Перейти до вмісту
Главная страница » ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ НА ПІЛЬГОВИХ УМОВАХ

ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ НА ПІЛЬГОВИХ УМОВАХ

  • від
НАЗНАЧЕНИЕ ПЕНСИИ НА ЛЬГОТНЫХ УСЛОВИЯХ
ПЕНСІОНЕР МАЄ ПРАВО НА ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ НА ПІЛЬГОВИХ УМОВАХ (СПИСОК №2), ЯКЩО МАЄ ВІДПОВІДНИЙ СТАЖ НА РОБОТАХ ЗА СПИСКОМ №2, А ПРИЧИНОЮ ВІДМОВИ НЕ МОЖЕ БУТИ ТЕ, ЩО РОБОТОДАВЕЦЬ СВОЄЧАСНО НЕ ПРОВОДИВ АТЕСТАЦІЮ РОБОЧИХ МІСЦЬ 
 
Під час оформлення пенсії, на жаль, чимало громадян стикаються з неправомірними відмовими чи нарахуваннями у меншому розмірі. Проте судова практика підтверджує: пенсіонер не повинен страждати через помилки минулих роботодавців або працівників Пенсійного фонду.
 
Так, пенсіонерка звернулася до суду із позовом до Пенсійного фонду та проханням визнати дії Пенсійного фонду протиправними, а також призначити їй пільгову пенсію за списком №2.
 
Свої позовні вимоги позивач аргументувала тим, що зверталася до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у зв’язку з тим, що їй виповнився 51 рік, загальний стаж становив 33 роки, з яких понад 10 років – на роботах, що дають право на призначення пенсії за списком №2. Проте Пенсійний фонд відмовив їй у цьому, а свою відмову аргументував тим, що 14 років на підприємстві, де працювала позивач, не проводили атестацію робочих місць.
 
Верховний Суд України зазначив, що роботодавець зобов’язаний створювати безпечні та здорові умови праці для працівника, а у разі неможливості цього – поінформувати про це працівника під розписку та повідомити його про шкоду, яку несуть для нього дані умови праці. Атестація робочих місць проводиться з метою оцінити умови праці та надати працівникові належні умови праці. Обов’язок за це покладається виключно на роботодавця, а відмова пенсіонеру у нарахуванні відповідної пенсії через непроведення своєчасних атестацій на його місці роботи перекладає цю відповідальність з роботодавця на пенсіонера, покладаючи на нього додатковий тягар проблем, що не є правильним. ВСУ зробив акцент на тому, що на роботах з важкими та небезпечними умовами праці працівник повинен бути соціально захищений, отримувати компенсації, включаючи і можливість отримувати пенсію на пільгових умовах і, тим більше, не нести відповідальність за те, що роботодавець не створював йому належні умови праці. А контроль за наданням таких умов праці та проведенням атестацій на робочих місцях – це обов’язок державних органів, у тому числі й органів Держпраці.
 
Таким чином, пенсіонер не повинен нести відповідальність за неправомірні дії чи бездіяльність його колишніх роботодавців чи працівників Пенсійного фонду та має право отримувати пенсію на тих умови та у тому розмірі, які йому гарантує законодавство України.