Перейти до вмісту
Главная страница » Ліквідація ОАСК

Ліквідація ОАСК

  • від

13 грудня 2022 року Верховна Рада проголосувала в цілому за закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва. Закон про ліквідацію ОАСК та утворення Київського міського окружного адміністративного суду набув чинності 15 грудня. Має бути створено новий суд – Київський міський окружний адміністративний, юрисдикція якого поширюється на місто Київ. Поки новий суд не утворено, справи ОАСК мають передати Київському окружному адміністративному суду, юрисдикція якого поширюється на Київську область. Як зазначено у законі, справи мають передати з ОАСК протягом 10 днів. Після утворення нового Київського міського окружного адмінсуду, справи будуть передані до нього.

Що буде зі справами, куди подінуться судді, куди подавати позови доки не створили новий суд

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні Окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Тому нові позови, які з’явилися після того, як набув чинності Закон України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду” потрібно подавати до Київського окружного адміністративного суду, так як наразі він вирішуватиме справи, територіальна юрисдикція яких поширюється на місто Київ.

Система адміністративних судів в Україні покликана розглядати позови проти державних установ. Такі суди існують у кожному регіоні, але простому суду в Києві випала надзвичайна доля – вирішувати всі суперечки громадян із центральними органами влади. Україна отримала надзвичайно централізовану систему, більшість органів влади мають юридичну реєстрацію в Києві, тому ОАСК став золотим судом для кожної влади. Товаришуючи із суддями ОАСК, влада фактично отримувала індульгенцію від позовів громадян. Саме тому Андрій Портнов і Сергій Ківалов у часи Януковича зробили все, щоб наповнити ОАСК своїми людьми. І їм це вдалося. З часом судді ОАСК, особливо їхній голова Павло Вовк, відчули себе понад законом і почали, цитуючи суддю Аблова, «чудить». Тому не дивно, що багато суддів ОАСК стали фігурантами кримінальних розслідувань.

Окружний адміністративний суд Києва неодноразово відзначався скандальними рішеннями. Одне з останніх – зняття статусу памʼятки з будівлі “Квітів України”, що фактично дозволяє забудовнику знести цю модерністську споруду. Також в ОАСК подавали позови щодо відновлення на посаді експрезидента Януковича. Журналісти вважають, що деякі судді ОАСК могли бути задіяні в сценарії Кремля з “поновленням” колишнього президента.

Проти голови суду Павла Вовка в США нещодавно застосували санкції. На цей крок пішли через вимагання хабара в обмін на втручання в судові справи. 

Справа з підозрами Вовка і його заступника Євгена Аблова та судді Погрібніченка тягнеться ще з 2019 року, коли опублікували так звані плівки Вовка. Фраза “Шеф, давайте что-то учудим” з вуст Аблова стала крилатою. 

В тексті закону вказано подальші кроки в загальних рисах:

  • ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва;
  • утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві;
  • територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.

З дня початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд невідкладно передає справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, до Київського міського окружного адміністративного суду.

У зв’язку з цим відповідно до ст. 126 Конституції України судді, які обіймали посаду в Окружному адміністративному суді міста Києва повинні бути переведені до інших судів. Звільнити цих суддів можна тільки у випадку їхньої незгоди на переведення до іншого суду оскільки суддя обіймає посаду безстроково.