Часто у сімей не вистачає доходів, щоб оплатити високі тарифи за житлово-комунальні послуги. Тому державою передбачені спеціальні пільги, які допомагають оплачувати рахунки у скрутний час.
Таким громадянам надається адресна соцдопомога-субсидія, контроль за призначенням та виплатою яких з 1 грудня 2022 року здійснюється пенсійними органами і в Україні з травня 2021 року субсидія надається в готівковій формі.
Однак, нерідко пенсійні органи, призначають субсидії у меншому розмірі, ніж особі належить або безпідставно відмовляють чи припиняють виплату субсидії. Такі неправомірні рішення призводять до неможливості певного кола малозабезпечених громадян оплачувати житлово-комунальні послуги і відповідно тягне за собою зростання заборгованості з відповідними наслідками – відключення води, електрики, світла, судові процеси про стягнення боргу із нарахуванням пені, інфляційних витрат, 3 % річних, і навіть накладення арешту на житлове приміщення та звернення на нього стягнення в рахунок погашення боргу за ЖК послуги.
Уповноважений орган може також порушувати права громадян тривалий розглядом заяви про призначення субсидії або вимагати документи, які не передбачені законодавством.
Оскаржити такі неправомірні рішення та дії уповноваженого органу можливо у судовому порядку.
Водночас, призначення субсидій має безліч нюансів, які містяться у підзаконних актах, що постійно змінюються і розібратися із такими питаннями, як правильність обчислено розміру субсидії, правомірність відмови у її призначенні або припиненні її виплати досить складно без досвідченого у таких справах адвоката.
Тим більше Особі вкрай необхідний досвідчений захисник у судових процесах зі спору про стягнення надмірно перерахованих (виплачених) субсидій, оскільки нерідко такі позовні заяви уповноваженим органом пред’являються безпідставно.
Послуги адвокатів АБ «Ткачук і партнери» у спорах по субсидіям:
- Консультація з усіх питань стосовно отримання субсидії, аналіз виниклої ситуації та перспектив майбутніх судових процесів;
- Здійснення індивідуального розрахунку суми, належної до отримання клієнтом субсидії;
- Збір доказової бази та підготовка позову щодо оскарження відмови, припинення, або меншого ніж належить розміру субсидії;
- Представництво клієнта у судах всіх інстанцій на захист його інтересів, у тому числі за позовом за позовом пенсійного органу про стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії;
- Підготовка процесуальних документів-адвокатського запиту, заяв, пояснень, клопотань тощо;
- Оскарження судових рішень, постановлених не на користь клієнта в апеляційному і касаційному порядку.
Найчастіше до адвокатів нашого Бюро звертаються з наступних питань:
- Призначення субсидії у розмірі меншому, ніж належить;
- Неправомірна відмова у призначенні субсидії;
- Неправомірне припинення у виплаті субсидії;
- Невиплата, неотримання призначених субсидій;
- Неправомірні дії пенсійного органу при розгляді заяви та документів
про призначення субсидії ( затягування розгляду, витребовування у заявника документів, не передбачених законодавством тощо);
6.Захист клієнта у справі за позовом пенсійного органу про стягнення
суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
ЩО СОБОЮ ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ СУБСИДІЇ ?
Призначення субсидій регулюється Положенням про порядок житлових субсидій, затверджене постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції постанови КМУ від 19.05.2021 № 505).
Житлова субсидія – безповоротна адресна державна соціальна допомога вразливим споживачам житлово-комунальних послуг – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Види житлової субсидії:
1.Щомісячня житлова субсидія на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
– Житлової послуги – послуги з управління багатоквартирним будинком;
– Комунальних послуг – послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
2.Щомісячна житлова субсидія на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено ОСББ, житлово-будівельний (житловий) кооператив та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
3.Житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
З травня 2021 року в Україні субсидія видається виключно у готівковій формі. Тобто субсидію перераховують на картку обраного банку або отримують на Укрпошті.
Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначаються у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.
Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу (крім випадків, коли в багатоквартирних житлових будинках споживачам, що встановили автономні системи опалення, нараховується плата за послугу з постачання теплової енергії (в частині витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку).
ХТО МАЄ ПРАВО НА ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ ?
З 1 грудня 2022 року контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснюють органи пенсійного фонду.
