Перейти до вмісту
Главная страница » Спори щодо неякісно виконаних робіт по договору будівельного підряду

Спори щодо неякісно виконаних робіт по договору будівельного підряду

  • від
Спори щодо неякісно виконаних робіт по договору будівельного підряду

ПОСЛУГИ АДВОКАТА
НЕЯКІСНІ БУДІВЕЛЬНІ РОБОТИ.
 ЧИ ВАРТО ПЛАТИТИ ?

           У разі виникнення необхідності у будівництві споруд, будинків, їх капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення, монтажних та інших робіт Замовник укладає договір із підрядною організацією або фізичною особою договір будівельного підряду.

         Нерідкими є випадки, коли в ході виконання та здачі Підрядником виконаних будівельних робіт, а також в межах гарантійного строку може бути

виявлено, що вони виконані неякісно, із дефектами або Підрядчик взагалі не виконав у повному обсязі усі передбачені договором роботи чи виконав їх із істотним відхиленням від проектної документації та будівельних норм.

          Які саме недоліки бувають ? – Це може бути виконання робіт з відхиленням від проекту, використання неякісних будівельних матеріалів, порушення технології проведення будівельних робіт, неправильне розташування будівельний конструкцій, неякісне з’єднання будівельних матеріалів.

Законодавством передбачено ряд альтернативних рішень, які може прийняти Замовник у вказаних випадках: пропорційного зменшення ціни;  безоплатного усунення недоліків робіт в розумний строк; відшкодування витрат на усунення недоліків (дефектів) робіт; відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за роботи грошової суми (авансу); вимагати заміни неякісних будівельних матеріалів.

Однак, вкрай рідко дані спірні питання вирішуються за домовленістю сторін і Підрядник у добровільному порядку виконує вимоги Замовника, погоджуючись із тим, що будівельні роботи виконані неякісно, часто погрожуючи Замовнику судом та стягненню всієї суми замовлення та штрафними санкціями.

          Але чи потрібно в дійсності приймати неякісні роботи Будівельників і за власний рахунок все переробляти ? І чи дійсно права Замовника є беззахисними ?

Крім того, у багатьох будівельних компаній великий штат юристів, які постійно займаються судами з замовниками будівництва.

В судах України розглядається безліч справ за позовом Підрядника про стягнення із Замовника оплати за будівельні роботи, які останній  обґрунтовано відмовився прийняти у Підрядника по акту та оплатити, у зв’язку із їх неякісністю. При цьому непоодинокими є випадки задоволення судами таких позовів у зв’язку із недоведеністю Замовником того, що будівельні роботи виконані неякісно (із дефектами) або з суттєвими відхиленнями від проектної документації або роботи не відповідають будівельним нормам. Як правило, це справи, де Замовники або вирішили взагалі не звертати увагу на судовий процес, або самостійно, без належної правової підтримки, намагатися захистити свої права.

У таких спорах перед Замовником постає безліч юридичних питань:

-Як убезпечити себе від стягнення судами коштів за роботи, які виконані Підрядником неякісно або взагалі не виконані ?

-Що вписати в відзиві на позов будівельної компанії ?

         -Як підготувати обґрунтований позов про стягнення з Підрядника збитків, спричинених неякісним виконанням (невиконанням) будівельних робіт або понесених витрат на усунення недоліків будівництва ?

-Як стягнути з Підрядника штрафні санкції або повернути сплачений аванс у разі неможливості використання результатів неналежного виконання Підрядником договору будівельного підряду ?

У зазначених та багатьох інших правових нюансах важко розібратися без допомоги кваліфікованого та досвідченого адвоката.

