ПОСЛУГИ АДВОКАТА
Повідомлення детективом (слідчим) Національного Антикорупційного Бюро України особи про підозру – це одне із важливих процесуальних рішень, яке приймає детектив НАБУ за погодженням з прокурором до закінчення розслідування у кримінальному провадженні. В цьому процесуальному рішенні на основі доказів, зібраних у ході проведення досудового розслідування, конкретна особа набуває статусу підозрюваного та починається процес притягнення її до кримінальної відповідальності.
Однак, незважаючи на те, що НАБУ розслідує корупційні та інші кримінальні злочини, вчинені за участі топпосадовців на території України, а також ті, які завдали шкоди у великих розмірах і порушення таких кримінальних справ в переважній більшості набуває суспільного резонансу, а хід розслідування нерідко висвітлюється в засобах масової інформації, детективи нерідко допускають порушення при підготовці та врученні особі повідомлення про підозру.
Дуже часто відбувається пред’явлення підозри особі без достатніх на це доказів, що призводить до того, що статусу підозрюваного набуває особа, яка до вчиненого кримінального правопорушення немає жодного відношення.
Непоодинокими є випадки, коли при складанні повідомлення про підозру детективи не зазначають статті Кримінального Кодексу, якими передбачені кримінальні злочини, у яких підозрюється особа; не вказуються установлені обставини та факти, що свідчать про причетність особи до скоєного злочину. Дані процесуальні порушення є також грубим порушенням особи на захист, так як особі фактично не повідомлено в чому вона підозрюється.
До того ж нерідко детективи НАБУ порушують порядок вручення особі повідомлення про підозру.
Такі повідомлення про підозру можливо оскаржити в судовому порядку, а також вказані порушення можуть слугувати як аргумент ненабуття особою статусу підозрюваного із всіма витікаючими наслідками-неможливості застосування відносно неї запобіжного заходу, притягнення до кримінальної відповідальності тощо.
Однак, ураховуючи специфіку справ, які підслідні НАБУ, суди нерідко, перебуваючи під тиском суспільства, стають на бік детективів, а тому без досвідченого адвоката, який знає усі тонкощі кримінального процесу, не обійтися.
Професійні та досвідчені адвокати АБ «Ткачук і партнери» нададуть наступні правові послуги:
-Консультація з усіх питань, пов’язаних із складенням, врученням повідомлення детективом НАБУ підозри особі та набуття останнім статусу підозрюваного, у тому числі вивчення матеріалів кримінальної справи;
– Захист прав особи, відносно якої детективом НАБУ винесено та/або вручено підозру, у тому числі на стадії затримання та обрання запобіжного заходу;
-Збір інформації щодо ситуації, доказів на користь невинності (непричетності до вчинення злочину) клієнта та розробка стратегії щодо його захисту;
-Оскарження повідомлення підозри детектива НАБУ до ВАКС та незаконних ухвал останнього до Апеляційної палати ВАКС;
– Забезпечення участі та захисту підозрюваного у всіх судових інстанціях у справах щодо оскарження підозри НАБУ;
-Підготовка необхідних процесуальних документів-адвокатського запиту, пояснень, заперечень, клопотань.
ПІДСТАВИ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ НАБУ
Підозру складає слідчий (детектив) НАБУ за погодженням з прокурором (ч.1 ст. 277 КПК України).
У випадках, передбачених ст. 481 КПК України повідомлення про підозру складається та вручається прокурором.
Повідомлення про підозру обов’язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 КПК України, у випадках:
-Затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення;
-Обрання до особи одного з передбачених КПК запобіжних заходів;
-Наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення.
ПОРЯДОК ВРУЧЕННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ
Письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим (детективом), а у випадку неможливості такого вручення – у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, тобто шляхом виклику або приводу.
Відтак, особа викликається до детектива НАБУ шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, викликом по телефону або телеграмою.
Письмове повідомлення про підозру затриманій особі вручається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту її затримання. У разі якщо особі не вручено повідомлення про підозру після двадцяти чотирьох годин з моменту затримання, така особа підлягає негайному звільненню.
Отже, детектив НАБУ під час вручення підозри мають:
-встановити особу;
-усно оголосити особі повідомлення про підозру, та взяти відповідну розписку про вчинення відповідних дій;
-особі мають бути повідомлені її процесуальні права і роз’яснено їх суть, про що має бути узята розписка;
-безпосередньо вручено повідомлення про підозру та взято розписку про її отримання із зазначенням часу та дати виконання такої дії.
ЗМІНА ДЕТЕКТИВОМ НАБУ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ
Під час досудового розслідування після повідомлення особи про підозру можуть бути отримані нові докази, які тягнуть необхідність зміни повідомлення особи про підозру.
