Перейти до вмісту
Главная страница » ПОСЛУГИ ПЕНСІЙНОГО АДВОКАТА (пенсійна консультація)

ПОСЛУГИ ПЕНСІЙНОГО АДВОКАТА (пенсійна консультація)

Консультація пенсійного юриста – 600 грн
Розрахунок пенсії – від 1500 грн
Розрахунок стажу – від 800 грн

 Телефонуйте: +38 067 503 05 30

Внаслідок проведення кількох пенсійних реформ, метою яких було суттєве зменшення витрат Державного бюджету України на фінансування пенсій, та жорстка правозастосовча діяльність органів Пенсійного фонду України призводить до збільшення громадян, які потребують послуг Пенсійного адвоката.

Значну частину звернень громадян до пенсійного адвоката за захистом своїх прав становлять наступні питання:

  • Відмова органів Пенсійного фонду в призначенні пенсії на формальних та надуманих підставах – неправильні записі в трудовій книжці, відсутність наказів, зайві креслення, відсутність коду на печатці та інше;
  • Відмова в призначенні пенсій на пільгових умовах – список № 1 та список № 2, вислуга років, шахтарі, льотчики, медики, робітники сільського господарства – доярки та трактористи;
  • Надання при призначенні пенсії старого показника заробітної плати, внаслідок чого розмір пенсії клієнта суттєво зменшується;
  • Нарахування пенсії в невигідному для особи розмірі через незарахування частини стажу та (або) проведення невигідної для особи оптимізації її заробітків, не врахування заробітку до 2000 року (п’ятирічки);
  • Неправильне нарахування Чорнобильських пенсій;
  • Непроведення перерахунку пенсій військовослужбовцям через зміну розміру грошового забезпечення.

Пенсійний адвокат АБ «Ткачук і партнери» може надати наступні правничі послуги:

  • Надання консультації щодо оформлення пенсії, щодо умов призначення, повноти документів, обґрунтованості та законності дій, визначення права на пенсію, бездіяльності та рішень органів Пенсійного фонду, оцінка інших спірних ситуацій;
  • Розрахунок та моделювання майбутньої пенсії з врахуванням стажу та заробітку клієнта;
  • Перевірка призначеної пенсії щодо правильності нарахування розміру, повного врахування стажу та заробітку;
  • Допомога в призначенні пенсії з представництвом інтересів в органах Пенсійного фонду;
  • Допомога в призначенні пенсії онлайн;
  • Оскарження в суді відмови Пенсійного фонду в призначенні пенсії – за віком, на пільгових умовах (список 1 та список 2, вислуги років), по інвалідності, по втраті годувальника, Чорнобильські пенсії, пенсії шахтарів, медикам та інші;
  • Оскарження в суді дій, бездіяльності та рішень органів Пенсійного фонду, які призводять до зменшення розміру пенсії;
  • Перевірка матеріалів пенсійної справи клієнта з метою визначення розміру пенсії відповідно матеріалам пенсійної справи;
  • Оскарження в суді дій, бездіяльності та рішень органів Пенсійного фонду щодо пенсій військовослужбовців.

При оформленні пенсії слід врахувати, що недоліки записів трудової книжки не є підставою для неврахування такого стажу, адже головне є сам факт роботи за певний період часу, і формальні недоліки не є підставою для позбавлення особи права на пенсію. Навіть несплата (чи не повна сплата) роботодавцем страхових внесків за час роботи, підлягає повному врахуванню в страховий стаж, так як працівник не несе відповідальності за несплату страхових внесків роботодавцем.

Порядок нарахування заробітків для призначення пенсії передбачений ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», фактично який передбачає розрахування середнього заробітку за весь час трудової діяльності особи. При цьому важливо врахувати, що ця норма закону також передбачає здійснення виключення невигідних періодів заробітку (а також додатково виключається строкова військова служба, догляд за дитиною, навчання), що призводить до збільшення коефіцієнта заробітної плати – що є оптимізацією. Органи Пенсійного фонду не завжди вигідно здійснюють оптимізацію заробітків особи, що призводить до заниження розміру пенсії. Також часті випадки не врахування заробітків до 2000 року (часто з мотивів  неможливості перевірити обгрунтованість видачі такої довідки). Однак судова практика доводить, що при наявності відповідних записів в трудовій книжці, така відмова є незаконною та суди зобов’язують врахувати відповідні заробітки.    