ПОСЛУГИ АДВОКАТА У СПОРАХ ЩОДО НЕЯКІСНИХ БУДІВЕЛЬНИХ РОБІТ:

  1. Консультація з усіх питань, пов’язаних із неякісними будівельними

роботами, аналіз виникнення ситуації та перспектив майбутніх судових процесів;

  1. Збір доказової бази та підготовка позовної заяви про:

-стягнення з Підрядника матеріальних збитків, завданих неякісним виконанням (невиконанням) будівельних робіт, у тому числі  «прихованих»;

-стягнення з Підрядника вартості будівельних робіт, які не можуть бути прийняті та підлягають виправленню;

– стягнення моральної шкоди, завданої Замовнику неякісним виконанням будівельних робіт;

– зобов’язання Підрядника усунути недоліки (дефекти) будівельних робіт;

– повернення авансових платежів, у разі неякісного виконання (невиконання) Підрядником будівельних робіт;

– стягнення з Підрядника коштів, сплачених Замовником за Будівельні роботи, вартість яких Підрядником завищена;

– стягнення з Підрядника коштів, затрачених Замовником на усунення недоліків (дефектів) будівельних робіт в межах гарантійного строку, які Підрядник відмовився усунути;

– стягнення штрафу з Підрядника за неякісне виконання будівельних робіт;

– розірвання договору підряду, у зв’язку із неякісним виконанням (невиконанням) Підрядником будівельних робіт;

  1. Підготовка процесуальних документів – адвокатського запиту, заяв,

          пояснень, клопотань, у тому числі призначення будівельно-технічної, економічної, психологічної експертиз; підготування відзиву на позов та представництво інтересів в суді Замовника, якщо позов в суд подала Будівельна компанія;

  1. Участь у судах усіх інстанцій на захист інтересів Замовника будівельних робіт, у тому числі за позовом Підрядника;
  1. Оскарження судових рішень, постановлених не на користь Замовника, в апеляційному та касаційному порядку;
  1. Юридичний супровід клієнта на стадії виконавчого провадження.

СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У СПРАВАХ ЗІ СПОРУ ЩОДО НЕЯКІСНИХ БУДІВЕЛЬНИХ РОБІТ

  1. За невиконання або неналежне виконання обов`язків за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки в повному обсязі, якщо не доведе, що недоліки сталися не з його вини. Збитки мають не лише грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати виконання Підрядником договору будівельного підряду

Замовник  має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі. Недоліки будівельних робіт та їх вартість підтверджуються будівельно-технічною та економічною експертизами

Якщо недоліки будівельних робіт не є очевидними, тобто виявити їх стало можливим  не в момент приймання робіт, а на підставі технічно-будівельної експертизи, вони вважаються прихованими. В такому випадку, якщо Замовник  не міг скористатися правами, визначеними ст.849, 852, 853 ЦК України, зокрема, вимагати безоплатного виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, чи розірвання договору, Підрядник зобов’язаний відшкодувати збитки у вигляді вартості робіт, які не можуть бути прийняті та потребують перероблення

При виявленні дефектів у будівельних роботах Підрядник, окрім збитків сплачує Замовнику штраф у розмірі, передбаченому в договорі, а якщо Замовлення фінансується з Державного бюджету, то у розмірі 20 % вартості неякісних робіт

         Судом апеляційної інстанції залишено в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову прокурора в інтересах Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації до ТОВ про стягнення 353 865 грн., з яких  294 888 грн. заподіяних збитків за вартість будівельних робіт, які не можуть бути прийняті та потребують перероблення та 58 977 грн. штрафу за виконання робіт неналежної якості.

         Судові рішення мотивовані тим, що спірні правовідносини виникли з договору, який за своєю правовою природою є договором будівельного підряду, укладений сторонами на виконання  будівельно-монтажних робіт, зокрема, реконструкції та технічного переобладнання очисних споруд каналізації.

         Підрядник відповідає за недоліки збудованого об`єкта, за прострочення передання його замовникові та за інші порушення договору (за недосягнення проектної потужності, інших запроектованих показників тощо), якщо не доведе, що ці порушення сталися не з його вини. За невиконання або неналежне виконання обов`язків за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки в повному обсязі (ч.ч.1,2 ст. 883 ЦКУ).

         Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Потерпіла сторона має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі, тобто обов`язок відшкодування збитків прямо випливає з положень закону, тому не потребує додаткового узгодження між сторонами договірних відносин саме право на відшкодування збитків.

