Перейти до вмісту
Главная страница » ПЕНСІЯ РОБІТНИЦЬ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА (ПЕНСІЯ ТКАЧИХ)

ПЕНСІЯ РОБІТНИЦЬ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА (ПЕНСІЯ ТКАЧИХ)

  • від

     ПОСЛУГИ АДВОКАТА

Пенсійним законодавством передбачено категорії осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах.

Водночас, пенсійні органи, намагаючись «зберегти бюджетні кошти», в переважній більшості відмовляють особам, які працювали на посадах ткачих, у призначенні їм заслуженої пенсії за віком на пільгових умовах. При  цьому пенсійні органи мають широке коло «заготівель» для цих відмов у призначенні пенсії, трактуючи чинне законодавство на свій розсуд, не зважаючи на наявність правових висновків Верховного Суду з аналогічних питань.  А в переважній більшості пенсійні органи відмовляють особам у призначенні такої пенсії безпідставно, формально.

При розгляд справ зі спорів щодо оскарження вказаних рішень пенсійних органів, суди стають на бік потенційних пенсіонерів при належній доказовій базі та законодавчого обґрунтування права особи, яка працювала на посаді ткачихи на пенсію за віком на пільгових умовах та неправомірності рішення пенсійного органу про відмову у призначенні такої пенсії.

Отже, при підготовці позову щодо оскарження рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ( як робітниці текстильного виробництва) та доведення правової позиції у судовому процесі Вам не обійтись без кваліфікованого та досвідченого пенсійного адвоката.

Послуги адвокатів АБ «Ткачук і партнери» у спорах з пенсійними органами щодо відмови в призначенні пенсії робітницям текстильного виробництва (ткачихам):

  • Консультація з усіх питань, пов’язаних з призначенням пенсії ткачихам за віком на пільгових умовах, аналіз виниклої ситуації та перспектив майбутніх судових процесів;
  • Розрахунок страхового та пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах ткачихам;
  • Розрахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах ткачихам;
  • Зібрання доказової бази та підготовка позову щодо оскарження рішень пенсійного органу, пов’язаних з призначенням особам, що працювали на посаді ткачих пенсії за віком на пільгових умовах;
  • Участь у всіх судових інстанціях на захист інтересів клієнта у спорах з пенсійними органами щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ткачихам;
  • Оскарження судових рішень, постановлених не на користь клієнта в апеляційному та касаційному порядку;
  • Юридичний супровід клієнта на стадії виконавчого провадження.

Можливо окресли ряд питань, з якими звертаються особи до адвокатів нашого Бюро:

  • За яких умов призначається пенсія за віком на пільгових умовах робітницям текстильного виробництва (ткачихам);
  • Які документи необхідно подати до пенсійного органу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на пільгових умовах ткачихам;
  • Відмова у призначенні пенсії ткачихам за віком на пільгових умовах;
  • Невірний розрахунок пільгового стажу для призначення пенсії ткачих за віком на пільгових умовах;
  • Не включення у пільговий стаж певних періодів роботи на посаді ткачихи або включення за фактичною тривалістю, а не календарно;
  • Невірний розрахунок розміру пенсії ткачих за віком на пільгових умовах;
  • Оскарження неправомірних рішень, дій (бездіяльності) пенсійних органів при розгляді заяв та вирішенні питання щодо призначення пенсії ткачихам за віком на пільгових умовах;
  • Невиконання пенсійними органами судових рішень про призначення пенсії ткачихам пенсії за віком на пільгових умовах тощо.

Вказаний перелік не є вичерпним і пенсійні адвокати нашого Бюро вирішать у судовому порядку будь-яку конфліктну ситуацію, пов’язану з призначення робітницям текстильного виробництва пенсії за віком на пільгових умовах на користь останніх.

ЗА ЯКИХ УМОВ ПРИЗНАЧАЄТЬСЯ ПЕНСІЯ РОБІТНИЦЯМ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА ЗА ВІКОМ НА ПІЛЬГОВИХ УМОВАХ

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII та Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV та п. «є» ст. 13 ЗУ №1788-XII  на пільгових умовах пенсія за віком призначається: робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, – за Списком текстильних виробництв і професій, затвердженим постановою КМУ № 583 від 12.10.1992 року – після досягнення 55 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менше 20 років.

