ПОСЛУГИ АДВОКАТА
З метою захисту свого майна та уникнення проникнення на на свої об’єкти сторонніх осіб, громадяни та компанії звертаються по охоронних фірм та укладають договори на охорону свого майна.
Однак, охоронні компанії не завжди належним чином здійснюють свої обов’язки, нерідко на об’єкті, який охороняється виявляються недостача чи пошкодження майна, інші порушення охоронними компаніями своїх договірних зобов’язань.
Безліч конфліктів у власників об’єктів охорони виникає з охоронною компанією, у разі укладення останньою договору охорони майна із невласником, наслідком яких є понесення власником суттєвих збитків у вигляді неможливості потрапити у своє приміщення, користуватися майном та отримувати прибуток і навіть це є однією із схем рейдерського захоплення компаній.
Потерпіла особа (замовник по договору охорони), як власник викраденого, знищеного, захопленого третіми особами майна має право на звернення в суд до охоронної компанії із вимогами про відшкодування шкоди, як матеріальної та і моральної.
Разом з тим, складність таких справ полягає у доведеності вини компанії щодо неналежного виконання умов договору, що призвело до негативних наслідків у вигляді збитків для власника охоронюваного об’єкту, оскільки відповідач звичайно буде наполягати на відсутності його вини та не виникнення у нього зобов’язань відшкодовувати нанесені збитки за іншу особу, яка вчинила неправомірні дії.
Таким чином, у таких судових спорах правильність складеного позову та належно обраний спосіб захисту та правова позиція у судовому процесі – гарантія добитися відшкодування понесених збитків саме з охоронної компанії, і без кваліфікованого та досвідченого адвоката не обійтись.
Адвокати АБ «Ткачук і партнери» нададуть наступніюридичніпослуги щодо вирішенняспорів по договору охорони:
–Консультація з усіх питань, пов’язаних із укладенням та виконанням договору охорони, аналіз виниклої ситуації та визначення перспектив можливих майбутніх судових процесів;
-Допомога у зборі доказової бази, у тому числі підготовка адвокатського запиту, розрахунок нанесених збитків та проведення експертизи (при необхідності);
-Підготовка процесуальних документів-позову, зустрічного позову, відзиву, відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив, пояснень, клопотань, у тому числі призначення судової експертизи тощо;
-Ознайомлення з матеріалами справи зі спору по договору охорони, якщо справа вже перебуває у суді;
-Участь у судах всіх інстанцій на захист інтересів клієнта , у тому числі за позовом охоронної компанії;
-Оскарження судових рішень, постановлених не на користь клієнта, в апеляційному та касаційному порядку;
– Юридичний супровід клієнта на стадії виконавчого провадження.
Можливо виокремити ряд проблемних питань по спорам, пов’язаним із договоромохорони, з якими звертають клієнти до нашого Бюро:
– Юридичний супровід при укладенні договору охорони майна, у тому числі складання тексту договору або правовий аналіз проекту вже складеного договору;
-Укладення охоронною компанією договору охорони не з власником майна, що підлягає охороні;
– Невиконання зобов’язань охоронця по договору охорони;
– Неповернення об’єкту договору охорони;
– Пошкодження об’єкту договору охорони, у тому числі через
залиття приміщення, пожежі тощо;
– Неправомірне використання охоронцем об’єкту договору охорони
або передача у використання третім особам;
– Втрата об’єкту охорони, у тому числі викрадення, знищення;
– Вчинення крадіжки на об’єкті охорони;
– Відшкодування шкоди, завданої неналежним виконанням охоронною
компанією договору охорони майна;
– Визнання недійсним, нікчемним договору хорони майна;
– Розірвання в судовому порядку договору охорони тощо.
Вказаний перелік не є вичерпним і адвокати нашого Бюро, проаналізуючи ситуацію, визначать найбільш ефективний спосіб захисту та поновлення порушених прав клієнта /сторони по договору про надання послуг з охороним майна в судовому порядку.
УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ ОХОРОНИ, ЙОГО ВИДИ, УМОВИ
ТА ДОПОМОГА АДВОКАТА
Відносини між охоронними компаніями та їх клієнтами регулюються за допомогою договорівохорони (договорів про надання послуг з охорони майна), які за своєю природою є цивільно-правовими. Регулюються вони цивільним законодавством, а також спеціальними нормативно-правовими актами: Законом України «Про охоронну діяльність» від 22.03.2012 №4616- VІ та Ліцензійними умовами провадження охоронної діяльності, затверджених постановою КМУ від 18.11.2015 № 960.
Загальне поняття договору охорони майна закріплено у статті 978 ЦКУ – це договір, за яким охоронець, який є суб’єктом підприємницької діяльності, зобов’язується забезпечити недоторканність майна, яке охороняється. Власник такого майна зобов’язаний виконувати передбачені договором правила майнової безпеки і щомісячно сплачувати охоронцю встановлену плату.
Отже договір охорони є консенсуальним (укладеним з моменту досягнення згоди), двостороннім (права та обов’язки виникають в обох сторін) та відплатним (охорона здійснюється за встановлену договором плату).
Окремо виділяються послуги з охорони майна громадян, та охорони майна юридичнихосіб. З практики найпоширенішими видами договорів охорони є: договори на охорону об’єктів (офіси, МАФи), квартир, вантажів (супроводження), готівки (інкасація).
ФОРМА ТА СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ ОХОРОНИ
Важливо! Будь-який договір охорони повинен бути укладений у письмовійформі – така вимога закріплена у ч.1 ст.8 Закону «Про охоронну діяльність». Інша форма домовленості не буде законною підставою для надання суб’єктом охоронної діяльності послуг з охорони, а також у разі втрати, пошкодження обєкту охорони у замовника будуть відсутні підстави пред’явити вимоги про відшкодування шкоди до охоронця.
Як правило, строк дії у таких договорах передбачається з автоматичною пролонгацією.
СТОРОНИ ДОГОВОРУ ОХОРОНИ
Сторонами договору є замовник і охоронець. Замовником може бути власник охоронюваного майна.
У частині 3 статті 8 Закону «Про охоронну діяльність» закріплено обов’язок замовника послуги з охорони майна надати суб’єкту охоронної діяльності для ознайомлення оригінали документів або завірені в установленому порядку їх копії, що підтверджують його право володіння чи користуваннямайном на законних підставах, охорона якого є предметом договору, а також правомірністьзнаходження такого майна, транспортного засобу у визначеному місці охорони.
Такі законодавчі застереження зроблені для уникнення випадків порушення права власності третіми особами. Наприклад, якщо подружжя перебуває в процесі розлучення, а один із них звернувся до охоронної компанії з метою встановити сигналізацію та обмежити доступ іншого з подружжя до майна, яке перебуває у власності останнього. Або одна компанія планує рейдерське захоплення другої і завдяки озброєній охороні можна завадити законним власникам потрапити на об’єкт через наявність договору охорони із рейдерами.
Безліч конфліктів виникають саме тоді, коли замовником послуг з охорони майна стають орендарі приміщень. Нариклад, власник приміщення здав в оренду офісне приміщення фірмі, яка уклала з охоронною компанією договір на надання охоронних послуг. Через деякий час у фірми-орендаря виникли фінансові проблеми, через які вона перестала платити за оренду приміщення. Власник будівлі повідомив про розірвання договору оренди у зв’язку з несплатою, а коли прийшов у будівлю з новими орендарями, його не пустила охорона, яка опинилася на боці колишніх орендарів – замовників охоронних послуг. Правоохоронні органи у таких випадках у конфлікт не втручаються, оскільки ці відносини мають цивільно-правовий характер. Власнику приміщення залишається лише звернутися до суду і тривалий час чекати на законне рішення про виселення орендарів, і, як часто буває, за участю виконавця. За цей час власник приміщення не тільки не отримував прибуток від здачі в оренду об’єкта, а витрачав сили, нерви та гроші на те, щоб довести свою правоту та відстояти свої законні права у суді.