Отже, протиправна дія є причиною, а збитки – наслідком протиправної дії. Відсутність будь-якої з зазначених ознак виключає настання цивільно-правової відповідальності відповідача у вигляді покладення на нього обов`язку з відшкодування збитків.

При цьому йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору. Вирішальне значення для застосування зазначеного положення закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона.

За усталеною судовою практикою господарське правопорушення складається з чотирьох елементів, а саме: протиправної поведінка боржника, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов`язання; наявності шкоди (збитки – це грошове вираження шкоди); причинного зв`язку між протиправною поведінкою та завданою шкодою; вини боржника.

Судами встановлено про наявність в діях відповідача 4 складових для відповідальності.

         Для надання відповіді на питання, чи мали місце недоліки у виконаній роботі, необхідно не лише зазначити, що такі недоліки існували, а вказати які саме недоліки, в чому вони виразились, які пошкодження, причини та обсяги цих недоліків, а також встановити, що такі недоліки неможливо було виявити під час приймання робіт.

Згідно висновку будівельно-технічної  експертизи  виконані будівельні роботи по об`єкту не відповідають вимогам проєктно-кошторисної документації і вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва. Крім того під час проведення обстеження виявлено ряд неякісно виконаних робіт, а також  підрядником порушено вимоги проектної документаці. Дані роботи потребують перероблення та не можуть бути прийняті.

Враховуючи обставини вчинення відповідачем порушення зобов`язань, виявлення яких стало можливе лише у ході проведення комплексної будівельно-технічної експертизи та економічної експертизи суди дійшли висновку про прихований характер порушення зобов`язань. Тобто, встановлені у ході експертизи порушення не є очевидними та не могли бути виявлені в момент їх приймання, внаслідок чого Позивач як замовник послуг Відповідача, не міг скористатися правами, визначеними ст.849, 852, 853 ЦК України, зокрема, вимагати безоплатного виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, чи розірвання договору.

У разі якщо порушено господарське зобов`язання, в якому хоча б одна сторона є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов`язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов`язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах, зокрема, за порушення умов зобов`язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг) (ч.2 ст.231 ГКУ (чинного на час спірних правовідносин).

 Також, у договору підряду  передбачено, що в разі виявлення недоліків (дефектів) у роботах у процесі їх приймання та після прийняття (підписання актів виконаних робіт) підрядник сплачує штраф у розмірі 20 відсотків від вартості робіт, наданих з недоліками (дефектами).

Отже, суди дійшли висновку про наявність підстав для стягнення з Підрядника штрафу у розмірі 58 977 грн.

  1. Якщо договором або законом передбачено надання Підрядником Замовникові гарантії якості роботи, підрядник зобов`язаний передати замовникові результат роботи, який має відповідати вимогам статті 857 ЦКУ протягом усього гарантійного строку

У разі самостійного усунення Замовником виявлених протягом гарантійного строку допущених Підрядником недоліків будівельних робіт (у тому числі виконаних з неякісних матеріалів Підрядника), якщо Підрядник відмовився усунути такі дефекти, Замовник має право стягнути з останнього затрачені на такі роботи кошти, включаючи витрати на закупку матеріалів, їх транспортне перевезення та здійснення робіт іншим Підрядником

Постановою суду апеляційної інстанції від 26.03.2024 залишено в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову ТОВ 1 до ТОВ 2 про стягнення 70795 грн., понесених витрат на усунення недоліків за договором підряду по виконанню  комплексу будівельно-монтажних робіт з улаштування фасаду будинку.

Суть спору в тому, що  після прийняття та оплати Замовником робіт, в межах гарантійного строку було виявлено дефект у встановленому в будинку  склопакеті, про що складено дефектний акт та повідомлено Підрядника щодо необхідності його заміни. Оскільки, Підрядник відмовився в усуненні зазначених у акті недоліків, Замовник уклав договір із іншим Підрядником, який здійсним роботи по  заміні склопакету.