Якщо Вам колись призначалася пенсія (за вислугу років, по інвалідності, на інших умовах), але згодом вона була припинена, але Ви призначаєте нову пенсію, будьте уважні, так як в таких випадках органи Пенсійного фонду застосовують середній показник як для старих пенсій, бо вважають що вони здійснюють поновлення пенсії. Однак судова практика доводить протилежне – що навіть при поновленні пенсії фактично відбувається її нове призначення і тому має застосовуватися саме новий показник середньої заробітної плати.

В особливому порядку здійснюється обрахунок пенсії для інвалідів-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС та ліквідаторів роботи в зоні ЧАЕС- вони можуть розраховувати пенсію виключно виходячи із заробітної плати в зоні ЧАЕС, при цьому інвалідам-ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС додатково передбачено нарахування премії в розмірі 400 грн. до заробітку, що тягне нарахування високого коефіцієнта заробітної плати для пенсії. Також постановою уряду інвалідам-ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС в разі відсутності довідки про заробітну плату в зоні ЧАЕС передбачено нарахування пенсії виходячи з 5 мінімальних заробітних плат. Відповідні права мають також вдови інвалідів-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, але необхідною умовою для отримання відповідних пенсійних виплат є посвідчення вдови інваліда-ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.

При відмові в призначенні пенсії на пільгових умовах органи Пенсійного фонду за списком 1 та списком 2, як правило, обгрунтовують свою відмову відсутністю атестації робочого місця, неточними або неправильними записами в трудовій книжці,  відсутність пільгових довідок. Однак, слід врахувати, що такі підстави для відмови в призначенні пенсії є формальними та необгрунтованими. Як доводить судова практика, проведення атестації робочого місця є обов’язком роботодавця, тому її не проведення не може позбавити працівника соціальних гарантій. Теж стосується неточних або неправильних записів у трудовій книжці. А пільгові довідки органи Пенсійного фонду вимагають часто безпідставно, так трудова книжка містить всі необхідні дані для призначення пенсії на пільгових умовах за списком 1 та списком 2.

При перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру необхідно пам’ятати, що при зростанні розміру заробітної плати зростає коефіціент заробітної плати та внаслідок цього має зростати розмір пенсії. Але що робить  Пенсійний фонд – він не враховує збільшення розміру заробітної плати (просто безпідставно не враховує) та тільки збільшує страховий стаж !!! Різниця може сягати кілька тисяч гривень !!!

Наявність досвіду та знання існуючої судової практики щодо пенсійного забезпечення, можливість здійснення самостійного прорахунку та моделювання всіх існуючих видів пенсій дає АБ «Ткачук і партнери» можливість надання своїм клієнтам необхідних юридичних гарантій під час оформлення та перерахунку пенсій та виникненні будь-яких суперечностей з Пенсійним фондом.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ НЕОБХІДНА ДОПОМОГА АДВОКАТА З ПЕНСІЙНИХ ПИТАНЬ ?

В процесі роботи нашого Бюро є випадки, що спеціалісти органів Пенсійного фонду безпідставно відмовляють громадянам у прийомі документів або заяв про перехід з одного виду пенсії на інший, в призначенні певного виду пенсії, тим самим, порушуючи Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Закон України “Про звернення громадян”, Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України. Слід зазначити, що при прийому документів для оформлення пенсії або документів для перерахунку пенсії, посадова особа Пенсійного фонду зобов’язана видати особі розписку, які документи були прийняти для опрацювання. Також у випадку недостатності документів для вирішення пенсійного питання особи, в цій розписці має бути чітко зазначено про необхідність донесення необхідних документів та зазначено строк, на протязі якого такі документи мають бути надані. Якщо такого застереження здійснено не було, але особі було відмовлено в вирішенні пенсійних питань з мотивів відсутності таких документів, суди тлумачать це як недобросовісна поведінка органу Пенсійного фонду !

Корисним буде знати, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено обов’язок працівників Пенсійного фонду здійснювати консультування майбутніх та існуючих пенсіонерів, визначення права на пенсію, надавати допомогу в отримуванні відсутніх документів для вирішення пенсійних питань.

Також поширеними є випадки в безпідставному зменшенні страхового стажу громадян та (або) розміру пенсії, так зване «повернення пенсії до норм чинного законодавства» (насправді незаконного зменшення розміру пенсії), незаконне надання старого середнього показника з метою зменшення пенсії.

Корисним буде допомога пенсійного адвоката в разі якщо у Вас виникне питання по призначенню або перерахунку пенсії військовослужбовця, Чорнобильця (1, 2, 3, 4 категорія – інвалід, ліквідатор, відселення особа, потерпілий), держслужбовець, їх вдів (втрати годувальника).

