Перейти до вмісту
Главная страница » ДОПОМОГА АДВОКАТА У СПОРАХ, ПОВ’ЯЗАНИХ З КУПІВЛЕЮ-ПРОДАЖЕЮ АВТОМОБІЛЯ

ДОПОМОГА АДВОКАТА У СПОРАХ, ПОВ’ЯЗАНИХ З КУПІВЛЕЮ-ПРОДАЖЕЮ АВТОМОБІЛЯ

 

Велика кількість громадян своєму житті, а тим більше юридичних осіб при веденні бізнесу, купували або продавали автомобілі.

 

Як засвідчила практика більше всього проблем виникає у покупців автомобіля- придбання авто з дефектами або з тягарем у вигляді арешту або перебування в угоні; неналежне оформлення документів чи продаж авто без згоди співвласника, що тягне визнання договору купівлі-продажу недійсним та вимоги про повернення авто; не поставка автомобіля із-за кордону при оплачених за нього коштів, у тому числі затримка автомобіля на митниці; відмова у реєстрації у МРЕО; або взагалі, коли  внаслідок шахрайських дій продавця покупець втрачає кошти, неотримавши автомобіль.

Не менше проблем може бути і у продавця автомобіля коли, наприклад, автомобіль реально переданий, переоформлений на покупця, а кошти за нього не сплачені. 

 

Для уникнення вказаних проблем звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери», що спеціалізуються по спорам, пов’язаним із купівлею-продажею автомобілів, які нададуть Вам наступні правничі послуги: 

  • Консультація щодо можливих шляхів вирішення конфліктної ситуації, виниклої при купівлі-продажу автомобіля; аналіз виниклої ситуації та визначення перспектив можливих судових процесів;

  • Юридичний аналіз договору купівлі-продажу автомобіля;

  • Збір доказів, у тому числі допомога у проведенні експертизи технічного стану автомобіля, підготовка процесуальних документів-адвокатського запиту, претензії, позову, клопотань, заперечень тощо;

  • Представництво інтересів клієнта в судах всіх інстанцій у спорах, що виникають при купівлі-продажу автомобілів;

  • Оскарження незаконних судових рішень в апеляційному та касаційному порядку;

  • Юридичний супровід клієнта на стадії виконавчого провадження.

 

Із досвіду адвокатів нашого Бюро можливо визначити правові питання з, якими  найчастіше звертаються клієнти до нашого Бюро:

  • Юридичний аналіз  договору-купівлі-продажу автомобіля;

  • Обтяження, що має придбаний автомобіль та їх оскарження;

  • Спори, пов’язані з моментом переходу права власності при купівлі автомобіля;

  • Визнання недійсним договору купівлі-продажу автомобіля;

  • Реєстрація, перереєстрація автомобіля та спори з реєстраторами 

(МРЕО);

  • Купівля автомобіля з дефектами;

  • Повернення автомобіля продавцю та повернення покупцю коштів за нього; 

  • Купівля автомобіля за кордоном;

  • Продаж автомобіля, що перебуває у спільній сумісній власності ;

  • Спори з автосалонами (автодилерами) тощо.

 

Вказаний перелік не є вичерпним, водночас, багаторічний досвід судової практики адвокатів АБ «Ткачук та партнери» дає можливість вирішити багато спірних питань, повязаних з купівлею-продажем  автомобіля на користь клієнта та досягти бажаного результату.

 

ДОПОМОГА АДВОКАТА ПРИ ОФОРМЛЕННІ ДОГОВОРУ КУПІВЛІ – ПРОДАЖУ АВТОМОБІЛЯ

 

На авторинку в Україні найпоширенішим способом передачі прав на майно є угода з оформленням довіреності. Найчастіше вона замінює процедуру купівлі-продажу. Отримуючи авто в користування за довіреністю, новий власник заощаджує час і кошти. Однак він ризикує втратити своє майно. Формальний власник авто при бажанні може анулювати довіреність. Тому більш надійною є процедура купівлі-продажу.

ЯК ОФОРМЛЯЄТЬСЯ ДОГОВІР ПРИ ПРОДАЖУ-КУПІВЛІ АВТО

Договір купівлі-продажу авто – це угода між продавцем і покупцем про те, що продавець зобов’язується передати, а покупець – прийняти та оплатити вартість майна. Документ оформляється в письмовому вигляді перед продажем майна. Він містить:

  • відомості про осіб, які підписують угоду;

  • характеристики транспортного засобу;

  • дані техпаспорта;

  • вартість авто.

 

Договори купівлі-продажу транспортного засобу можна й не засвідчувати у нотаріуса. 

Однак краще виконати нотаріальну процедуру, оскільки остання виконується з рядом перевірок, які дозволяються встановити, що авто не знаходиться в заставі, під арештом.