Звертаємо увагу, що у відповідності до ст. 181 КЗпПУдо спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років і на пільгових умовах, зараховується час догляду працюючої особи за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, у тому числі пілговий, є трудова книжка (ст. 62 ЗУ №1788-XII)

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішень про відмову у призначенні пенсійними органами пенсії за віком на пільгових умовах (для ткачих) встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ

ПРИ РОЗГЛЯДІ СПРАВ ЗІ СПОРУ ЩОДО ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ РОБІТНИЦЯМ ТЕСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА (ТКАЧИХАМ)

1.Для призначенняпенсії за п. «є» статті 13 Закону №1788-ХІІ, п.6 ч.2 ст. 114 Закону № 1058-IV особа мала бути робітницею текстильного виробництва за списком виробництв і професій, затверджених КМУ, бути зайнятою (працювати) на верстатах і машинах, мативідповідні стаж роботи (не менше 20 років) та вік (55 років чи знижений)

Призначення пільгової пенсії робітницям текстильного виробництва залежить від наявності підстав та умов, передбачених саме цією нормою права, і не пов`язано з законодавчими передумовами, встановленими для інших категорій осіб, визначених ст. 13 Закону №1788-ХІІ, ст. 114 Закону № 1058-IV, які мають право на пільгову пенсію, але за умов і в порядку, передбачених окремо для кожної категорії таких осіб(наприклад, урахування фактичного перебування на роботіповний/неповнийробочий день)

Постановою апеляційної інстанції від 04.07.2024 залишено в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову про визнання протиправним та скасування рішення Комісії при ГУ ПФУ області в частині зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 17.03.1993 по 04.06.1996 за фактичною тривалістю; зобов’язано обласне управління ПФУ  зарахувати до пільгового стажу цей період роботи за професією ткач п`ятого розряду у ВАТ календарно; скасовано рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.6 ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV та зобов’язано останній повторно розглянути цю заяву та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Спір між сторонами виник щодо обрахунку стажу роботи позивача, необхідного для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 6 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV який, зокрема, на думку відповідача 1, має бути зарахований за період роботи з 24.07.1985 по 16.03.1993 – календарно та з 17.03.1993 по 04.06.1996 – за фактичною тривалістю, що за таких обставин становить 17 років 11 місяців 27 днів, що є недостатнім (при необхідному 20 років) для призначення позивачу пільгової пенсії.

Суди не погодились із вказаними доводами відповідача з огляду на наступне

Призначення пільгової пенсії робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається КМУ, залежить від наявності підстав та умов, передбачених саме цією нормою права, і не пов`язано з законодавчими передумовами, встановленими для інших категорій осіб, визначених статтею 13 Закону №1788-ХІІ, статтею 114 Закону № 1058-IV, які мають право на пільгову пенсію, але за умов і в порядку, передбачених окремо для кожної категорії таких осіб.

Тобто, для призначення пенсії за пунктом «є» статті 13 Закону №1788-ХІІ, пунктом 6 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV особа мала бути робітницею не будь-якого текстильного виробництва, а текстильного виробництва за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається КМУ, бути зайнятою (працювати) на верстатах і машинах, мати відповідні стаж роботи (не менше 20 років) та вік (55 років чи знижений). Трудовий стаж для призначення пільгової пенсії на підставі цього пункту підтверджується відповідно до положень Порядку з урахуванням тривалості, складу, режиму і порядку обліку робочого часу для робітниць текстильного виробництва. Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Нормативні положення щодо обліку, тривалості чи режиму робочого часу, як-от перебування на роботі повний/неповний робочий день (наприклад, як це визначено пунктами «а», «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ та пунктами 1, 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV), застосування яких приписано до інших категорій осіб, перелік яких наведений у статті 13 цього Закону та у статті 114 №1058-IV до осіб, які заявлять про право на пенсії за пунктом «є» статті 13 зазначеного Закону, не маютьзастосовуватися.

За таких обставин, Комісія дійшла помилкового висновку, що за період роботи з 17.03.1993 по 04.06.1996 у ВАТ до пільгового стажу позивача підлягають зараховуванню лише фактично відпрацьовані дні, оскільки, закодавець не пов`язуєобчисленняпільгового стажу згідно з пунктом «є» статті 13 Закону №1788-XII із зайняттям на цих роботах повнийробочий день.

Таким чином, зазначенийперіод роботи позивача у ВАТ єперіодом, якийвключається до спеціальногопільгового стажу та повинен зараховуватися календарно.