У випадку виникнення підстав для повідомлення про нову підозру або зміну раніше повідомленої підозри слідчий (детектив) НАБУ зобов’язаний виконати дії щодо вручення письмового повідомлення особі про підозру, передбачені статті 278 КПК України.
Такими підставами є:
-непідтвердження будь-якої події кримінального правопорушення, що інкримінується підозрюваному або відсутність в діяннях особи складу кримінального правопорушення;
-недоведеність участі підозрюваного у вчиненні одного або декількох кримінальних правопорушень з числа тих, що ставляться йому в вину у повідомленні про підозру;
-непідтвердження обставин, що обтяжують відповідальність або встановлення обставин, що пом’якшують відповідальність;
-встановлення обставин, що змінюють оцінку і кваліфікацію вчинку (замах, закінчене кримінальне правопорушення, повторність, продовжуваний кримінальне правопорушення);
-встановлення обставин, що тягнуть зміну оцінки ступеню співучасті підозрюваного в кримінальному правопорушенні (або деяких з них), в тому числі закриття кримінального провадження з реабілітуючих підстав відносно інших осіб;
-наявність достатніх доказів, що вказують на вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, що не інкримінувався йому раніше.
Нове повідомлення особі про підозру має бути складено і повідомлено підозрюваному у звичайному порядку, після цього підозрюваного слід допитати по суті повідомлення про підозру.
ОСКАРЖЕННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ НАБУ
Повідомлення детектива НАБУ про підозру оскаржується після спливу двохмісяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом – підозрюваним (законним представником) або його захисником.
Тобто, повідомлення про підозру можливо оскаржити тільки в межах досудового розслідування.
ЯКІ ДОПУСКАЮТЬСЯ ПОРУШЕННЯ ДЕТЕКТИВАМИ НАБУ ПРИ СКЛАДЕННІ ТА ВРУЧЕННІ ОСОБІ
ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ
1.Неналежнийсуб’єктскладення та вручення повідомлення про підозру:
– Повідомлення про підозру складено слідчим (детективом) НАБУ, однак немає відмітки про погодження з прокурором- таке повідомлення про підозру є недійсним з моменту його здійснення;
– Зміст повідомлення не містить дату його складання, підпис слідчого (детектива) НАБУ, який здійснив повідомлення про підозру, або в повідомленні не зазначені права підозрюваного;
– Підозра вручена не уповноваженою особою. Наприклад, підозру має право вручити тільки прокурор, у порядку, визначеному статтею 481 КПК України.
2. Порушенняпроцесуального порядку вручення повідомлення про підозру:
– Порушення порядку його вручення. Наприклад, на момент вручення підозри, по кримінальному провадженню закінчився строк досудового розслідування;
– Порушення процесу (порядку) здійснення повідомлення про підозру. Наприклад, процесуального статусу підозрюваного (крім випадку затримання) особа набуває не після складання тексту, а лише після вручення повідомлення уповноваженою особою.
3.Необґрунтованістьпідозри:
– Повідомлення про підозру не відповідає вимогам статті 277 КПК України. Зокрема, не містить правової кваліфікації кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статей (частини статей) КК України. Це також, в свою чергу є грубим порушенням права на захист;
– Відсутність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення. Слідчий суддя повинен спочатку перевірити належність, допустимість та достовірність доказів, а в подальшому сукупність цих доказів перевірити з позиції достатності;
– Аналіз змісту повідомлення про підозру не містить виклад обставин та обґрунтування, які можуть переконати в можливій причетності особи до вчинення інкримінованого йому злочину кримінального правопорушення;
– Матеріали кримінального провадження не містять жодних даних, які б вказували на заподіяння шкоди. На цій підставі повідомлення про підозру вважається необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Слід звернути увагу, що згідно із статтею 52 КПК України, участь захисника є обов’язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів. У цьому випадку участь захисника забезпечується з моменту набуття особою статусу підозрюваного.
Таким чином, якщо існують вищезазначені ситуації, які вказані у статті 52 КПК (а вони в переважній більшості наявні ураховуючи специфіку підслідності справ НАБУ) і при цьому під час вручення підозри відсутній адвокат, то у даному випадку буде порушення права на захист і вручення підозри буде вважатися незаконним.
Важливо! У випадку неналежного здійснення повідомлення особі про підозру, а отже і не набуття нею процесуального статусу підозрюваного, така особа, не може набути законного статусу обвинуваченого і підсудного навіть за умов складання щодо неї обвинувального акту.
До того ж порушення, допущені детективом НАБУ при врученні повідомлення про підозру, є підставою для скасування ухвали про обрання відносно особи запобіжного заходу (наприклад, арешту), оскільки особа не набула статусу підозрюваного і до неї не можуть бути застосовані запобіжні заходи.
Отже, не зволікайте із зверненням до професійних та досвідчених адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які захистять права клієнта, як до складення та вручення детективами НАБУ особі повідомлення про підозру, так і після набуття нею статусу підозрюваного.