Законодавство в сфері пенсійного забезпечення постійно змінюється. Розрахунок пенсії за віком, пенсії по інвалідності, пенсії по втраті годувальника регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсії військовослужбовців – Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців», а порядок і умови перерахунку регламентується постановами Кабінету Міністрів України та Правління Пенсійного фонду. Дуже часто, як показує практика, людині важко розібратися в цій сфері самостійно.

Перелік документів, необхідних для визначення Вашого права на призначення пенсії (в т.ч. дострокового) – список 1 та 2, вислуга років:

  1. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  2. Військовий квиток (при наявності);
  3. Трудова книжка;
  4. Довідки, що підтверджують спеціальний характер і (або) умови роботи (при їх наявності).
  5. Індивідуальні відомості про застраховану особу ( довідка форма ОК-5).

Перелік документів, необхідних для прорахунку Вашої пенсії за віком:

  1. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  2. Військовий квиток (при наявності);
  3. Трудова книжка;
  4. Документи підтверджують спеціальні умови роботи, що дають право обчисления стажу в кратності (список № 1, шкідливі умови для медичних працівників (лепрозорних і протичумні установи, установи (відділення) по лікуванню осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях лікувальних установ) (при наявності);
  5. Довідку про заробітну плату до 07.2000 року (при наявності);
  6. Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5).

Перелік документів, необхідних для перевірки вже призначеної Вашої пенсії за віком:

  1. Розпорядження про призначену пенсію з алгоритмом розрахунку і заробітком для обчислення;
  2. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  3. Військовий квиток (при наявності);
  4. Трудова книжка;
  5. Документи підтверджують спеціальні умови роботи, що дають право обчисления стажу в кратності (список № 1, шкідливі умови для медичних працівників (лепрозорних і протичумні установи, установи (відділення) по лікуванню осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях лікувальних установ) (при наявності);
  6. Довідку про заробітну плату до 07.2000 року (при наявності);
  7. Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5).

Перелік документів, необхідних для розрахунку пенсії Чорнобильця 1 категорії (інваліда):

  1. Посвідчення Чорнобильця 1 категорії;
  2. Висновок медико-соціальної експертної комісії про відсоток втрати працездатності;
  3. Довідка про заробітну плату під час роботи в зоні відчуження.
  4. Копія трудової книжки.

Перелік документів, необхідних для перевірки пенсії Чорнобильця 1 категорії (інваліда):

  1. Розпорядження про призначену пенсію з алгоритмом розрахунку і заробітком для нарахування;
  2. Посвідчення Чорнобильця 1 категорії;
  3. Висновок медико-соціальної експертної комісії про відсоток втрати працездатності;
  4. Довідка про заробітну плату під час роботи в зоні відчуження.
  5. Копія трудової книжки.

Перелік документів, необхідних для розрахунку пенсії Чорнобильця 2 категорії (ліквідатора аварії на ЧАЕС):

  1. Посвідчення Чорнобильця 2 категорії;
  2. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  3. Військовий квиток (при наявності);
  4. Трудова книжка;
  5. Документи підтверджують спеціальні умови роботи, що дають право обчислення стажу в кратності (список № 1, шкідливі умови для медичних працівників (лепрозорних і протичумні установи, установи (відділення) по лікуванню осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях лікувальних установ) (при наявності);
  6. Довідку про заробітну плату в зоні відчуження;
  7. Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5).

Перелік документів, необхідних для перевірки пенсії Чорнобильця 2 категорії (ліквідатора аварії на ЧАЕС):

  1. Розпорядження про призначену пенсію з алгоритмом розрахунку і заробітком для нарахування;
  2. Посвідчення Чорнобильця 2 категорії;
  3. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  4. Військовий квиток (при наявності);
  5. Трудова книжка;
  6. Документи підтверджують спеціальні умови роботи, що дають право обчисления стажу в кратності (список № 1, шкідливі умови для медичних працівників (лепрозорних і протичумні установи, установи (відділення) по лікуванню осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях лікувальних установ) (при наявності);
  7. Довідку про заробітну плату в зоні відчуження;
  8. Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5).

Перелік документів, необхідних для розрахунку пенсії державного службовця:

  1. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  2. Військовий квиток (при наявності);
  3. Трудова книжка;
  4. Довідка для нарахування пенсії державного службовця.

