірку комерційного ВОГ та його складових на об`єкті Позивача, за результатами якої представниками Відповідача за участю представника Споживача складений Акт обстеження вузла обліку газу від 18.02.2022.
В акті зафіксовано, що газоспоживаюче обладнання позивача не відповідає наданому проекту. Разом з перевіркою ВОГ також було проведено розпломбування для усунення витоків газу, виявлених на коренному крані. Крім того, у акті зафіксовано, що під час перевірки споживачем не надано оригінали необхідної документації. Також представник Споживача відмовився забезпечити огляд ділянок до та після ЗП та лічильника газу; виявлено невідповідність ГСО узгодженій проектній документації та заяві-приєднання; не надано акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, передбаченого пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу ГРМ.
У акті також зазначено, що за перелічених порушень відсутня можливість вважати існуючий ВОГ придатним для комерційних розрахунків, внаслідок чого немає підстав для пломбування складових після усунення витоків газу та відповідно до пункту 3 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ експлуатація такого ВОГ та його складових не допускається.
Після проведення обстеження вузла обліку газу на об`єкті Споживача 18.02.2022 представниками Відповідача комерційний ВОГ опломбовано не було.
За наслідками проведеного огляду представниками оператора ГРМ складено Акт про порушення від 18.02.2022 згідно з яким зафіксовані такі порушення Кодексу ГРМ: 1. витоки газу на елементах ВОГ, а саме на імпульсній лінії до БПД; 2.відсутність оригіналів документів; 3. не відповідає наданій проектній документації. При цьому, несанкціонованого втручання у ВОГ та порушення цілісності пломб встановлено не було.
Верховний Суд зазначив, що п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
ВС звернув увагу, що розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
У свою чергу, види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, встановлені главою 2 розділу XI Кодексу ГРМ.
У пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ наведено порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Отже, Кодексу ГРМ передбачено, що розрахунок необлікованого об`єму природного газу внаслідок порушення, передбаченого пунктом 4 абзацу 1 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ (непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору) здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу (абзац 2 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ). При цьому невідповідність ВОГ чи його складових (зокрема ЗВТ) умовам експлуатації як ознака позаштатного режиму роботи ВОГ є підставою для застосування наведеного вище способу розрахунку необлікованого об`єму природного газу, якщо факт необлікованого об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу буде підтверджено (абзац 3 пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ) внаслідок перевірки комерційного ВОГ, під час якої сторона, може ініціювати позачергову або експертну повірку ВОГ чи його складових, якщо у неї виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та / або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових (пункт 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ).
Саме главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ регламентовано порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу. У главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування. У главі 4 цього розділу Кодексу ГРМ регламентовано порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим.
З огляду на зазначене, з урахуванням того, що Відповідач включив спірні обсяги природного газу до акта приймання-передачі послуг з розподілу природного газу за лютий 2022 року за відсутності рішення комісії з розгляду акта про порушення від 18.02.2022 ВС дійшов висновку про відсутність у Відповідача підстав для нарахування та включення до акта наданих послуг з розподілу природного газу за лютий 2022 року, обсягів газу, розрахованих відповідно до положень глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ.
2. Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного ВОГ шляхом пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням)
Верховний Суд 13.03.2024 залишив в силі рішення першої інстанції про задоволення позову Особа 1 (ФОП) до Оператора ГРМ: визнав недійсним та і скасував рішення Комісії; скасував акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму газу від 20.05.2021 на суму 2 056 535 грн. У задоволенні зустрічного позову про стягнення цієї суми із Особа 1 відмовлено.
З підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС вбачається, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу).
ВС наголосив на тому, що що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного ВОГ шляхом пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості.
Водночас Оператор ГРМ констатував несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу Позивача виключно у зв`язку з виявленням пошкодження пломби. У той же час у справі відсутні докази того, що внаслідок такого пошкодження мало місце викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Тобто, у даному випадку сама по собі обставина, яка полягає у пошкодженні пломби на лічильнику, не стала наслідком несанкціонованого відбору газу з боку позивача та споживання природного газу комерційним вузлом обліку поза обліком (обліковувалася частково чи з порушенням законодавства). Інших обставин, що могли призвести до викривлення даних обліку природного газу Відповідачем не довело та судами у справі встановлено не було.
З огляду на викладене, ВС дійшов всиеовку про те, що пошкодження цілісності пломби само по собі є несанкціонованим втручанням у роботу лічильника газу що може свідчити про необліковане споживання природного газу.
