Іноді життя приносить нам сюрпризи, і не завжди вони приємні, а інколи навіть дестабілізують звичний спосіб життя, створюючи непередбачені проблеми, для вирішення яких необхідно докласти чималих зусиль.
Отримавши такий «сюрприз» як залиття квартири важливо знати, що з ним робити та як діяти у такій ситуації, щоб не залишитися наодинці з цією проблемою та не робити ремонт пошкодженого майна за власний рахунок.
Залиття квартири, зазвичай, відбувається неочікувано, і потребує злагоджених дій та прийняття оперативних рішень. Як правило, в такій категорії справ дуже важко, по-перше, знайти винних осіб (зокрема, довести їх вину), а по-друге, стягнути з цих осіб дійсну вартість нанесеної шкоди і в цих питаннях Вам допоможе досвідчений юрист по залиттю квартири.
Адвокати по залиттю квартири АБ «Ткачук і партнери» спеціалізуються на вирішенні конфліктних ситуацій, пов’язаних із стягненням збитків з винних у залитті квартири осіб (сусідів, ОСББ, управляючої компанії тощо) та нададуть Вам наступні юридичні послуги:
- Консультація з питань, пов’язаних з відшкодуванням шкоди, завданої залиттям квартири;
- Допомога в складенні акту залиття, в установленні винної особи, в проведенні відповідної експертизи, а також у складенні розрахунку нанесених збитків;
- Зібрання доказів та підготовка необхідних процесуальних документів-адвокатського запиту, позову, клопотань, пояснень, заперечень тощо;
- Представництво інтересів клієнта у всіх судових інстанціях по розгляду справи про відшкодування збитків, нанесених залиттям квартири;
- Оскарження незаконних судових рішень в апеляційному та касаційному порядку;
- Юридичний супровід клієнта при виконанні рішення суду, прийнятого на його користь.
ЩО НЕОБХІДНО ЗРОБИТИ У РАЗІ ЗАЛИТТЯ ВАШОЇ КВАРТИРИ
Аби в майбутньому відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, яка завдана внаслідок залиття квартири, необхідно:
- по-перше, зафіксувати факт залиття квартири;
- по-друге, підтвердити фактичний розмір понесених збитків;
- по-третє, визначитись із розміром моральної шкоди, завданої внаслідок залиття квартири;
- по-четверте, скористатись своїм правом на досудове врегулювання спору;
- по-п’яте, звернутись до суду у випадку, якщо винуватець не йде на поступки щодо відшкодування шкоди.
ЯК ЗАФІКСУВАТИ ФАКТ ЗАЛИТТЯ КВАРТИРИ
Сляд пам’ятати, що у разі залиття квартири важливе значення має належне фіксування такого залиття. Оскільки, якщо винуватець залиття квартири відмовиться добровільно відшкодовувати завдану шкоду, то у разі звернення до суду необхідно буде мати належні та допустимі докази факту залиття.
Відповідно до п. п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76 у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт, форма якого передбачена додатком № 4.
Відповідний акт складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться залита квартира.
В акті повинні бути відображені: дата складання акту (число, місяць, рік);прізвища, ініціали та займані посади членів комісії; прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди; прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття; адреса квартири, поверх, форма власності; характер залиття та його причини; завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість);висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.
Важливо! Акт залиття квартири, який не містить вищезазначених реквізитів, не може бути належним і допустимим доказом заподіяння майнової шкоди (постанови Верховного Суду у справах №2-1974/11, № 465/2120/14-ц).
Якщо власник житла, який спричинив залиття, відмовляється від підписання акту, це не може вплинути на його правильність та юридичну значимість (постанова ВС по справі №753/20314/15-ц).
Також, рекомендуємо, окрім акту, мати фото чи відеоматеріали пошкоджень, завданих внаслідок залиття.
ЯК ВСТАНОВИТИ ТА ПІДТВЕРДИТИ РОЗМІР МАТЕРІАЛЬНОЇ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ ЗАЛИТТЯМ КВАРТИРИ
Якщо акт про залиття складено належним чином та в ньому відображено всю передбачену законодавством інформацію, то належним доказом розміру матеріальної шкоди може слугувати кошторис складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у Вашому приміщенні.
Проте, більш надійним доказом буде висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом.
Згідно п.1.3 розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 відповідно до чинного законодавства за дорученням, зокрема, осіб, які самостійно захищають свої інтереси, та їх представників, виконуються експертні дослідження, що потребують спеціальних знань та використання методів криміналістики і судової експертизи. Результати експертних досліджень викладаються в письмових висновках експертних досліджень згідно з чинним законодавством України.
ЯК ВИЗНАЧАЄТЬСЯ РОЗМІР ГРОШОВОГО ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ ЗАЛИТТЯМ КВАРТИРИ
Залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення, суд визначає розмір моральної шкоди.
При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Наприклад, ухвалюючи рішення по справі № 686/10520/15-ц, ВС дійшов до висновку про відшкодування моральної шкоди у розмірі 5 000 грн., звернувши увагу на тривалість порушення прав власника квартири, час та зусилля, які потрібні для відновлення попереднього стану, глибину його душевних та психічних страждань, пов’язаних із пошкодженням майна, порушення нормального ритму життя, тяжкість вимушених змін (неможливість користування належним позивачу майном).
Також вирішуючи питання по справі №487/2120/16, ВС дійшов до висновку про відшкодування моральної шкоди у розмірі 8 000 гривень, зважаючи на характер та обсяг душевних страждань, яких власник затопленої квартири зазнав через пошкодження його майна.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.
При цьому, моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Кваліфіковані та досвідчені адвокати АБ «Ткачук і партнери» допоможуть зібрати всі необхідні та належні докази, а також стягнути з винуватця залиття квартири нанесену Вам матеріальну та моральну шкоду.