Перейти до вмісту
Главная страница » Реєстр боржників

Реєстр боржників

  • від
Реєстр боржників

Систематизована база даних про боржників представлена у форматі Єдиного реєстру боржників. Мета створення реєстру – це оприлюднення в режимі реального часу повної інформації щодо невиконання своїх майнових зобов’язань боржниками. Крім того, реєстр створено для запобігання відчуженню боржниками майна, що дозволяє забезпечити виконання зобов’язання шляхом примусу.

Реєстр боржників є відкритим. Його робота забезпечується Міністерством освіти України та він є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження. Саме тому його створення та наповнення передбачено Законом України «Про виконавче провадження» та Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року № 2432/5.

За що особи вносяться до Реєстру боржників?

Обов’язок щодо наповнення реєстру покладено на органи виконавчого провадження. А внесення відомостей про особу здійснюється лише на підставі ухвали про відкриття виконавчого провадження. Досить цікавим є той факт, що в такому реєстрі немає відомостей про боржників, якими є державні органи та органи місцевого самоврядування. Також, до Реєстру не підлягають внесенню відомості про боржників, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців, та боржників за рішенням немайнового характеру, однак, це не позбавляє їх обов’язку сплатити борг. Окремої уваги заслуговують боржники, які створюють перешкоди у побаченнях із дитиною другому з батьків, адже вони теж мають всі шанси бути внесеними до Реєстру. Юридичні ж особи потрапляють до Реєстру за несплату податків, значну затримку зарплатні, невиконання боргових зобов’язань, що випливають з договорів.

Як перевірити чи внесено особу до такого реєстру?

Є два варіанти: 

1. Через веб-ресурс Єдиний реєстр боржників Мінюсту https://erb.minjust.gov.ua/ (розділ Департамент Державної виконавчої служби).

– Потрiбно вказати ПІП/найменування юрособи та код РНКПП/код ЄДРПОУ.

2. Скористатись мобільним або веб додатком Дія https://diia.gov.ua.

– Потрiбно здійснити пошук через особистий кабінет.

У Реєстрі боржників містяться такі відомості про боржника:

• прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та дата народження для фізичної особи;

• повне найменування для юридичної особи та її код ЄДРПОУ;

• найменування органу чи реквізити приватного виконавця, які видали виконавчий документ;

• номер виконавчого провадження;

• категорія стягнення (аліменти, штрафи).

Наслідки внесення до Реєстру боржників?

Наявність зазначених відомостей у Реєстрі боржників є перешкодою у здійсненні фінансових операцій, що впливають на права щодо реалізації нерухомого майна, обмежують виїзд за кордон тощо. Такі обмеження створюють низку неприємних ситуацій для фізичних та юридичних осіб. Наприклад, маючи намір укласти угоду щодо нерухомого майна, яка підлягає нотаріальному посвідченню, до початку вчинення правочину нотаріус в обов’язковому порядку перевіряє Реєстр боржників на наявність в ньому сторін та в разі позитивного результату відмовляє у вчиненні такої нотаріальної дії. Суб’єкти господарювання, серед іншого, несуть репутаційні ризики та можуть позбавлятися можливості перемогти у тендері.

З огляду на дату створення реєстру – 2017 рік, можна вважати його новелою українського законодавства. У зв’язку з цим існує безліч суперечок та неоднозначних ситуацій. Особливо велика їх кількість спостерігається у сфері стягнення боргів із комунальних послуг, ДТП, аліментів. Ця категорія справ часто розглядається в судах без участі боржника. А як тільки судове рішення щодо виконавчого листа передано до органів виконавчого провадження, інформація про боржника потрапляє до реєстру, створюючи йому безліч обмежень. А ось про останніх стає боржнику відомо лише під час вчинення майнових дій тощо.

Як вийти Реєстру боржників?

Ще проблемнішим є питання щодо порядку виключення відомостей з Реєстру боржників про особу. Частиною сьомою статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників виключаються одночасно із закінченням виконавчого провадження, повернення виконавчого листа стягувачеві або суду, у випадках, встановлених законом, або встановлення виконавцем факту відсутності боргів у борг. Усі ці факти мають бути підтверджені ухвалою виконавця. Проте, практично досить частим випадком є залишення відомостей у реєстрі про боржника незмінними, навіть за виконання останнім боргового зобов’язання.

Яскравим прикладом такої ситуації є справа № 820/165/18 від 09.02.2018 року, де Позивач А звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчої служби щодо виключення відомостей про нього з Реєстру боржників. Підставою для такого внесення став борг щодо оплати комунальних послуг. На підставі судового наказу, виконавчою службою відкрито виконавче провадження, що спричинило внесення відомості про Позивача А до Реєстру боржників. Позивачем А було виконано всі фінансові зобов’язання та подано відповідні документи до виконавчої служби. Проте, останньої жодних дій щодо виключення відомостей із реєстру проведено не було. Результати скарги позивача А до вищої інстанції також не дали потрібного результату.

І лише рішенням суду вдалося відновити права Позивача А. Частиною сьомою статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників у день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.

Ще одним яскравим прикладом порушення прав боржника є справа №160/1867/19, де рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 року було відновлено право боржника на виключення відомостей у Єдиному реєстрі боржників у зв’язку з погашенням штрафу.

Слід зазначити, що одержати таке рішення також є проблемним питанням. Адже порядок виключення відомостей із Реєстру боржників недоопрацьований на законодавчому рівні. Найкраще — стежити за тим, щоб не потрапити до списку, інформація про кого підлягає внесенню до відповідного реєстру. Але якщо так сталося, то краще скористатися послугами адвоката з боргів у відповідній категорії справ, який є в команді Адвокатського бюро «Ткачук та партнери», який проконсультує та здійснить юридичну підтримку на всіх етапах, які потребуватимуть супроводу експерта.