3. Якщо спір у справі виник у зв`язку з незгодою Позивача з обсягами розподіленого Відповідачем природного газу, визначеними у акті, то правовідносини необхідно розглядати з урахуванням положень Кодексу ГРС, якими врегульовано питання фіксації наданих послуг розподілу природного газу та відповідного обрахунку таких послуг, зокрема, розділів IX, Х Кодексу ГРС та інших розділів кодексу, якими врегульовано питання надання таких послуг, а не розділів, що регулюють питання порушень споживачем положень Кодексу ГРС та відповідний перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування
Рішеннями судів першої та апеляційної інстанції відмовлено у задоволенні позову КП до АТ (Газова компанія) про визнання незаконними дій щодо включення до акта приймання-передачі послуг з розподілу природного газу за листопад 2018 року, додаткових обсягів розподіленого природного газу об`ємом 97,652 тис.куб.м., та зобов`язання здійснити перерахунок за надані послуги з розподілу природного газу за договором від 30.04.2018 за листопад 2018 року, шляхом зменшення об`єму розподіленого природного газу до 265 947, 626 тис.куб.м.; зобов`язання Відповідача скоригувати на інформаційній платформі Оператора ГРС інформацію про обсяги розподіленого останнім КП природного газу у листопаді 2018 року на обсяг 265 947, 626 тис.м.куб., шляхом направлення уточненої інформації оператору, в якій відобразити обсяг розподіленого (спожитого) природного газу КП у листопаді 2018 року в обсязі (об`ємі) 265 947, 626 тис.м.куб.
Непогоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій Верховний Суд 18.04.2024 скасував їх з урахуванням наступного.
ВС звернув увагу, що спір у справі виник у зв`язку з незгодою позивача (споживача) з обсягами розподіленого відповідачем (оператором ГРМ) природного газу, визначеному у акті за листопад 2018 року.
Господарська діяльність щодо переміщення природного газу газорозподільною системою здійснюється на підставі договору, з метою задоволення потреб споживача, та з наданням однієї з таких послуг: приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи; транспортування природного газу; розподіл природного газу; зберігання (закачування, відбір) природного газу; послуги установки LNG.
Положеннями Кодексу ГРС визначено чітку послідовність встановлення та фіксації обсягів розподіленого природного газу. Водночас, за наявності спору між споживачем, що не є побутовим, та Оператором ГРМ в частині визначення об`єму та/або обсягу розподіленого природного газу, судам необхідно встановити на підставі поданих сторонами доказів фактичний обсяг (об`єм) споживання
Положеннями укладеного сторонами договору, зокрема, визначено, що споживач протягом двох днів з дня одержання акту наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту наданих послуг. У випадку відмови від підписання акту наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню у порядку, встановленому законодавством (п. 6.6.2. Договору).
Незважаючи на вищезазначене, судами не було встановлено, на підставі поданих сторонами доказів, фактичний обсяг (об`єм) споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, судами не було належним чином перевірено аргументів та доводів позивача, та не надано оцінки запереченням відповідача. Як вбачається з судових рішень у справі, суди фактично усунулись від надання оцінки як доводам позивача, так і запереченням відповідача, обмежившись лише цитуванням їх тверджень.
З урахуванням положень, як процесуального так і спеціального законодавства, яким врегульовано правовідносини з надання послуг розподілу природного газу, судам необхідно було встановити обставини щодо виконання умов укладеного сторонами договору, дослідити відповідні докази на підтвердження обсягів розподіленого природного газу, за наявності розбіжностей в таких обсягах розподіленого природного газу, встановити причини таких розбіжностей. Водночас, судами не надавалась оцінка умовам договору розподілу природного газу, актам приймання – передачі послуг розподілу природного газу, звітам про витрати природного газу, звітам обчислювачів ТЕЦ -5, ТЕЦ-6, та СП «Завод -Енергія», судами не було виконано порівняння, на предмет відповідності даних в актах з даними звітів комерційних вузлів обліку газу щодо обсягів спожитого природного газу.
Зокрема, посилаючись на договори та акти, укладені та підписані між НАК «Нафтогаз України» та КП, суди не вказали, яким чином вказані акти підтверджують саме правильність визначення Відповідачем обсягів розподіленого природного газу у акті за листопад 2018 року. Судами не було враховано, що Позивач послідовно посилався на те, що внаслідок безпідставного зазначення відповідачем у акті за листопад 2018 року додаткових обсягів розподіленого природного газу об`ємом 97,652 тис.куб.м. збільшено загальний обсяг розподіленого газу на 577, 865 тис. м. куб за вказаний період. Судами не було перевірено та досліджено аргументів позивача, щодо того, що дані вказані відповідачем у акті за листопад 2018 року не відповідають даним з вузлів обліку газу за листопад 2018 року, відображені у поданих позивачем звітах за листопад 2018 року по об`єктам ТЕЦ -6 та подобовим звітам ВОГ СП «Завод Енергія», загальним обсягом 265 933, 909 тис.м.куб.
Отже ВС зазначив, що без дослідження вказаних обставин судові рішення попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позову ТОВ є передчасними.