Перейти до вмісту
Главная страница » АДВОКАТ ПО СПОРАМ З НОТАРІУСАМИ

АДВОКАТ ПО СПОРАМ З НОТАРІУСАМИ

За чинним законодавством нотаріуси вчиняють різні нотаріальні дії, такі як видача довіреностей, оформлення спадщини, видача різних свідчень, накладають арешти, вчиняють виконавчі написи.

При вчиненні нотаріальних дій нотаріуси керуються Законом «Про нотаріат», Цивільним кодексом України, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, Законом «Про іпотеку», Законом «Про заставу», Закон «Про обіг векселів в Україні».

Контроль за організацією нотаріату, перевірку організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.

Але при здійсненні своїх дій або відмови вчинити певні нотаріальні дії, нотаріуси можуть порушувати права зацікавлених осіб, і нерідко їх дії або відмова вчинити нотаріальні дії є незаконними. Особливо це стосується безпідставної відмови в посвідчення правочинів щодо нерухомого майна та безпідставного вчинення виконавчих написів нотаріуса.

Нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії:

1. Посвідчення угод, в т.ч. про відчуження та заставу майна;

2. Посвідчення заповітів;

3. Посвідчення довіреностей;

4. Охорона спадкового майна;

5. Ведення спадкових справ та видача свідоцтв про право на спадщину;

6. Видача свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя;

7.Видача свідоцтв про придбання майна з публічних торгів (аукціонів);

8. Установлення і скасування заборони на відчуження нерухомого майна;

9. Засвідчення вірності копій документів і виписок з них, справжності підпису та вірності перекладу;

10. Посвідчення факту знаходження громадянина в живих;

11. Передача заяв фізичних і юридичних осіб;

12. Ухвалення в депозит грошових сум і цінних паперів;

13. Вчинення виконавчого напису;

14. Вчинення протесту векселів;

15. Вчинення морських протестів;

16. Ухвалення документів на зберігання.

Як показує практика, при вчиненні нотаріальних дій або відмови їх вчинити, нотаріуси можуть порушувати права зацікавлених осіб, і нерідко їх дії або відмова вчинити нотаріальні дії є незаконними. Особливо це стосується безпідставної відмови в посвідченні правочинів щодо нерухомого майна, ведення спадкових справ та видачі свідоцтв на спадщину, безпідставного вчинення виконавчих написів нотаріуса.

У цьому випадку Вам знадобитися допомога кваліфікованого фахівця, а це адвокат по спорах із нотаріусами.

Під час консультації адвокатом нашого Бюро, ми допоможемо Вам визначити правильну позицію і відстояти Ваші інтереси.

Послуги адвоката у спорах з нотаріусами:

 – Отримання консультації з вашого запитання;

 – Складання скарги до Міністерства юстиції України щодо незаконних дій нотаріуса;

 – Оскарження бездіяльності нотаріуса щодо витребування відомостей про спадкове майно;

 – Ведення переговорів від імені клієнта з вирішення спірних питань щодо спору з нотаріусами;

 – Складання адвокатського запиту в інтересах клієнта;

 – Оскарження безпідставних виконавчих написів нотаріуса;

 – Ознайомлення з матеріалами справи, якщо справа по спору щодо спору з нотаріусом перебувати вже в суді;

 – Оцінка вашої ситуації і оцінка перспектив можливих судових процесів;

 – Підготовка претензій щодо спорів щодо спору з нотаріусом;

 – Підготовка процесуальних документів по судових спорах з нотаріусом – скарг, позовних заяв, заперечень на позови, відповіді на заперечення, клопотань;

 – Оскарження судових рішень шляхом підготовки апеляційної та (або) касаційних скарг;

 – Представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції, апеляції, Верховному Суді у спорах з нотаріусами.

 

Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у її вчиненні

 У жовтні 2018 особа звернулася до районного суду з позовом про скасування постанови приватного нотаріуса про відмову у видачі дубліката договору купівлі-продажу нерухомого майна, власником якого є позивач.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він звернувся з письмовою заявою до приватного нотаріуса про видачу дублікату договору купівлі-продажу житлового будинку (домоволодіння), який  згідно з яким позивач був покупцем.

Однак, постановою приватний нотаріус відмовив у видачі дубліката вищезгаданого договору з посиланням на порушення принципу нотаріату про безперечність вчинення нотаріальної дії, тобто в зв’язку з порушенням пункту 1 статті 49 Закону України “про нотаріат”, оскільки в процесі перевірки поданих документів було встановлено, що за фактом придбання права власності на нерухоме майно, вказане в заяві, здійснюється досудове кримінальне розслідування за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 190 КК України; кримінальне провадження не закрито.

Судом встановлено, необґрунтованість такої відмови, оскільки оскаржувана постанова не містить жодного посилання на положення законодавства, яким суперечить така нотаріальна дія (видача дубліката договору).

Факт наявності або відсутності кримінального провадження за цивільним законодавством може бути тільки умовою для обмеження здійснення права розпорядження майном і тільки в разі накладення на таке майно арешту в рамках даного кримінального провадження, а не підставою для позбавлення особи права власності.

Крім того, наявність кримінального провадження щодо майна, яке виступало предметом нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, безпосередньо не передбачений ні Законом України “Про нотаріат”, ні Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України як підстава для відмови у видачі дубліката такого договору.

Суд також критично оцінив посилання відповідача про необхідність встановлення сумлінності придбання нерухомого майна з боку позивача, оскільки доказів, які б свідчили, що договір купівлі – продажу житлового будинку (домоволодіння) є неправомірним або визнаний судом недійсним, сторонами не було надано, як і не було їх встановлено при розгляді справи.

Виходячи з вище викладеного, судовим рішенням позов до приватного нотаріуса був задоволений.