ЯКЩО ПІСЛЯ ОГОЛОШЕННЯ ПЕРЕРВИ ВОНИ БІЛЬШЕ НЕ
ПРОВОДИЛИСЬ І ЦЕ ПІДТВЕРДЖУЄТЬСЯ ВІДЕОЗАПИСОМ
Статтею 29 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2775-VІІІ загальні збори учасників ТОВ є вищим органом товариства. Кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників.
Позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах є підставою для визнання останніх такими, що не відбулися, а рішення, які на них прийняті-незаконними.
Разом з тим дуже важко у судовому засіданні довести що саме відбувалось на загальних зборах, оскільки в протокол, який на них ведеться можливо вписати будь-що.
Верховний Суд переглядаючи справу зі спору про визнання недійсним рішення загальних зборів поклав в основу доказової бази – відеозапис загальних зборів, зроблений позивачем у справі.
Рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій задоволено позов Особи 1 до ТОВ про визнання недійсним рішення загальних зборів.
Позов мотивовано тим, що спірне рішення порушує корпоративні права позивача, як учасника ТОВ, оскільки прийняте на них рішення про зміну директора ТОВ-Особа 2 на Особу 3 – незаконне, так як позивача не було допущено до участі у загальних зборах, із порядком денним не ознайомлено, жодних документів щодо питань порядку денного не надано.
Залишаючи рішення судів попередніх інстанцій в силі Верховний Суд 19.12.2024 зазначив наступне.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів при скликанні та проведенні загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Однак, не всі порушення законодавства, допущені при скликанні та проведенні загальних зборів юридичної особи, можуть бути підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень.
Водночас, встановлено, що за змістом протоколу загальних зборів учасників ТОВ від 21.02.2023, учасники-Особа 4 та Особа 1 на збори не з`явились. Проте із оглянутого відеозапису беззаперечно встановлено протилежне, а саме прибуття позивача Особа 1 на спірні загальні збори. При цьому, ототожнення відповідачем неявки учасника товариства загальних зборів з відмовою пройти попередню реєстрацію не відповідає вимогам ст. 32 Закону № 2775-VІІІ.
Крім того, факт прибуття позивача Особа 1 та учасника Особа 4 на спірні загальні збори також підтверджується нотаріально засвідченими заявами свідків, а саме Особа 5 (представника учасника Особа 4) та Особа 6 – охоронця приміщення, у якому проводились загальні збори.
Разом із тим, із відеозапису вбачається, що головою зборів Особа 7 неодноразово оголошувалась перерва у загальних зборах товариства 21.02.2023, а також те, що учасникам буде повідомлено про її закінчення. Така перерва не закінчилась, а про закінчення останньої Особа 7 учасників загальних зборів товариства 21.02.2023 повідомлено не було. При цьому, відповідно до відеоматеріалів, Особа 7 бачив що позивачем здійснюється відеозйомка, не заперечив проти її здійснення та о 20:24 год. 21.02.2023 оголосив перерву та покинув приміщення, де відбувалися збори.
Відповідно до нотаріально посвідченої заяви свідка Особа 6- орієнтовно о 22.30 год. у приміщенні перебували лише Особа 1 та Особа 4, інші особи відсутні, в подальшому вказане приміщення було зачинено, що свідчить про продовження перерви та відповідно не відновлення роботи загальних зборів 21.02.2023.
Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що не повідомлення учасників Особа 1 та Особа 4 про закінчення перерви загальних зборів, та всупереч вказаному прийняття відповідних рішень саме 21.02.2023 свідчить про порушення корпоративних прав позивача як учасника ТОВ, визначених ч.2 ст. 29 Закону № 2775-VІІІ щодо права учасника товариства бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників.
Отже загальні збори учасників ТОВ від 21.02.2023 є такими, що не відбулися, а прийняті на них рішення є недійсними.
При цьому ВС відхилив доводи скаржника (відповідача) щодо неналежності доказу –відеозапису, оскільки Особа 7 бачив що позивачем здійснюється відеозйомка учасників загальних зборів товариства та не заперечив проти її здійснення, а відтак згода осіб, присутніх на відеозаписі, припускається із врахуванням ч. 1 ст. 307 ЦКУ.
Таким чином, наданий позивачем доказ – відеофіксація загальних зборів ТОВ є належним та допустимим доказом у розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України та відповідно оцінений судами у взаємозв`язку доказів у їх сукупності із врахуванням стандарту доказування “вірогідності доказів”.