Субсидія призначається:
-одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб;
-особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, якщо нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
-особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) без укладення договору найму (оренди) житла, у разі коли вона є внутрішньо переміщеною;
-неповнолітнім дітям, які залишились без батьківської опіки (піклування), або недієздатним особам працездатного віку, над якими встановлено опіку (за заявою опікуна (піклувальника) і розраховується виходячи з розміру пенсії у зв’язку з втратою годувальника та інших соціальних виплат, які отримує опікун (піклувальник) на підопічних дітей та недієздатних осіб.
ЯКІ ПІДСТАВИ ТА УМОВИ ПРИЗНАЧЕННЯ СУБСИДІЇ ?
Житлова субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке паливо та інше і розміром обов’язкового відсотка платежу..
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб – особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії..
При призначенні житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Винятками є доходи одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв’язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за цією адресою членів домогосподарства.
Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абз. 3 п. 24 Положення, за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти.
КОЛИ ЖИТЛОВА СУБСИДІЯ НЕ ПРИЗНАЧАЄТЬСЯ АБО ПРИПИНЯЄТЬСЯ ЇЇ ВИПЛАТА?
У п. 14 Положення передбачено підстави, коли житлова субсидія не призначається або припиняється. Зокрема, це :
-Наявність заборгованості за комунальні послуги терміном три місяці і більше;
-Наявність хоча б одного повнолітнього члена домогосподарства, який не навчається, не працює і не стоїть на обліку як безробітний;
– Якщо площа квартири становить понад 130 кв.м, а площа будинку – понад 230 кв. м (не стосується багатодітних сімей);
– Володіння транспортним засобом віком менше п’яти років, або двома чи більше транспортними засобами віком менше 15 років (окрім мопедів і велосипедів);
– Якщо сім’я не повернула субсидію, яка була виплачена понад належне;
– Якщо у когось із домогосподарства відкрито депозит на суму 100 тисяч гривень і більше;
– Якщо протягом року до звернення за субсидією хтось із членів домогосподарства робив покупку на суму понад 100 тисяч гривень (за винятком витрат на лікування та купівлі валюти);
– Якщо хтось із сім’ї має заборгованість по аліментах терміном три місяці і більше;
– Надання заявником недостовірних даних є підставою для припинення виплати субсидії.
-Інші, передбачені п. 14 Положення підстави.
Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.
Звертаю увагу, що відмовити у призначенні субсидії або припинення її виплати можливо неправомірно як із передбачених законом підстав (у разі доведення їх відсутності), так і з інших підстав, які законом не передбачені, і в останньому випадку таке рішення є безумовно протиправним.
Рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії оскаржується в судовому порядку, в чому допоможуть адвокати нашого Бюро.
СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У СПРАВАХ ЗІ СПОРІВ ПО СУБСИДІЯМ
- Неправомірною є відмова в призначенні субсидії за житлово-комунальні послуги у зв’язку з відсутністю реєстрації місця проживання Особи в належному їй на праві власності житловому приміщенні
Постановою Верховного Суду від 20.04.2022 залишено в силі постанову суду апеляційної інстанції, яким задоволено позову Особи про визнання протиправним та скасовано рішення про відмову позивачу в нарахуванні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на житлове приміщення; зобов`язано Управління соціального захисту населення прийняти рішення за наслідками розгляду заяви Особи з урахуванням висновків суду.
Позов обгрунтовано тим, що позивач за місцем реєстрації не проживає, оскільки кімната по технічним та санітарним нормам не придатна для житла. Крім того, позивач є власником квартири за іншою адресою згідно договору купівлі – продажу. В цій квартирі позивач проживає без реєстрації, зареєстровані особи за даною адресою відсутні.
Позивач звернувся з заявою про призначення житлової субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг квартири, в якій він проживає без реєстрації. За результатами розгляду заяви комісія відповідача прийняла рішення про те, що позивач не має права на призначення субсидії на житлово-комунальні послуги у квартирі з огляду на вимоги Положення № 848 та відсутність у заявника договору найму (оренди) на зазначене житлове приміщення.
ВС, погоджуючись із судом апеляційнох інстанції про задоволення позову дійшов висновку, що відсутність реєстрації місця проживання Особи в належному їй на праві власності житловому приміщенні не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії за житлово-комунальні послуги, оскільки Положення № 848, не пов’язує можливість її призначення з такими обставинами, а також містить виключний перелік підстав для такої відмови, і така підстава, як нереєстрація власника за місцем проживання відсутня.