Суди виходили з того, що підрядник, який надав матеріал для виконання роботи, відповідає за його якість відповідно до положень про відповідальність продавця за товари неналежної якості.

За умовами ст.859 ЦКУ якщо договором або законом передбачено надання підрядником замовникові гарантії якості роботи, підрядник зобов`язаний передати замовникові результат роботи, який має відповідати вимогам статті 857 цього Кодексу протягом усього гарантійного строку. Гарантія якості роботи поширюється на все, що становить результат роботи, якщо інше не встановлено договором підряду.

Умовами договору підряду було встановлено гарантійний строк на виконанні Підрядником роботи – 5  років, на матеріали, що постачаються Підрядником гарантія діє протягом дії гарантії виробника такого матеріалу (в подальшому – гарантійний строк). У разі виявлення недоліків матеріалів та/або виконаних робіт протягом гарантійного строку, Підрядник усуває недоліки у строк узгоджений сторонами за власний рахунок. У разі виявлення Замовником дефектів протягом гарантійного строку, Сторонами складається двосторонній акт із зазначенням дефекті та строків їх усунення. Усунення недоліків, що підпадають під гарантійний випадок, виявлених в межах гарантійного строку здійснюється за рахунок Підрядника.

Встановивши наявність дефектів у виконаних роботах за Договором (руйнування склопакета) Позивач звернувся до Відповідача, який відмовився направити представника для складання двостороннього акту причин недоліків, а тому замовник склав акт за допомогою незалежного експерта, в якому зазначено про відсутність будь-яких слідів зовнішнього впливу на пошкоджений склопакет.

В силу приписів ч.5 ст.858 ЦКУ України, з огляду на особливості виконання таких робіт як улаштування фасаду з використанням матеріалів підрядника, на дані правовідносини також розповсюджується дія ст.678, 679 ЦКУ. Відповідно до ч.1,2 ст.678 ЦК України покупець, якому переданий товар неналежної якості, має право, незалежно від можливості використання товару за призначенням, вимагати від продавця за своїм вибором:1) пропорційного зменшення ціни; 2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути, недоліків, усунення яких пов`язане з непропорційними витратами або затратами часу, недоліків, які виявилися неодноразово чи з`явилися знову після їх усунення) покупець має право за своїм вибором:1) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми;2) вимагати заміни товару.

Згідно зі ст.679 ЦКУ продавець відповідає за недоліки товару, якщо покупець доведе, що вони виникли до передання товару покупцеві або з причин, які існували до цього моменту. Якщо продавцем надані гарантії щодо якості товару, продавець відповідає за його недоліки, якщо він не доведе, що вони виникли після його передання покупцеві внаслідок порушення покупцем правил користування чи зберігання товару, дій третіх осіб, випадку або непереборної сили.

Отже, ураховуючи, що Відповідач відмовився усунути недоліки виконаної роботи за договором підряду, суди дійшли висновку про право Замовника на відшкодування збитків, завданих Позивачу бездіяльністю Відповідача та усунення недоліків за власні кошти,  що включають: вартість склопакета, робіт по заміні, транспортних послуг та витратних матеріалів, загалом на суму 70 795 грн.

  1. Замовник має право стягнути збитки з Підрядника, завдані неякісним виконанням тільки тих будівельних робіт, виконання яких передбачено договором підряду. Якщо умовами договору підряду не передбачено зобов’язання Підрядника виконання певних робіт, які він виконав самостійно (або за усною домовленістю із Замовником), то він не відповідає за їх якість і Замовник не може стягнути з нього збитки завдані неякісним виконанням таких робіт

         Збитки за неякісне виконання будівельних робіт стягуються з юридичної особи, а не з фізичної особи, яка підписує договір підряду від імені останньої, оскільки цим договором вона не бере на себе особисто зобов’язання по будівництву

         Суд може стягнути збитки за неякісно виконані будівельні роботи в межах суми заявлених позовних вимог, навіть , якщо буде встановлено, що збитки завдані у розмірі більшому, ніж вказано Позивачем

Особа 1 звернулась до суду з позовом до  ПП, ТОВ, Особа 2, якому просила: стягнути з  відповідачів солідарно на її користь суму в розмірі 1 083 959 грн. на  відшкодування збитків, завданих недоліками будівництва та недоліками будівельних матеріалів; стягнути з ТОВ  та Особа 2 солідарно пеню за договором постачання – 6 636 грн;  стягнути з Особа 2 суму в розмірі 100 075 грн., як безпідставно отримане майно.

