Перейти до вмісту
Главная страница » ВИТРЕБУВАННЯ МАЙНА С ЧУЖОГО НЕЗАКОННОГО ВОЛОДІННЯ – ДОПОПОГА АДВОКАТА

ВИТРЕБУВАННЯ МАЙНА С ЧУЖОГО НЕЗАКОННОГО ВОЛОДІННЯ – ДОПОПОГА АДВОКАТА

ВИТРЕБУВАННЯ МАЙНА С ЧУЖОГО НЕЗАКОННОГО ВОЛОДІННЯ – ДОПОПОГА АДВОКАТА

Ефективним способом захисту власника майна щодо його повернення з незаконного володіння іншої особи є звернення до суду з віндикаційним позовом.

Послуги досвідченого адвоката Адвокатського бюро «Ткачук та партнери»  нададуть впевненості, що захист майна клієнтів в надійних руках.   

Віндикаційний позов-це вимога власника про витребування майна з чужого незаконного володіння навіть у добросовісного набувача.

Позивачем за віндикаційним позовом може бути неволодіючий власник (фізичні і юридичні особи, держава і територіальні громади в особі уповноважених ними органів). Водночас законодавство надає право звертатися з вимогами про витребування майна з чужого незаконного володіння не лише власникам, а й іншим особам, у яких майно власника перебувало у законному володінні за відповідною правовою підставою (“титулом”). Титульними володільцями вважаються особи, які володіють майном за цивільно-правовими договорами (майнового найму (оренди), підряду, зберігання, застави та ін.), особи, які володіють майном на праві господарського відання, оперативного управління або на іншій підставі, передбаченій законом.

Відповідачем за віндикаційним позовом має бути незаконний володілець майна власника, який може і не знати про неправомірність свого володіння та утримання такого майна. При цьому незаконними володільцями вважаються як особи, які безпосередньо неправомірно заволоділи чужим майном, так і особи, які придбали майно не у власника, тобто у особи, яка не мала права ним розпоряджатися.

Предмет віндикаційного позову становить вимога неволодіючого майном власника до незаконно володіючого цим майном невласника про повернення індивідуально-визначеного майна з чужого незаконного володіння.

Підставою віндикаційного позову є обставини, які підтверджують правомірність вимог позивача про повернення йому майна з чужого незаконного володіння (це факти, що підтверджують право власності на витребуване майно, вибуття його з володіння позивача, перебування його в натурі у відповідача та ін.), що буде предметом доказування в ході судового розгляду.

Адвокати АБ «Ткачук та партнери» мають значний практичний досвід у судових розглядах віндикаційних позовів і розуміються на підготовці ґрунтовних доказів, які сприятимуть поверненню власнику незаконно вилученого майна, а добросовісному набувачу – відшкодування завданих протиправними діями збитків.

Приклади судових справ вирішених на користь власника майна за віндикаційними позовами

1.                 Спадкоємець за законом звернулася до суду з позовом про визнання права власності на квартиру, витребування її з чужого незаконного володіння та скасування реєстрації права власності на нього за відповідачем.

Позовні вимоги мотивовано тим, що за життя її покійного брата квартира, власником якої він був, незаконно продана іншій особі – відповідачу у справі. Під час укладення договору купівлі-продажу спірного житла в його інтересах за довіреністю діяла інша особа, а брат особисто не був присутній.

До своєї смерті брат звернувся до органів національної поліції із заявою про злочин щодо шахрайського заволодіння його квартирою невідомими особами, на підставі якої відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 190 КК України, в якому позивач визнана потерпілою.

В рамках кримінального провадження проведено почеркознавчу експертизу, за висновком якої брат позивачки не підписував довіреність на представництво його інтересів з метою продажу від його імені та його інтересах належному йому на праві власності нерухомого майна.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що квартира вибула із володіння власника (брата позивачки) поза його волею, а тому з урахуванням положень ст. 388 ЦК України ефективним способом захисту прав позивачки, як спадкоємиці, є задоволення позовних вимог в частині витребування спірного житла з чужого незаконного володіння відповідача на користь позивачки.

2.                 Судовим рішенням задоволено позов про витребування з чужого незаконного володіння, скасування права власності та визнання майнових прав на квартиру відповідно до кооперативної угоди, укладеної між позивачем та обслуговуючим кооперативом ЖБК.

Рішення мотивовано тим, що незважаючи на виконанні позивачем зобов’язання зі сплати пайових внесків у визначені кооперативною угодою строки та розмірах,  право власності на спірний об’єкт нерухомого майна було зареєстровано спочатку за ТОВ, а потім за фізичною особою – відповідачами у справі, за відсутності документа про присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси, документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а також без оцінки відповідного цільового призначення земельної ділянки місця розташування об`єкта нерухомого майна, чим порушено вимоги статей 10,18,23,24 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 77 Порядку № 1127 державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року, за що наказом Міністерства юстиції України анульовано доступ до державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору, який здійснив оспорювані реєстраційні дії.  

З огляду на викладене, судовим рішенням визнано за позивачем право власності, витребувано з чужого незаконного володіння від відповідача на користь позивача та скасовано реєстрацію права власності на інвестовану нею квартиру.

3.                 Суд частково задовольнив позов Асоціації та витребував з чужого незаконного володіння Університету автомобіль, який передавався відповідачу позивачем на підставі договору позички транспортного засобу у безоплатне користування, термін дії якого скінчився.

Рішення суду мотивовано тим, що позивач довів, що є власником спірного транспортного засобу, що підтверджується відповідним свідоцтвом про державну реєстрацію, термін дії договору позички, укладений між позивачем та відповідачем, закінчився, а строк повернення автомобіля з безоплатної позики позивачу є таким, що настав.  

Зважаючи на викладене, віндикаційний позов Асоціації в частині витребування автомобілю з чужого незаконного володіння Університету на користь позивача задоволено.

Звертаючись до АБ «Ткачук та партнери» ви можете розраховувати на професійний підхід та кваліфіковану правничу допомогу.