ПОСЛУГИ АДВОКАТА
Зростання нормативного регулювання надання послуг з управління будинком (утримання будинку та прилеглої території) швидке зростання цін на таке обслуговування та часто низький рівень надання таких послуг призводить до великої кількості спорів між ЖЕК та Управляючих компаній та Споживачів.
Неналежне утримання мереж будинку, непрацюючі ліфти, захаращені підвали, не проведення необхідних ремонтів конструктивних елементів будинку викликає справедливе незадоволення Споживачів та є підставою на відповідне зменшення вартості житлово-комунальних послуг щодо послуг управління будинком. Всі недоліки мають фіксуватися актом-претензією за Вашим підписом та підписом ЖЕК або управляючої компанії або не менш 2 ваших сусідів (якщо ЖЕК або управляюча компанія не з’явилась на місце складання акта-претензії або відмовились підписати). Також Ви маєте право не оплачувати послуги з управління будинку на час Вашої відсутності за умови документального підтвердження Вашої відсутності.
Із часу ліквідації ЖЕКів фактично всі їх повноваження та обов’язки перейшли до Управляючих компаній, зокрема щодо утримання будинку та прибудинкових територій, поточний ремонт під’їздів, обслуговування ліфтів, технічного поверху, даху тощо.
Перш за все в позові має бути обгрунтований розрахунок суми. Нерідко бувають здійсненні нарахування за послуги або роботи, які в дійсності взагалі не надаються.
Слід пам’ятати, що тарифи на управління будинку, має встановлюватися лише в договорі, який ЖЕК або Управляюча компанія мала вам запропонувати для укладання з Вами, і підготування такого договору це прямий обов’язок ЖЕК або Управляючої компанії. В інших випадках такі тарифи можуть встановлювати лише місцеві органи влади або місцевого самоврядування. Також тарифи можуть встановлюватися за рішенням власників квартир багатоквартирного будинку.
Якщо ЖЕК або Управляюча компанія не пропонувала Вам укласти договір, місцевим органом влади або місцевого самоврядування рішення про встановлення тарифів на послуги управління будинком не встановлювались, як не приймалось відповідного рішення і власниками багатоквартирного будинку, нарахування Вам платежів за управління будинку буде передчасним!
Побачивши надіслану Вам судом копію зазначеної позовної заяви перш за все необхідно негайно приступати до підготування відзиву на позовну заяву, так як суди на все дають 15 днів, на протязі яких Вам потрібно конкретизувати підстави для спростування позовних вимог до ЖЕК або Управляючої компанії, щоб суд мав підстави для відмові у позові.
ПІДГОТУВАННЯ ВІДЗИВУ НА ПОЗОВНУ ЗАЯВУ ПРО СТЯГНЕННЯ ВИТРАТ НА ПОСЛУГИ ЖЕК АБО УПРАВЛЯЮЧОЇ КОМПАНІЇ АДВОКАТАМИ АБ «ТКАЧУК І ПАРТНЕРИ»
Судом Вам, як відповідачу за позовом Керуючої компанії надається строк для підготовки відзиву на позовну заяву. Установлений судом строк на подачу відповідачем відзиву на позов не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Однак, суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи – отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
ЗМІСТЬ ВІДЗИВУ
По суті відзив повинен заперечувати викладені у позові доводи. Однак, є випадки, коли відповідач частково або повністю погоджується із позовом, про що необхідно зазначати у відзиві. При цьому в такому випадку необхідно зазначати обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується.
Окрім вказаного відзив повинен містити:
– заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права;
-заперечення щодо розрахунку заборгованості перед Керуючою компанією;
-перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання.
Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
До відзиву додаються докази на підтвердження викладених у ньому обставин та документи на підтвердження направлення копії відзиву на адресу позивача.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Із досвіду адвокатів нашого Бюро можливо зазначити які основні обставини необхідно з’ясовувати у справах за позовом ЖЕКу (Керуючої компанії) про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, які в подальшому можуть бути основними підставами для відмови у задоволенні позову, а тому обов’язково повинні зазначатися у відзиві.