Таким чином з метою уникнення вказаних негативних ситуацій законодавець обмежив коло осіб, які можуть бути замовником послуг на охорону об’єкту, а саме- основним замовником послуг виступає саме власник майна. Користувач/орендар майна, дружина/чоловік/діти власника також можуть домовитись про охорону, наприклад, квартири, але робитимуть це зі згодивласника, яка у письмовому вигляді також прикладеться до договору. Така вимога напряму передбачена у ч.6 п.7 Ліцензійних умов, що закріплює обов’язок суб’єкта охоронної діяльності виконувати умови договорів з надання охоронних послуг на користь третіх осіб лише за їхписьмовоюзгодою.
Недотримання цієї умови може бути підставою для визнання договору охорони недійсним (нікчемним) в судовому порядку, а також стягнення з охоронної компанії матеріальної та моральної шкоди, в чому допоможуть адвокати нашого Бюро.
Іншою стороною договору, охоронцем, може виступати лише суб’єкт підприємницької діяльності після отримання відповідної ліцензії, оскільки згідно з Законом «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 №222 охоронна діяльність підлягає ліцензуванню. Такими можуть бути приватні охоронні компанії та Поліція охорони.
ОБ’ЄКТ ОХОРОНИ ТА ЙОГО МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ
В договорі має бути прописано конкретнийоб’єкт охорони і його місцезнаходження (ч.6 п.7 Ліцензійних умов), а також чітко визначено, яке майно береться під охорону. Для цього складається акт прийому-передачіматеріальнихцінностей під охорону і по пунктах визначається майно, за яке компанія несе матеріальну відповідальність.
Звертаємо увагу, що договори на надання охоронних послуг укладаються лише за умови впевненості охоронної компанії у тому, що безпекаоб’єктазможе бути гарантована на 100%. Тому після звернення клієнта-замовника проводиться обстеження об’єкта з метою узгодження виду охорони, визначення кількості постів, необхідності обладнання об’єкта засобами охоронної сигналізації та пожежогасіння, технічного укріплення виходячи з розмірівтериторії, на якій розташований об’єкт, особливостей виробничої діяльності, ступенем важливості, режиму роботи та інших обставин, що стосуються умов забезпечення збереження матеріальних цінностей.
Такі обстеження оформляються актом, в якому охорона відзначає недоліки щодо технічного укріплення об’єкта та пропозиції і рекомендації по їх усуненню.
Звертаємо увагу, що актобстеженняоб’єкта має важливе правове значення, оскільки невиконання замовником в термін робіт, передбачених в акті, може бути підставою для звільненняохоронивідвідповідальності за розкрадання майна, що знаходиться на об’єкті, якщо цьому сприяло невчасне проведення замовником робіт з технічного укріплення об’єкта охорони.
ВІДШКОДУВАННЯ ОХОРОННОЮ КОМПАНІЄЮ ШКОДИ
Обов’язковою умовою договору охорони- є умови відшкодування суб’єктом охоронної діяльності шкоди, заподіяної через неналежне виконання ним своїх зобов’язань. У договорі важливо передбачити конкретний розмірмайновоївідповідальності охоронної компанії та перелік умов, що звільняють сторони від відповідальності за договором.
Важливо особливу увагу звернути на обов’язки персоналу охорони, охоронників або охоронців, які мають бути прописані під конкретний об’єкт у самому договорі, або у додатку до нього (інструкція охоронника).
Договором охорони передбачається також відповідальністьзамовника, зокрема це відшкодування витрат, пов’язаних з помилковими викликами; вартість пошкоджених ним приладів охоронної сигналізації, а також відповідальність за несвоєчасну оплату послуг тощо. Дані порушення повинні бути чітко прописані в чому вони полягають та чим підтверджуються для забезпечення захисту замовника при необґрунтованому пред’явленні охоронною компанією позову до замовника та унеможливлення стягнення судом коштів з останнього за дії, які він не вчиняв або вчинені не з його вини.
Отже, договір про надання послуг з охорони майна є важливим правовим інструментом, що забезпечує захист майнових інтересів власника обєктів охорони.Його укладення має відбуватися з урахуванням усіх суттєвих умов та специфічних вимог, які стосуються охоронної діяльності. Відповідальнийпідхід до формування договору включаєвизначеннячіткихобов’язків та прав сторін, встановленнямеханізмів контролю та звітності, а такожвідповідальності за неналежне виконання умов договору, перш за все охоронною компанією.