Перелік документів, необхідних для перевірки пенсії державного службовця:

  1. Розпорядження про призначену пенсію з алгоритмом розрахунку і заробітком для нарахування;
  2. Документ про очну освіту (середньо-спеціальну або вищу) при наявності;
  3. Військовий квиток (при наявності);
  4. Трудова книжка;
  5. Довідка для нарахування пенсії державного службовця.

ЯК АДВОКАТ ПО ПЕНСІЙНИМ СПРАВАМ ДОПОМОЖЕ У СПІЛКУВАННІ З ПЕНСІЙНИМ ФОНДОМ

Відповідно до норм Закону Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, в разі збільшення, пенсію можливо також обчислити з додаванням заробітної плати до липня 2000 року. На практиці, при подачі такої довідки до Пенсійного Фонду, заявники отримують відмови з посиланням на відсутність документів про нарахування заробітної плати. Дійсно, даною нормою також передбачено наявність підтвердження довідки про заробітну платі відповідними платіжними відомостями, а до повноважень Пенсійного Фонду входить перевірка таких документів та виявлення розбіжностей.

Однак, якщо в довідці про заробітну плату буде зазначено відомості про заробітну плату, що зазначена в довідці, то і така перевірка буде незаконною через відсутність підстав для такої перевірки. Також слід зазначити, що лише припущення Пенсійного Фонду про необґрунтованість довідки не є умовою для необчислення такої довідки із заробітною платою. Також це стосується, якщо є інформація про дійсно отриману заробітну плату та вона завірена печаткою підприємства.

ПОЗИТИВНА СУДОВА ПРАКТИКА АБ «ТКАЧУК І ПАРТНЕРИ» У СПОРАХ З ОРГАНАМИ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

Слід навести судові рішення у справах зі спорів з органами Пенсійного фонду України, прийняті на користь потенційних пенсіонерів, інтереси яких захищали пенсійні адвокати нашого Бюро.

1. Суд 19.06.2023 у справі № 260/2812/23 задовольнив позов особи про визнання недійсним рішення органу Пенсійного фонду про відмову в призначенні пенсії за віком з мотивів не включення до стажу періоди роботи, зазначені в трудовій книжці, оскільки позивачем надано дублікат останньої і не надано додатково підтверджуючих довідок з місця роботи.

Задовольняючи позовні вимоги суд зазначив, що системний аналіз Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 за                № 58 свідчить, що обов`язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме  на роботодавця. Дублікат трудової книжки позивача оформлений у відповідності до вимог законодавства, а саме: дублікат містить інформацію стосовно дати прийняття на роботу, найменування підприємства, де працював позивач, а також відділ і посада, на яку було прийнято позивача, крім того, зазначено на підставі яких наказів позивач приймався на роботу та звільнявся.

У даному спорі мова йде про зарахування до загального стажу працівника періодів роботи, які чітко зазначені в трудовій книжці працівника, яка згідно зі ст. 48 КЗпП Українист. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, що підтверджує стаж роботи, та підтвердження додатковими документами потребує у виключних випадках.

Разом з тим, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про трудові книжки працівників” від 27.04.1993 № 301 за порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а отже, не може впливати на його особисті права.

Отже, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку  на загальних підставах.

Наведене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постановах у справах  №687/975/17, № 677/277/17.

Також Верховний Суд у постановах у справах №490/12392/16-а, № 423/1881/17 висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Таким чином, суд визнав неправомірним відмову органу Пенсійного фонду в призначенні позивачу пенсії за віком, посилаючись на те, що для підтвердження страхового стажу необхідно надання уточнюючих довідок, оскільки робота позивача у спірний період підтверджується записами в дублікаті трудової книжки.

2.Судом 25.05.2023 у справі  № 500/1486/23 задоволено позов особи та визнано неправомірним відмову органу Пенсійного фонду у призначенні пенсії за віком, у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу, зокрема, до страхового стажу позивачці не зараховано певний період роботи, оскільки в записі в трудовій книжці відсутній номер наказу про прийняття на роботу.

Судове рішення мотивоване тим, що згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядку, затвердженому постановою КМУ від 12.08.1993 №637 основним документом, який підтверджує наявний стаж роботи є трудова книжка, а інші документи приймаються до уваги виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. У трудовій книжці позивачки у записі про прийняття на роботу відсутній номер наказу, а вказана лише його дата. Записи щодо прийняття та звільнення виконані чітко, міститься підпис посадової особи та печатку установи.