 

Після підписання документа продавець отримує грошові кошти, а покупець – ключі від авто і права на нього. 

Якщо новий власник згодом виявить ознаки шахрайства з боку продавця (підроблені номери, відмотку пробігу тощо), він має право розірвати або визнати недійсним договір і повернути свої гроші.

Звертаємо увагу, що при укладенні договорів із автосалонами (автодилерами) слід уважно вивчати його змість, оскільки вони можуть включити в умови договору пункти, які залишаться поза увагою покупця, але  будуть мати суттєве значення при виникненні суперечки.

       Наприклад, в договорі може бути прописаний пункт про звільнення від відповідальності продавця за технічний стан автомобіля при його продажу. Це зумовить у подальшому, у разі виникнення технічних проблем не тільки доказувати, що продано неякісний товар, а і визнавати цей пункт договору недійсним, як такий, що суперечить закону.

       Слід пам’ятати, що згідно чинного законодавству, автосалон зобов’язаний продати автомобіль, який відповідає якості, вказаній в договорі.

       Нерідко бувають випадки, коли при укладенні угоди до неї включаються додаткові пункти про страхування здоров’я та життя, завдяки чому зростає вартість автомобіля, а покупець може від цього відмовитись.

 

Адвокат нашого Бюро проведе аналіз договору купівлі-продажу автомобіля та забезпечить юридичний супровід при його підписанні.

Окрім того, у разі порушення прав клієнта через укладений договір купівлі-продажу авто, адвокат допоможе розірвати або визнати недійсним цю угоду в судовому порядку.

 

ДОПОМОГА АДВОКАТА У СПОРАХ ІЗ АВТОСАЛОНАМИ (АВТОДИЛЕРАМИ) ПРИ КУПІВЛІ АВТО

 

Із досвіду адвокатів нашого Бюро при купівлі автомобіля в автосалоні ( у автодилера) найчастіше виникають спори  щодо: 

  • купівлі автомобіля з дефектами або він не новий (перебував у користуванні, ремонтувався);

  • відмова продавця автомобіля визнати випадок поломки автомобіля як гарантійний;

  • скорочення продавцем обов’язків в період дії гарантійного строку;

  • порушення строків ремонту та заміни комплектуючих;

  • відмова у заміни автомобіля або комплектуючих;

  • відмова у зниженні ціни автомобіля у разі виявлення дефектів;

  • відмова у прийнятті автомобіля та повернення коштів за нього .

 

Даний перелік не є вичерпним і вирішити ці спори на користь клієнта допоможуть юристи нашого Бюро в судовому порядку.

 

СПОРИ ЩОДО ПОВЕРНЕННЯ АВТОМОБІЛЯ АВТОСАЛОНУ ТА КОШТІВ ПОКУПЦЮ



Згідно Закону України «Про захист прав споживачів» автомобіль можливо повернути в автосалон протягом 14 днів із дня покупки при виявлені будь-яких дефектів.

 При цьому Законом передбачено право покупця на повернення йому коштів, або, за бажанням на зниження вартості автомобіля, з урахуванням дефекту або Ви  можете вимагати заміни автомобіля як на аналогічну модель, так і на іншу.

 

Автомобіль, придбаний в автосалоні ( у автодилера) можливо повернути, якщо:

  • стан автомобіля не відповідає  характеристикам виробника;

  • автомобіль укомплектований не повністю;

  • автомобіль неможливо використовувати за призначенням.

 

Випадки повернення автомобіля, якщо пройшло більше 14 днів з дня покупки:

  • Автомобіль перебував в ремонті більше 30 днів за рік (як загалом, так і поспіль);

  • Дефект придбаного автомобіля є суттєвим і не підлягає усуненню або проявляється постійно- це повинно бути підтверджено експертизою;

  • Продавець тривалий час (більше 45 днів) не може усунути поломку автомобіля;

  • Продавцем до підписання договору не було надано інформації про дефект автомобіля.

 

При відмові у прийнятті, заміні автомобіля або повернення за нього коштів Вам нададуть правову допомогу адвокати нашого Бюро, вирішивши ці спори в судовому порядку.

 

ДОПОМОГА АДВОКАТА У СПОРАХ, ПОВЯЗАНИХ ІЗ КУПІВЛЕЮ АВТО ЗА КОРДОНОМ

 

Існує безліч ризиків при такому придбанні авто за кордоном, зокрема, вірогідність придбати авто-«утопленик», який перебуває в розшуку, з «перебитими» номерами кузову, двигуна тощо. У зв’язку із цим, у покупця виникне безліч проблем щодо необхідності ремонту автомобіля, який може бути не завжди успішним, при постановці на облік та багато інших, а головне-ви втрачаєте свої кошти.