Таким чином, адвокати нашого Бюро проведуть юридичний аналіз договору охорони, а у разі порушення його умов охоронною компанією захистять права клієнта у судовому порядку.
СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У СПРАВАХ ПО СПОРАМ ПО ДОГОВОРУ ОХОРОНИ МАЙНА
1.Охоронна компанія несе матеріальну відповідальність за викрадення матеріальних цінностей із приміщення –Об’єкту охорони, навіть якщо відсутній окремий акт прийому –передачі цих цінностей під охорону (якщо це не передбачалось умовами договору)
Постановою Верховного Суду від 20.12.2018 скасовано судові рішення попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позову ПАТ до ТОВ (охоронна компанія) про стягнення збитків в розмірі 348 696 грн.
Суть спору в тому,що між сторонами було укладено договір охорони майна позивача. Разом з тим в приміщення охоронного об’єкту було здійснене проникнення невідомими особами з подальшою крадіжкою майна позивача.
Відмовляючи у задоволенні позову суди зазначили, що відповідно до додатку до договору охорони ТОВ прийняло під охорону лише приміщення, в той же час позивачем не надано суду доказів передачі будь-яких матеріальних цінностей під охорону, а саме тих, про відшкодування вартості яких позивач заявив у позові. Отже, позивачем не доведено, що майно, нестача якого зафіксована у вищевказаних документах, дійсно знаходилось у охоронюваних відповідачем приміщеннях станом на час крадіжки, і його зникнення мало місце у період, коли сталася подія (проникнення до приміщення шляхом злому вікна), а не в іншій період часу.
Крім того, суди попередніх інстанцій вказали, що позивачем не надано належних доказів щодо розміру спричинених збитків.
Скасовуючи вказані судові рішення ВС зазначив, що вказані висновки судів суперечать їх іншим висновкам судів, зокрема, об’єкт, приміщення позивача, фактично знаходилось під охороною ТОВ згідно з умовами договору про охорону та здійснення внутрішньо-об’єктового режиму, а працівники відповідача на момент виникнення події (крадіжки) здійснювали охорону об’єкту незважаючи на відсутність відповідного акту приймання-передачі майна під охорону за вказаним договором. З врахуванням викладеного, місцевим господарським судом було відхилено заперечення відповідача в частині відсутності обов’язків по здійсненню внутрішньо-об’єктового режиму та наявності відповідальності згідно умов укладеного договору
Окрім того, судами попередніх інстанцій не було зазначено, як їх висновок про недоведеність позивачем факту знаходження викраденого майна у приміщенні позивача, яке було під охороною ТОВ узгоджується з умовами договору про охорону, які, зокрема, передбачають матеріальну відповідальність ТОВ за заподіяні розкраданням товарно-матеріальних цінностей, здійсненних шляхом крадіжки, грабежу або розбою, знищення або псування матеріальних цінностей сторони, особами, які проникли до Об’єкту охорони тощо.
Також господарськими судами не вказано яким пунктом договору передбачено оформлення окремих документів на підтвердження передачі під охорону матеріальних цінностей, що знаходяться в Приміщенні-Об’єкті охорони.
Що стосується доводів судів попередніх інстанцій щодо невірної оцінки збитків, то ВС зазначив, що суди попередніх інстанцій залишили без уваги щодо зазначення оціночної вартості майна при розрахунку вартості завданих майнових збитків, в яких позивач зазначав про таке. Оскільки ПАТ перебуває в процесі ліквідації, викрадене майно було виставлене на продаж за оціночною вартістю з метою отримання коштів для відшкодування за вкладами фізичних осіб – вкладників банку. Доказом підтвердження саме оціночної вартості при продажу майна є посилання на офіційному сайті банку. Повторну ж оцінку зробити неможливо, оскільки матеріальні цінності викрадено.
З урахуванням вказаних висновків Верховного Суду за результатами нового розгляду рішенням господарського суду від 28.03.2019 позов задоволено у повному обсязі та стягнуто з охоронної компанії збитки, завдані відповідачу викраденням матеріальних цінностей, що перебували в приміщенні –Об’єкті охорони у розмірі 348 696 грн.