Відсутність посилання чи неточність записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займала позивачка у той чи інший період її роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивачки, що дає їй право на призначення пенсії за віком. Отже, суд дійшов висновку, що  відповідачем безпідставно не враховано інформацію, яка міститься в трудовій книжці позивачки.

3. Суд 06.06.2022 у справі № 620/670/22 задовольнив позов особи про визнання неправомірною відмову органу Пенсійного фонду у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, у зв`язку із відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу, передбачених статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема, відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача період роботи на ВАТ «Київхімволокно», але не враховано період навчання в середньому професійно-технічному училищі до початку роботи.

Задовольняючи позовні вимоги суд зазначив, що  згідно з пунктом «д» ч.3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

В частині 1 ст. 38 «Про професійну технічну освіту» від 10.02.1998, п. 26 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 05.08.1998 № 1240 вказано, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців. 

Позивач здобув професію («апаратник хімічного виробництва» у хімічному цеху з виробництва целофану, целюлозної плівки), яка внесена до Списку № 1, а після закінчення навчального закладу був направлений на роботу навчальним закладом у відповідності з отриманою професією, що внесена до Списку № 1.

Таким чином, період навчання позивача підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 (перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців) і він має право на пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»

4.Суд 18.01.2022 у справі № 320/4091/21 задовольнив позов про визнання неправомірним відмову органу Пенсійного фонду про призначення пенсії на пільгових умова за Списком № 2.

Так, відмова мотивована тим, що у записах трудової книжки позивача відсутня інформація про зайнятість повний робочий день у важких і шкідливих умовах праці та про проведення атестації робочих місць, а також ненадання позивачем будь-яких довідок про пільговий характер роботи та умов праці-одні із основних умов при призначенні пенсії на пільгових умовах.

Судове рішення мотивовано тим, що Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а зазначила, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Щодо тверджень відповідача про відсутність інформації про зайнятість повний робочий день у важких і шкідливих умовах у трудовій книжці позивача, а також щодо не надання позивачем будь-яких довідок про пільговий характер роботи та умови праці, слід зазначити наступне.

Органи, які призначають пенсію мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагаючи відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.

Проте, відповідачем не надано будь-які документи, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей у поданих позивачем документах, зокрема щодо отримання додаткових документів на підтвердження чи спростування обставин, які слугували підставами для прийняття оскаржуваного позивачем рішення.

Крім того, суд відхилив доводи відповідача про відсутність у трудовій книжці позивача прямих записів про зайнятість повний робочий день у важких і шкідливих умовах праці, оскільки остання також і не містить записів протилежного, а саме щодо роботи неповний робочий час. Також, ураховано і те, що працівник не може нести відповідальність за порушення работодавцем порядку заповнення документації, зокрема, трудової книжки.

5.Судовими рішеннями у справі № 320/10078/21 задоволено позов про визнання неправомірним відмову органу Пенсійного фонду про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та зобов’язано останній розглянути заяву позивача по суті.

Позов мотивовано тим, що позивач звертався до органу ПФУ про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки він працював за професією маляра та є особою, що набула право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Разом з тим, йому відмовлено призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до положень ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки він не досяг віку, з якого йому можлива бути призначена Чорнобильська пенсія. Водночас, питання щодо призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 розглянуто не було.

Судові рішення мотивовані тим, що  позивачем не оскаржується, та не спростовується відсутність у нього права на призначення пенсії за віком зі зниженням віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Водночас, відповідач протиправно не розглянув заяву позивача у частині призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.При цьому, суд зазначив, що  оскільки пенсія на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ч.2 ст.114 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є пенсією за віком, та позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення саме пенсії за віком, нездійснення розгляду відповідачем питання у цій частині з урахуванням наданих позивачем додаткових документів, свідчить про його протиправну бездіяльність.

6. Судовим рішенням від 31.08.2020 у справі № 640/23922/19 задоволено позов про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду про призначення пенсії особі за віком на пільгових умовах за Списком № 1, у зв’язку недостатнім страховим стажем для призначення такої пенсії, оскільки до нього (стажу) не зараховано період служби в армії, навчання, а також певні періоди роботи до пільгового стажу, так як позивач документально його не підтвердив. 

Судове рішення мотивовано тим, що певні періоди роботи повинні бути зараховані до пільгового трудового стажу, так як позивач на підтвердження цього надавав довідку, що уточнює особливий характер праці або умов праці, які необхідні для призначення пільгової пенсії. В той же час,  відповідачем до суду не надано доказів повідомлення позивача про необхідність подання будь-яких інщих додаткових документів, які б підтвердили пільговий стаж позивача, як і не було зроблено такої перевірки і самим пенсійним органом, як це повинно бути у разі недостатньої інформації в трудовій книжці.

