Перейти до вмісту
Главная страница » СУМНІВ У ВІРНОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ПЕРІОДУ, ЗА ЯКИЙ ДОНАРАХОВАНО СПОЖИВАЧУ  ОБСЯГИ НЕОБЛІКОВАНОГО СПОЖИВАННЯ ЄЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, СВІДЧИТЬ ПРО ВІДСУТНІСТЬ ОБОВ’ЯЗКУ У ОСТАННЬОГО ЙОГО СПЛАЧУВАТИ

СУМНІВ У ВІРНОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ПЕРІОДУ, ЗА ЯКИЙ ДОНАРАХОВАНО СПОЖИВАЧУ  ОБСЯГИ НЕОБЛІКОВАНОГО СПОЖИВАННЯ ЄЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, СВІДЧИТЬ ПРО ВІДСУТНІСТЬ ОБОВ’ЯЗКУ У ОСТАННЬОГО ЙОГО СПЛАЧУВАТИ

  • від
619e4ad098b56113661546

         Розглядаючи справи зі спорів про стягнення Електропостачальною  компанією боргу із Споживача за донараховані обсяги необлікованого споживання електроенергії суди не лише перевіряють правомірність такого донарахування, але і правильність зробленого перевіряючими розрахунку, оскільки його неправильність є самостійною підставою для відмови у задоволенні такої категорії позовів. При цьому, відмова у позові може бути з підстав виникнення у суда сумніву у правильності розрахунку боргу, і суд не зобов’язаний самостійно робити перерахунок.

Верховний Суд 10.07.2024 залишив без змін постанову суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову  ДТЕК  про стягнення з ТОВ заборгованості за необліковану електричну енергію, 3% річних та інфляційних втрат на загальну суму  3 914 315 грн., нарахованих за актом правопорушення.

Суть спору в тому, на об`єкті ТОВ зафіксовано порушення підпункту 3 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме:  порушена схема підключення засобу обліку електричної енергії внаслідок чого спожита електрична енергія недовраховується.

Верховний Суд зазначив, що існують два окремі самостійні акти технічних перевірок. При цьому в акті від 18.12.2019 зазначено, всі встановлені пломби не мають механічних пошкоджень. Водночас, у акті від 19.12.2019 зазначено, що на об’єктів ТОВ виявлені вказані вище порушення, у зв’язку із чим Комісією було донараховано обсяги необлікованого споживання газу.

Верховний Суд вказав, що відповідно до пп. 1 п. 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на яку посилається Позивач як на підставу позову та проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача – з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

 Водночас, задовольняючи позовні вимоги, зокрема в частині стягнення 3 251 428 грн. основного боргу за необліковану електричну енергію (період нарахування 6 місяців з 20.06.2019 по 19.12.2019), суд першої інстанції не звернув увагу на положення вказаних норм ПРРЕЕ та не врахував акт технічної перевірки від 18.12.2019.

Отже, ВС дійшов висновку, що невірно визначений період, за який обрахована сума необлікованого споживання  електроенергії, навіть с похибкою в 1 день, на що зверну увагу Касатор (ДТЕК), є підставою для відмови у задоволенні позову.