2.Матеріальна відповідальність охоронної компанії за викрадення цінностей із охоронного об’єкта здійснюється у межах суми, передбаченої умовами договору охорони
Затримання особи винної у крадіжці може бути підставою для звільнення від відповідальності охоронної компанії виключно, якщо винуватець затриманий силами охоронця на місці злочину
Верховний Суд 25.04.2019 залишив без змін рішення суду апеляційної інстанції про часткове задоволення позову Особи 1 до Охоронного ТОВ про стягнення збитків, нанесених неналежним невиконанням договору по охороні приватного будинку у розмірі 20 000 грн.
Позов мотивовано тим, що позивач уклав із відповідачем договір охорони його приватного будинку та інших господарських приміщень, де було встановлено сигналізацію та визначено коло довірених осіб, які повинні оповіщатись у разі спрацювання сигналізації.
Коли Особа 1 виїхав із сім’єю на відпочинок за кордон у охоронюваному будинку залишився Особа 2, який доглядав за будинком.
У особа 2 виник злочинний намір заволодіти майном Особа 1 і він декілька разів штучно ініціював спрацювання сигналізації, перевіряючи дії та поведінку охоронної компанії; після їх приїзду називався охоронцем будинку; проводив з працівниками охоронної компанії огляд на предмет відсутності слідів протиправних дій щодо об`єкта охорони; залишив їм свій номер телефону як контактного на випадок повторення спрацювання сигналізації.
Переконавшись у тому, що охоронна компанія буде телефонувати йому, а не визначеним Особа 1 довіреним особам, скористався цим, проник у будинок, вивів з ладу систему охорони та викрав коштовні речі, грошові кошти у національній та іноземній валюті, техніку тощо і зник з місця вчинення злочину. В подальшому він був затриманий та осуджений.
Разом з тим, Особа 1 подала позов до охоронного ТОВ про відшкодування збитків, оскільки через їх дії сталася крадіжка.
Заперечуючи свою відповідальність ТОВ зазначило, що за умовами договору охорони, ТОВ звільняється від матеріальної відповідальності, якщо особа, яка вчинила крадіжку затримана.
Однак, апеляційний суд, з яким погодився Верховний Суд, зазначив що звільнення виконавця від відповідальності за збитки, завдані замовнику, є факт затримання особи, яка протиправно проникла на об`єкт і завдала майнової шкоди замовнику, безпосередньо на місці вчинення злочину.
Як встановлено судами, Особа 2 вчинивши злочин, зник з місця вчинення злочину та був затриманий працівниками поліції через певний проміжок часу, а тому обставини, які є підставою для звільнення виконавця від відповідальності, відсутні.
Судами встановлено, що пунктом 4.2.2 договору передбачено, що виконавець зобов`язаний при виявленні групою мобільного реагування виконавця ознак проникнення сторонніх осіб на об`єкт, вживати заходи щодо їх затримання, здійснювати охорону місця пригоди, сповіщати про це замовника, при необхідності сповістити чергову частину поліції, організувати пошук «по гарячих слідах» зловмисників та майна.
Відповідно до пункту 4.2.7 договору в разі спрацювання сигналізації, якщо потрібне перезакриття об`єкта, виконавець викликає замовника (його відповідальних осіб) і охороняє об`єкт впродовж двох годин, з моменту оповіщення останніх.
Вказаних дій охоронною компанією вчинено не було, а тому стягненню підлягає 20 000 грн майнової шкоди за пошкодження засобів охорони, що є документально підтвердженим, а також відповідає межі відповідальності охоронної фірми, визначеній у договорі.
При цьому ВС відхилив доводи касаційної скарги Особа 1 про те, що завдана йому майнова шкода підлягає відшкодуванню у повному обсязі, оскільки умови договору не містять визначеної вартості майна, прийнятого під охорону, а також відсутній нотаріально засвідчений опис вкрадених ювелірних виробів, як передбачено пунктом договору охорони.
Таким чином, якщо у Вас виникли спори із Охоронною Компанією звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які захистять права клієнта у судовому порядку.