1. Перш за все необхідно з’ясувати чи укладено Позивачем із Відповідачем договір про надання послуг по обслуговуванню будинку та прибудинкових територій. Якщо з вини надавача послуг зі споживачем не укладено договір – у нього немає законних підстав вимагати зі споживача оплату послуг, оскільки послуги нав`язано в порядку вчинення одностороннього правочину. Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 202 ЦК України, односторонній правочин може створювати обов’язки лише для особи, яка його вчинила.
2.Друга обставина, на яку необхідно звертати увагу чи надано Керуючою компанією (ЖЕКом) послуги, за які вона хоче стягнути заборгованість, якісно, у повному обсязі та вчасно і чим це доводиться. Ці обставини можливо встановити лише за умови надання Позивачем до суду актів виконаних робіт, копії книги нарядів на виконання певних робіт тощо. Якщо такі документи не надано, то лише довідка про наявність заборгованості жодним чином не доводить факту якісного, у повному обсязі та вчасного надання споживачеві послуг. Отже у такому випадку ЖЕК не має права вимагати оплату послуг, які їм не надано, або надано неякісно або не в повному обсязі.
Окрім того, адвокат, при наявності підстав, заявить зустрічний позов до Керуючої компанії про стягнення збитків, завданих неналежним виконанням Позивачем своїх обов’язків по утриманню будинку (наприклад, не здійснення ремонту в під’їзді, на даху, на технічному поверсі, у зв’язку із чим мешканець (відповідач) робив його за свої кошти тощо).
3. Адвокат ретельно перевірить розрахунок заборгованості, а саме: чи існує вона взагалі (якщо відповідач доводить платіжними квитанціями оплату комунальних послуг); правильність застосування чинних тарифів; які складові послуги включені до тарифу; правомірність застосування інфляційних витрат та 3 % річних (при наявності у позові).
Звертаємо увагу, що суд зобов’язаний прийняти до розгляду зустрічний позов відповідача щодо перерахунку пред’явленої у позові Керуючої компанії заборгованості або взагалі визнанні її безпідставною.
Пам’ятайте, що задоволення судом вимоги про зміну розміру грошових вимог Керуючої компанії до Споживача аж до повного списання такої заборгованості відповідає змісту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, бо в іншому випадку це може потягти помилкове списання коштів зі Споживача.
4. Якщо Керуюча компанія намагається стягнути з Вас борг, що виник до придбання Вами цього житла, то це також є підставою для відмови у позові, оскільки новий власник приміщення не відповідає за борги попередніх власників, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду.
Також, якщо приміщення належить декільком власників, то заборгованість розраховується для кожного окремо або співвласники спільно несуть відповідальність за заборгованість.
5.Слід звертати увагу на дотримання позивачем строку позовної давності при пред’явленні позову. Статтею 257 ЦКУ встановлено загальну позовну давність тривалістю у три роки. Період, за який кредитор має право стягувати заборгованість (в тому числі за послуги з постачання опалення та гарячої води), визначається строком позовної давності. Тобто, якщо є заборгованість зі сплати комунальних послуг, наприклад за 5 років, то Теплоенерго має право звернутися з позовом про стягнення з вас боргу тільки за останні три роки. Отже, всі намагання стягнути з Вас борг, наприклад, за чотири чи п’ять років, є порушенням Ваших прав.
У разі пропуску строків позовної давності адвокат заявить у суді клопотання про застосування наслідків такого пропуску, зокрема, відмови (часткової відмови) у задоволенні позовних вимог.
Слід пам’ятати, що відзив-це не обов’язок, а право відповідача. Однак, ця категорія справ, зокрема про стягнення заборгованості за надання послуг утримання будинку та прибудинкових територій, як правило, розглядається судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
З огляду на це вкрай важливо підготувати заперечення на всі доводи позову та спростування наданих Керуючою компанією (позивачем) доказів, посилаючись на свою доказову базу, оскільки усні пояснення надавати у судовому засіданні відповідач не матиме можливості.
Отже, підготувати обґрунтований відзив Вам допоможуть юристи нашого Бюро.