Є неправомірним  незарахування до стажу позивача проходження військової служби  (підтверджується записами в трудовій книжці), оскільки відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується, зокрема, військова служба. Аналогічно зарахування до стажу періоду навчання передбачено ст. 38 «Про професійну технічну освіту».

7. Судом 02.08.2021 у справі № 320/1966/21 задоволено позов про визнання неправомірною відмову пенсійного органу про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відмовляючи у призначенні пенсії  відповідач зазначив, що відповідно до записів в трудовій книжці в період з 18.06.1986 р. по 08.07.1989 р. заявниця працювала в Російській Федерації, тому зараховувати зазначений період до періодів роботи у зоні посиленого радіологічного контролю відсутні підстави. Паспортними даними та записами трудової книжки підтверджується проживання (робота) у зоні посиленого радіологічного контролю з 24.12.1992 р. по теперішній час. Відповідач вважав, що оскільки не виконується умова проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю – 4 роки до 01.01.1993 р. підстави для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відсутні.

Судове рішення мотивовано тим, що згідно із положеннями ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідні посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Позивачем до заяви про призначення пенсії було додано посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1993рр. (Категорія 4), а тому позивач, відповідно до ст. 15, ст. 65 Закону  визнаний державою особою, яка потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи та має право на пільги, встановлені законодавством України.

Отже, вимога відповідача про надання довідки про період проживання або праці на забруднених територіях для вирішення питання про призначення пенсії позивачу як особі, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи – є протиправною, оскільки саме на підставі такої довідки уповноважені державні органи видають відповідні посвідчення.

Аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду у справі №348/2357/16-а.

Також суд 08.07.2022 у справі № 320/9021/21 задовольнив позов про визнання неправомірною відмову пенсійного органу про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи 4 категорії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку із відсутністю необхідного строку роботи або проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, а також необхідного страхового стажу.

При цьому суд (як і в наведених вище справах) зазначив, що на підтвердження факту проживання позивачки в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а також отримання статусу громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), підтверджено відповідним посвідченням, а наявність необхідного страхового стажу –трудовою книжкою, що спростовує підстави (мотивацію) відмови відповідача у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах.

8. Суд 09.09.2022 року задовольнив позов та визнав неправомірною відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне  пенсійне страхування».

Відмова у призначенні позивачці пенсії на пільгових умовах, як особі, яка досягла 55-річного віку та пропрацювала дояркою більше, ніж 20 років мотивована тим, що до пільгового стажу не підлягає зарахуванню робота дояркою, оскільки надані позивачкою довідки на підтвердження цього не можуть прийняті до уваги. Так, одну із довідок видано архівною установою, у зв`язку з тим, що господарство, в якому працювала позивачка, не існує і немає його правонаступника. В такому випадку підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що зроблено не було. У довідці про роботу за інший період відсутнє посилання на ст. 114 та статтю 50 вказаного Закону, що суперечить Постанові Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 №33-1.

Задовольняючи позовні вимоги, суд зазначив, що  у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки. Тобто, уточнюючі довідки для підтвердження пільгового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Водночас, відповідно до трудової книжки (що також зазначено і в довідках) позивач дійсно працювала на підприємствах дояркою та відповідно до особистих розрахунків виконувала встановлені норми обслуговування тварин.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що належним та допустимим доказом, а саме трудовою книжкою підтверджується, що позивачка має право на включення до пільгового стажу періодів роботи  на посаді доярки.

Пенсійний адвокат нашого Бюро допоможе Вам у суперечках з Пенсійним фондом, надасть аргументовану консультацію щодо вирішення спірних питань з перерахунком Чорнобильських пенсій, допоможе відстояти Вашу позицію в суді, включаючи можливий надалі суд по пенсіях, позови щодо пенсії чи апеляційний, касаційний розгляд справи.

Якщо Ви перебуваєте не в місті Києві та Вам складно під’їхати до нас, Ви можете надіслати нам документи на електронну пошту Адвокатського Бюро, вказавши Ваше прізвище, ім’я та батькові, податковий номер, місце проживання та контактний телефон для складання рахунку для оплати. Юрист по пенсії опрацює заявку і зв’яжеться з Вами.

У такому разі ми зможемо надати Вам пенсійну консультацію на електронну пошту.

Телефонуйте: +38 067 503 05 30