- Протиправною є відмова у призначенні субсидії на наступний строк у зв’язку із заборгованістю за житлово-комунальні послуги, підтвердженням чого є лист організації, з яким Особа договір про надання ЖКП не укладала
Постановою Верховного Суду від 25.11.2022 залишено без змін судові рішення попередніх інстанцій про задоволення позову Особи про визнання рішення про відмову у призначенні житлової субсидії неправомірною та зобов`язати повторно розглянути питання щодо призначення житлової субсидії з дати закінчення попередньої субсидії.
Суть спору в тому, що Позивач перебувала на обліку у відповідача як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідач направив позивачу повідомлення про відмову у призначенні субсидії на наступний період, у зв’язку з наявністю простроченої понад два місяці заборгованості з оплати комунальних послуг. В обґрунтування позовних вимог позивач вказувала на те, що основним критерієм для надання субсидії є врахування як отриманих доходів, так і майнового стану громадянина, а також сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні. Інформація, надана приватним підприємством, не є належним та допустимим доказом наявності у неї простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг утримання будинку та прибудинкової території, оскільки із цим підприємством договір про надання житлово-комунальних послуг вона не укладала.
ВС погоджуючись із судовими рішеннями попередніх інстанцій зазначив, що уповноважений орган із питань соціального захисту населення може прийняти рішення про непризначення субсидії особі на наступний строк у разі надходження інформації про наявність у неї заборгованості з оплати послуг.
При цьому сума такої заборгованості має перевищувати двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Підставою для надання виконавцем житлово-комунальних послуг та, в свою чергу, оплати споживачем таких послуг, є договір про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідач не надав інформації про наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг утримання будинку та прибудинкової території, а також доказів того, що саме приватне підприємство є суб’єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг та останній є виконавцем вищезазначених послуг позивачу. Отже, відповідач не довів правомірності дій щодо відмови у призначенні житлової субсидії.
- Уповноважений орган щодо призначення субсидії не наділений правом перевіряти договір найму житловому приміщення на предмет відповідності його нормам законодавства, а також це не є підставою для відмови у наданні житлової субсидії
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання рішення та повідомлення про відмову в призначенні субсидії незаконним. Позивачка вважала, що відповідач незаконно відмовив їй у призначенні субсидії, як особі, яка не зареєстрована, але проживає у житловому приміщенні на підставі договору оренди, оскільки з жовтня 2015 року вона отримувала субсидію, проте, звернувшись у вересні 2017 року, у призначенні субсидії їй відмовили, хоч фактичні обставини не змінились.
Відмова відповідача у призначені субсидії позивачці, обгрунтована тим, що наданий нею договір оренди оформлено з порушенням вимог частини першої статті 810 ЦКУ (відсутня умова про оплату за договором).
Судами попередніх інстанцій у задоволенні позову відмовлено. Верховний Суд скасував вказані судові рішення з огляду на наступне.
Особа, яка не зареєстрована у житловому приміщенні може отримати субсидію, якщо фактично проживає у цьому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла і їй нараховується плата за житловокомунальні послуги.
У такому випадку субсидія призначається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. При цьому, у разі звернення із заявою про надання субсидії вимагається надання договору найму (оренди) житла, але не передбачено право органа, що вирішує питнання про призначення субсидії перевіряти цей договір на предмет відповідності нормам цивільного законодавства, зокрема, в частині наявності у ньому положень щодо плати за оренду.
4.Уповноважений орган при розгляді заяви про призначення субсидії не має право вимагати від заявника документи, не передбачені чинним законодавством
Суть спору в тому, що позивачі звернулись до суду з позовом до уповноваженого органу в якому просили визнати бездіяльність відповідача щодо нездійснення обчислення та нарахування субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протиправною; зобов’язати відповідача призначити їм субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон та на неопалювальний сезон.
Позивач (чоловік), діючи у тому числі в інтересах дружини, доньки та онуки, звернувся до відповідача з заявою щодо призначення субсидії, до якої було додано довідку про склад сім’ї та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії.