 

       Вказане свідчить про те, що спеціалізовані компанії та дилери не завжди сумлінно виконують свої зобов’язання, що породжує, окрім вказаних,  виникнення затримки із доставкою, проблем з оформленням та документацією, а це, в кращому випадку призводить до тривалих судових процесів, а в гіршому – втрата і авто, і коштів.

Наприклад, може трапитись так, що посередник придбає автомобіль за значно вищою ціною, ніж це було обумовлено, а затримка платежу тягне накладення штрафу з боку торгівельного майданчику.

Відомі випадки, коли митне оформлення дилером проведено незаконно, у зв’язку із чим органи поліції вилучають транспортні засоби, а слідчі судді накладають арешти.

 

       При такій співпраці із дилером вкрай необхідний супровід вказаних операцій кваліфікованого юриста, як при укладенні договору, так і при подальшій купівлі авто за кордоном, транспортуванні та оформленні автомобіля, в чому Вам нададуть правову допомогу адвокати нашого Бюро вирішити спірні питання в судовому порядку.

 

 

СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ ПРИ ВИРІШЕННІ СПОРІВ, ПОВЯЗАНИХ ІЗ КУПІВЛЕЮ-ПРОДАЖЕМ АВТОМОБІЛЯ

 

Можливо навести як вирішують суди проблемні питання, що виникають при купівлі-продажу автомобіля.

 

1.Перш за все у судовій практиці часто виникають спірні питання   щодо моменту переходу права власності на придбаний  автомобіль.

 

Верховний Суд 26.04.2023 розглянувши справу про визнання договору купівлі-продажу транспортного засобу недійсним, застосування наслідків недійсності правочину та витребування майна з чужого незаконного володіння, досліджував питання щодо моменту набуття (переходу) право власності при купівлі автомобіля.

Позов мотивовано тим, що між позивачем та ТОВ  було укладено договір купівлі-продажу автомобіля, який позивачка передала в користування своєму сину, а у останнього його викрадено. В подальшому було з’ясовано, що даний транспортний засіб було ТОВ продано відповідачу.

Апеляційний суд у задоволенні позову відмовив у зв’язку із тим, що спірний автомобіль не було зареєстровано у передбаченому законодавством порядку протягом десяти днів з дня його придбання, тобто у позивача відповідно до вимог закону не виникло право властності на спірний транспортний засіб, а тому ТОВ мало право продати його відповідачу.

Верховний Суд не погоджуючись із позицією апеляційного суду та скасовуючи його рішення зазначив наступне.

Договір як універсальний регулятор приватних відносин, покликаний забезпечити їх регулювання та має бути направлений на встановлення, зміну або припинення приватних прав та обов`язків.

Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі (ч.2 ст. 181 ЦК України).

Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст. 334 ЦК України).

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ч.4 ст. 334 ЦК України).

Тлумачення вказаних норм свідчить, що:

-критерієм віднесення речей до рухомих визначається можливість їх вільного переміщення у просторі;

-автомобіль є рухомою річчю;

-за загальним правилом, право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна;

-винятком із загального правила про те, що право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна є вказівка в нормі закону чи в положеннях договору;

-за допомогою такого універсального регулятора приватних відносин як договір його сторони можуть в договорі самі визначити момент виникнення права власності на рухому річ;

-правила ч.4 ст. 334 ЦК України застосовуються до нерухомих речей.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.04.2023 вказано, що положеннями ч.1 ст. 334 ЦКУ щодо переходу права власності на рухоме майно не передбачено в імперативному порядку, що право власності на таке рухоме майно переходить до набувача транспортного засобу з моменту здійснення його державної реєстрації. Право власності на рухоме майно переходить до набувача відповідно до умов укладеного договору, що узгоджується з принципом свободи договору відповідно до статей 6, 627, 628 ЦК України. Якщо договором не передбачено особливостей переходу права власності у конкретному випадку шляхом вчинення певних дій, воно переходить з моменту передання транспортного засобу».

Так, правовий аналіз вказаних норм права свідчить про те, що застосовуючи положення статей 334 ЦКУ та статті 34 Закону України «Про дорожній рух», слід вважати, що реєстрація транспортного засобу у відповідних реєстраційних органах не впливає на набуття особою права власності на нього.

Подібні правові висновки щодо застосування положень статті 34 Закону України «Про дорожній рух» викладено Верховним Судом також у постанові від 01.11.2022.

Отже,  враховуючи той факт, що автомобіль є рухомою річчю, а за загальним правилом, право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна,  то договір купівлі-продажу вчинений у письмовій формі, без реального зняття з реєстрації, перереєстрації транспортного засобу не породжує правові наслідки у виді переходу права власності від продавця до покупця, якщо інше не передбачено самим договором.