         Постановою Верховного Суду від 03.08.2023 залишено  в силі рішення судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позову Особи 1 до ТОВ, ПП, Особи 2 та стягнуто:- з ТОВ  – пеню за порушення договору постачання в розмірі 6 636 грн.;-з ПП збитки в частині усунення недоліків будівництва щодо електроосвітлення – 204 004 грн.; з ПП і ТОВ солідарно – 879 955 грн. збитків, завданих недоліками будівництва та  недоліками будівельних матеріалів.

         Позов мотивовано тим, що Позивачка уклала з ТОВ (з Особою 2) договір поставки  пиломатеріалів будівельних хвойних порід для будівництва будинку на суму 344 520 грн. Одночасно Особа 1 уклала із ПП (з Особою 2) договір підряду на виконання шеф-монтажних робіт (роботи по будівництву об`єкта на належній їй земельній ділянці, згідно з проектною документацією) на суму 226 120 грн.

         ТОВ порушило строки поставки, а також без погодження із Особою 1 поставка була в іншій кількості та асортименті, передбаченій в специфікації.

         Висновком судової будівельно-технічної експертизи встановлено наявні недоліки при будівництві житлового будинку. Вартість відновлювальних робіт на усунення недоліків, виявлених у будинку, становить 879 955 грн.

Зазначала, що в цій справі має місце неподільність предмета зобов`язання, оскільки всі зобов`язання брав Особа 2, який в подальшому організовував виконання робіт по будівництву житлового будинку. Оскільки всі кошти на  купівлю матеріалів та кошти на будівництво будинку в сумі близько 1 400 000 грн. отримані саме Особою 2, неможливо розмежувати роль кожного з відповідачів у тому, хто який обов`язок не виконав у зобов`язаннях з нею.

Крім того вказувала, що вартість фактично виконаних будівельних робіт  становить 1 299 925 грн., а Особа 2 особисто отримав від неї 1 400 000 грн., а отже суму в розмірі 100 075 грн вважала надміру сплаченими коштами, якими Особа 2 безпідставно заволодів.

Про вартість усунення недоліків будівництва щодо електроосвітлення на суму 204 004 грн. свідчить  зведений кошторисний розрахунок вартості об`єкта будівництва, локальний кошторис на будівельні роботи на електроосвітлення та відомості ресурсів до цього локального кошторису.

         Верховний Суд зазначив, що згідно з частиною першою статті 852 ЦК України, якщо підрядник відступив від  умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в  роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з  правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи  відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором.

         Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

         Встановлено, що недоліки в житловому будинку виникли внаслідок використання неякісних будівельних матеріалів та неякісного виконання будівельних робіт.

ПП  та ТОВ  брали участь у окремих договірних відносинах з Позивачем з різною правовою природою та  предметом регулювання, тому ВС вважав, що вони не мають солідарного обов`язку. Також відсутні підстави для стягнення з Особи 2 збитків, завданих Позивачу недоліками будівництва та недоліками будівельних матеріалів, оскільки Особа 2, будучи керівником ПП та ТОВ , при укладенні з  Позивачем договорів підряду та поставки, діяв від імені відповідних юридичних осіб та не брав на себе особистих зобов`язань із виконання вказаних договорів.

Крім того ВС вказав на відсутність підстав для стягнення на користь Позивача вартості виконання робіт по  усуненню недоліків фундаменту житлового будинку, оскільки встановлено, що умовами договору підряду не покладено на підрядника обов`язку проведення будівельних робіт щодо спорудження фундаменту.