2. Недолікиоформлення в трудовійкнижці не можуть бути належною підставою для неврахуванняданихтрудової книжки та відповіднихперіодів до пільгового страхового стажу особи (ткачихи), оскількивизначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильністьзаписів у трудовійкнижці

Постановою суду апеляційної інстанції від 09.04.2024 залишено без змін рішення суду першої інстанції про задоволення позову Особи про скасування рішення ГУ ПФУ області в частині незарахування до страхового стажу позивачки періодів роботи згідно трудової книжки; зобов`язано відповідача  повторно розглянути заяву Особи про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.2 ч.1ст.114 Закону України №1058-IV з урахуванням правової оцінки щодо необхідності зарахування до страхового стажу  періодів роботи згідно трудової книжки.

Відмова відповідача мотивована тим, що заявниця не набула необхідного пільгового стажу. До страхового стажу не зараховано періоди згідно трудової книжки, оскільки на першій сторінці відсутня дата видачі трудової книжки.

Суди не погодились із доводами відповідача з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок № 637, згідно якого за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. 

Зі змісту зазначених норм вбачається, що уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Із дослідженої трудової книжки позивача  встановлено, що у період з 28.08.2001 по 21.08.2006 Особа працювала ткачом 5 розряду на ЗАТ, у період з 22.08.2006 по 13.05.2008 прийнята по переводу з ЗАТ  в участок №6 ткачом 5 розряду на ТОВ.Отже, трудова книжка містить записи щодо вказаних вище періодів роботи позивача. 

Стосовно відмови відповідача зарахувати у пільговий стаж періоди роботи згідно трудової книжки оскільки відсутня дата її видачи, суди зазначили, що відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 301 від 27.04.1993 «Про трудові книжки працівників», відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

З огляду на викладене безпідставними є посилання відповідача на недоліки, допущені роботодавцем при оформленні трудової книжки позивача, приймаючи також до уваги, що доводів стосовно невірного здійснення самих записів про періоди роботи позивача пенсійним органом не наведено.

Отже недоліки оформлення в трудовій книжці не можуть бути належною підставою для неврахування даних трудової книжки та відповідних періодів до страхового стажу особи, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці. Такі дані є формальністю та не впливають на зміст самих записів.

Таким чином, дії відповідача щодо неврахування трудового стажу позивача, зазначеного у трудовій книжці  з підстав того, що відсутня дата заповнення трудової книжки є неправомірними, з огляду на що є безпідставною відмова пенсійного органу у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи згідно трудової книжки.

3.До спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугуроків і на пільговихумовах (зокрема, відповідно до п. «є» ст. 13 ЗУ №1788-XII), зараховується час догляду працюючої особи за дитиною до досягнення нею 3-річного віку

Постановою Верховного Суду від 26.01.2021 залишено в силі постанову суду апеляційної інстанції про задоволення позову Особи про зобов`язання Управління ПФУ міста призначити та виплачувати позивачці пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «є» ст. 13 ЗУ №1788-XII, починаючи з 15.10.2012.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала на те, що під час роботи у ВАТ двічі перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, що не було враховано відповідачем під час вирішення питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Отже,правовими питаннями даного спору є наявність/відсутність у позивача пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п. “є”  ст. 13 ЗУ №1788-XII та дотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду з позовною заявою.

ВС зазначив, що за змістом ст. 181 КЗпПУ відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу за спеціальністю.

Отже, до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років і на пільгових умовах, зараховується час догляду працюючої особи за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Тобто, час зазначених відпусток в повному обсязі зараховується до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років і на пільгових умовах, а також до загального стажу роботи. При цьому виключається можливість зменшення тривалості трудового стажу в зв`язку з невиконанням під час відпустки своїх безпосередніх трудових обов`язків.

Суди встановили, що позивач має пільговий стаж більше 20 років (з врахуванням періодів перебування у відпустках по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку) та дійшли висновку про наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «є» ст. 13 ЗУ №1788-XII.

Окрім того,  копія протоколу від 11.02.2013, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно заяви від 15.10.2012, завірена посадовою особою відповідача 15.05.2015, що свідчить про отримання даної копії не раніше вказаного дня. Доказів надіслання чи вручення позивачу копії даного протоколу до 15.05.2015 відповідачем не надано.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що позивач звернувся до суду в межах встановленого законом шестимісячного строку-26.05.2015.

Таким чином, якщо пенсійні органи відмовили Вам у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як  робітниці текстильного виробництва, звертайтесь до професійних пенсійних адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які оскаржать в судовому порядку таке рішення з позитивним для клієнта результатом.