На запит відповідача податкова інспекція повідомила, що донька позивача, яка зареєстрована та перебуває обліку як фізична особа-підприємець перебувала на спрощеній системі оподаткування, не подавала річну звітність щодо отримання доходів від підприємницької діяльності по загальній системі оподаткування до переходу на спрощену систему. Відповідач запропонував позивачу надати щорічні декларації про доходи його доньки від підприємницької діяльності до переходу на спрощену систему оподаткування і повідомив, що у випадку ненадання витребуваних документів, йому буде відмовлено у призначенні субсидії.
Постановою Верховного Суду від 13.06.2019 залишено без змін постанову апеляційного суду про задоволення позову.
ВС зазначив, що аналіз правових норм ПК України та Положення № 848 свідчить про відсутність обмежень щодо призначення житлових субсидій приватним підприємцям, у тому числі тих, що перебувають на спрощеній системі оподаткування. Подання фізичною особою-підприємцем річної звітності про доходи, отримані від підприємницької діяльності по загальній системі оподаткування, чинним податковим законодавством України не передбачено. За таких умов вимога відповідача щодо надання донькою позивача річної звітності про доходи, отримані від підприємницької діяльності по загальній системі оподаткування, є протиправною.
- Питання щодо примусове стягнення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії вирішується органом, який призначив житлову субсидію виключно у судовому порядку, а не будь-яким іншим шляхом
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача (уповноважений орган на призначення субсидії) з розповсюдження листів щодо позивача про повернення надміру нарахованих коштів та зобов’язати відповідача відкликати листи щодо позивача про повернення надміру нарахованих коштів.
Позовна заява мотивована тим, що відповідач неправомірно, за відсутності належних повноважень, розповсюдив листи на адресу комунальних підприємств міста, в яких повідомив про помилку при видачі позивачу посвідчення інваліда війни 3 групи та просив привести у відповідність нарахування пільг вищевказаному пільговику з моменту видачі посвідчення.
Постановою Верховного Суду від 22.12.2020 залишено в силі рішення першої інстанції про задоволення позов.
ВС зазначив, що Положенням № 848, передбачено, що в разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку. Разом із тим законодавством не передбачено можливості направлення цими органами листів комунальним підприємствам із вимогою повернення надміру нарахованих коштів – пільг особі за минулий період.
- Не можна припинити надання субсидії з підстав надання недостовірної інформації, якщо вона не стосується доходів Особи та її майнового стану
Законодавством не передбачено такий спосіб припинення виплати субсидії шляхом скасування рішення про її призначення
Постановою Верховного Суду від 29.04.2020 залишено в силі постанову апеляційного суду про задоволення позову про скасування рішення Управління соцзахисту, яким скасовано рішення про призначення субсидії у зв`язку з наданням позивачем недостовірної інформації про місце реєстрації.
Позивач зазначив, що через недосконалість програмного забезпечення на офіційному веб-порталі ним зазначено місце реєстрації в графі «Домашня адреса» зазначено його домашню адресу, а не місце його проживання, згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У зв’язку з цим відповідачем зроблено безпідставний висновок про наданням позивачем недостовірних даних щодо реєстрації проживання.
ВС погодився із висновками суду апеляційної інстанції та зазначив, що Положення №848 (в редакції на час виникнення правовідносин) передбачав вичерпний перелік підстав, для припинення раніше призначеної субсидії, серед яких відсутня така підстава, як надання заявником недостовірних даних про місце реєстрації.
Враховуючи викладене, відповідач мав припинити раніше призначену субсидію лише у разі надання заявником недостовірних даних, які стосуються виключно доходів такої особи, та її майнового стану. При цьому надання таких недостовірних даних мало призвести до надміру перерахованої суми субсидії заявнику.
Разом з тим, відповідачем не встановлено, яким чином зазначення в заяві про отримання інформації про призначення субсидії домашньої адреси вплинуло на встановлення права позивача на субсидію, та не встановлено, чи призвела ця обставина до надміру перерахованої суми субсидії останньому.
ВС зазначив, що припинення надання субсидій шляхом скасування раніше прийнятого рішення про її призначення не відповідає Положенню № 848 та загальним принципам реалізації суб’єктом владних повноважень наданих владних управлінських функцій виключно на підставі закону.
Таким чином, якщо у Вас з пенсійними органами виникли конфліктні ситуації щодо призначення, нарахування та виплати субсидій, звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які оскаржать неправомірні рішення в судовому порядку та доведуть справу до позитивного для клієнта результата.