Розмір збитків, завданих позивачу неякісно виконаними будівельними роботами з будівництва житлового будинку та внаслідок поставки неякісних будівельних матеріалів визначений висновком експерта судової будівельно-технічної експертизи становить в загальній сумі 2 411 279 грн. (без урахуванням вартості робіт на усунення недоліків фундаменту).

Разом з тим, оскільки зазначений розмір збитків перевищує розмір заявлених Особа 1 у суді позовних вимог, ВС, враховуючи межі позовних вимог, дійшов  висновку про стягнення з ТОВ та ПП збитків пропорційно розміру позовних вимог.

  1. Якщо Підрядник виконав будівельні роботи не у відповідності до складеного проекту та з порушенням будівельних норм і правил, Замовник має право на відшкодування шкоди у розмірі, необхідному для приведення об’єкту у відповідність з розробленою проектною документацією та архітектурними рішеннями, що є додатками до договору Підряду

Окрім майнової шкоди Замовник має право на відшкодування Підрядником моральної шкоди, завданої неякісним виконання будівельних робіт за договором Підряду

Постановою Верховного Суду від 20.04.2023 залишені в силі рішення судів попередніх інстанцій про задоволення позову Особи 1 до Особи про стягнення майнової шкоди у розмірі 574 554 грн. та моральної шкоди – 60 000 грн.

          Позов обґрунтовано тим, що між нею та Відповідачем  було укладено договір підряду на будівництво індивідуального житлового будинку.   Будівельні роботи згідно з умовами договору повинні були виконуватися згідно з проєктом, виконаним  головним інженером-проектувальником, який являється невід`ємною частиною договору, з дотриманням метражу, площі забудови та згідно з архітектурним рішенням, а також відповідно до кошторису, узгодженого сторонами.

Разом з тим відповідно до висновку будівельно-технічного дослідження виконані на об`єкті будівельні роботи  не відповідають виготовленій вказаній проєктній документації; не відповідають діючим будівельним нормам;  вартість приведення об`єкта у відповідність з розробленою проєктною документацією, а також з будівельними нормами складає 574 554 грн.

Верховний Суд зазначив, що  Підрядник зобов`язаний здійснювати будівництво та пов`язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов`язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду (ч. 1 ст. 877 ЦКУ)

   Підрядник відповідає за недоліки збудованого об`єкта, за прострочення передання його замовникові та за інші порушення договору (за недосягнення проєктної потужності, інших запроєктованих показників тощо), якщо не доведе, що ці порушення сталися не з його вини

            Положеннями частини першої, третьої статті 858 ЦК України передбачено, що якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника: 1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк;  2) пропорційного зменшення ціни роботи; 3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.

  Якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.

  За загальним правилом зобов`язання з відшкодування шкоди (майнової та немайнової) є прямим наслідком правопорушення, тобто порушення охоронюваних законом суб`єктивних особистих немайнових і майнових прав та інтересів учасників цивільних відносин. При цьому одне і те ж правопорушення може призводити до негативних наслідків як у майновій, так і в немайновій сферах, тобто виступати підставою для відшкодування майнової та моральної шкоди одночасно.

          Встановивши, що Особа 2 не виконав належним чином умови договору підряду, виконав будівельні роботи не у відповідності до складеного проекту та з порушенням будівельних норм і правил, чим завдав Позивачці, як Замовнику, майнової та моральної шкоди, ВС дійшов висновку про наявність підстав для відшкодування шкоди, завданої внаслідок таких дій.

  При визначенні розміру майнової шкоди судами взято до уваги вартість усунення недоліків (приведення об`єкта у відповідність з розробленою проектною документацією та будівельними нормами), а при визначенні розміру відшкодування моральної шкоди – характер, обсяг та глибину завданих позивачці моральних страждань внаслідок порушення відповідачем будівельних норм при будівництві житлового будинку, а також вимоги розумності та справедливості.