ЗАПЕРЕЧЕННЯ НА ВІДПОВІДЬ ПОЗИВАЧА НА ВІДЗИВ
Якщо Керуюча компанія, як позивач, скористалась своїм правом надати відповідь на Ваш відзив, то Ви, як відповідач, можете скористатись своїм право надати заперечення на цю відповідь.
У запереченні відповідач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів і мотиви їх визнання або відхилення, в чому Вам також нададуть допомогу юристи нашого Бюро.
СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У СПОРАХ ЗА ПОЗОВАМИ КЕРУЮЧОЇ КОМПАНІЇ (ЖЕКу)
1. При вирішенні спору по стягненню вартості послуг з утримання будинку та прибудинкової території потрібно досліджувати реальність надання послуг, перевіряти розрахунок заборгованості та яким чином визначена вартість послуг
Постановою Верховного Суду від 23.05.2024 скасовані судові рішення попередніх інстанцій, якими задоволено позов Керуючої компанії до ФОП про стягнення 95 109 грн. заборгованості за договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та відмовлено в задоволені зустрічного позову про визнання цього договору недійсним, оскільки підпис на ньому від імені ФОП не її.
Судові рішення мотивовані тим, що спірний договір є неукладеним, а тому не може бути недійсним. У той же час на ФОП, як на власника частки в нерухомому майні, покладений тягар зі здійснення оплати за спожиті житлово-комунальні послуги, що надаються щодо спірного нерухомого майна.
ВС погодився із доводами касаційної скарги ФОП, що суди попередніх інстанцій не дослідили реальності послуг, які позивач надавав, що не відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 26.09.2018, відповідно до якої споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Разом з тим суди попередніх інстанцій, обмежившись наданими позивачем доказами того, що ним були виставлені ФОП акти прийняття-передачі робіт (про надання послуг) з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на загальну суму 95 109 грн., не дослідили їх на предмет з`ясування обставин які саме послуги були надані позивачем та чи фактично відповідачка користувалася та чи могла користуватися цими послугами у спірний період.
Також суди попередніх інстанцій, встановивши, що між позивачем та відповідачкою відсутній договір про надання ЖКП, у якому сторонами була б погоджена ціна послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, не перевірили наданий позивачем розрахунок заборгованості, та не з`ясували, яким чином позивачем визначалася вартість послуги. Зокрема не з`ясували чи відбулося нарахування заборгованості, виходячи з тарифів на ці послуги, затверджених органами місцевого самоврядування, чи позивачем використана інша складова вартості послуги.
2. Керуюча компанія, пред’являючи позов про стягнення заборгованості за надання послуг до розрахунку повинна додавати документи, які містять дані про тарифи, які діяли на час виникнення заборгованості, їх складових та які саме послуги входили до розрахунку.
В противному випадку, якщо відповідач не згоден із розрахунком заборгованості, суд відмовляє у задоволенні позову за недоведеністю.
Постановою апеляційного суду від 29.12.2022 (в касаційному порядку справа по суті не розглядалась) залишено в силі рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову Керуючої компанії до Особи 1 заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги за період з 01.05.2015 по по 31.03.2018 року у розмірі 8 361 грн.
Судові рішення мотивовані тим, що нарахування за послуги з утримання будинку та прибудинкової території проводиться за тарифами, затвердженими розпорядженнями виконавчого органу міської ради.Водночас, відповідних документів щодо діючих тарифів нарахування за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, що проводиться по будинку, в якому мешкає Відповідач, суду Позивач не надав.
На час розгляду справи судом, відповідачем не надано даних, що свідчать про сплату заборгованості у добровільному порядку, а наданий Позивачем розрахунок заборгованості оспорюється відповідачем.
Отже, Позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог не надано доказів, а саме: даних, як діяли тарифи нарахування за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, що проводиться по будинку, їх складових, як послуги входили до розрахунку нарахування розміру комунальних послуг.
Ураховуючи викладене, суди дійшли висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у зв`язку з їх недоведеністю.
Таким чином, якщо до Вас ЖЕК (Керуюча компанія) пред’явила позов, звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які захистять права клієнта в суді з позитивним результатом.