За результатом нового розгляду справи суд апеляційної інстанції 27.07.2023 рішення суду першої інстанції про задоволення позову залишив без змін.

2.Багато судових спорів виникає із автосалонами (автодилерами),  щодо повернення, заміни автомобіля, що має дефекти або пошкоджений і не придатний для використання.

 

З цього приводу слід навести справу, по якій  постановою  апеляційного суду від 27.04.2021, залишено без змін рішення суду першої інстанції, яким задоволено позовні вимоги власника автомобіля та зобов`язано автоділера замінити придбаний згідно з договором купівлі-продажу автомобіль на аналогічний, оскільки автомобіль позивача був пошкоджений в результаті пожежі, що виключає його використання.

При цьому по даній справі з метою встановлення причин пожежі було проведено дві судові експертизи. Як наслідок, вина позивача у пошкодженні автомобіля, яка б полягала у неналежному використанні, зберіганні транспортного засобу тощо, що могло стати причиною пожежі, не встановлено. Суд зазначив, що такий випадок короткого замикання, що призвів до пожежі у моторному відсіку автомобіля є істотним дефектом оскільки, в результаті його дії автомобіль було пошкоджено, а позивач як добросовісний покупець позбавлений можливості використовувати автомобіль за призначенням.

Адвокати нашого Бюро звертають увагу, що відповідно до ч. 4 Закону  України «Про захист прав споживачів» у разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції.

Експертиза проводиться за рахунок продавця. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві не внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування, вимоги споживача  підлягають задоволенню.

Аналогічної думки дотримується і Верховний Суд, що викладена у постановах від 13.12.2019, 30.09.2020, а саме: у випадку встановлення недоліків товару, на який надана гарантія щодо якості, існує презумпція вини постачальника (виробника), відповідно до якої для звільнення себе від відповідальності саме постачальник (виробник) повинен довести, що дефекти виникли внаслідок порушення покупцем (споживачем) правил експлуатації або зберігання виробу.

 

3. Досить розповсюдженими є спори щодо продажу автомобіля без згоди іншого співвласника.

Верховний Суд у постанові від 23.12.2020 наголосив, що відсутність згоди іншого зі співвласників (другого з подружжя) на укладення правочину позбавляє співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень на укладення договору про розпорядження спільним майном. При цьому закон не пов’язує наявність чи відсутність згоди усіх співвласників на укладення договору ні з добросовісністю того з подружжя, який уклав договір щодо спільного майна, ні третьої особи – контрагента за таким договором і не ставить питання оскарження договору в залежність від добросовісності сторін договору.

Так, у цій справі позивачка під час шлюбу та сумісного проживання з відповідачем придбала за спільні кошті автомобіль марки  «Mercedes-Benz E 200», який було зареєстровано на відповідача.Чоловік без її відома, дозволу і згоди зняв з обліку вказаний автомобіль та на підставі договору-купівлі продажу перереєстрував автомобіль на свою матір.

Позивач вказувала на те, що зазначений договір між відповідачами був укладений з метою позбавити її права власності, приховавши незаконну угоду, тобто недобросовісно. Його матір знала про те, що автомобіль був придбаний нею і її сином в період шлюбу за спільні кошти, що вона не давала згоди на його відчуження.

Рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій визнано недійсним договір купівлі-продажу спірного автомобіля.

Верховний Суд 23.12.2020 погодився із вказаними рішеннями судів, зазначивши, що установивши, що автомобіль придбаний у період перебування у шлюбі, а відповідачами не спростовано презумпцію спільності майна, договір купівлі-продажу підлягає визнанню недійсним, оскільки відсутність згоди одного із співвласників на розпорядження майном, відчуженим за правочином, який виходить за межі дрібного побутового, є підставою для визнання цього правочину недійсним.

Крім того, ВС зазначив, що доводи касаційної скарги про те, що судами не наведено доказів про те, що відповідачі при укладенні спірного договору купівлі-продажу діяли недобросовісно, є необґрунтованими, оскільки відповідно до висновку Великої Палати ВС, викладеного у постанові від 21.11.2018, відсутність згоди іншого зі співвласників (другого з подружжя) на укладення правочину позбавляє співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень на укладення договору про розпорядження спільним майном. 

Укладення такого договору свідчить про порушення його форми, і відповідно до ч.4 ст. 369 ЦКУ та ст. 215 ЦКУ надає іншому зі співвласників (другому з подружжя) право оскаржити договір з підстав його недійсності. 

При цьому закон не пов’язує наявність чи відсутність згоди усіх співвласників на укладення договору з добросовісністю сторін.

 

Отже у разі виникнення конфліктних ситуацій при купівлі-продажу автомобіля, наявний спір допоможуть вирішити адвокати АБ «Ткачук і партнери»  в судовому порядку с позитивним результатом для  клієнта.