Верховний Суд 03.06.2025 , переглядаючи судові рішення у справі зі спору щодо оскарження податкового повідомлення-рішення дійшов висновку, що податковий орган не може в акті перевірки зафіксувати як правопорушення відповідний факт, який не був визначений правопорушенням в законодавстві на момент проведення перевірки.
ПАТ оскаржив в судовому порядку податкове повідомлення-рішення яким відмовлено в наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 70 000 000 грн., у зв`язку з тим, що акціонери Позивача, включені до переліку юридичних осіб до яких застосовуються персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції, які не мають права на отримання бюджетного відшкодування суми від`ємного значення ПДВ.
Верховний Суд, залишаючи 03.06.2025 судові рішення попередніх інстанцій про задоволення позову, звернув увагу на те, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування суми від`ємного значення саме платники податку, до яких застосовано санкції у порядку встановленому Законом України «Про санкції».
Водночас до ПАТ санкції у порядку встановленому вказаним Законом не застосовані.
При цьому ВС наголосив на тому, що на момент підписання акту перевірки не існувало норми яка б передбачала неможливість отримати бюджетне відшкодування у зв`язку з тим, що акціонери платника податків включені до переліку юридичних осіб до яких застосовуються персональні спеціальні економічні та обмежувальні санкції.
Відтак податковий орган не міг в акті перевірки зафіксувати як правопорушення відповідний факт, який не був визначений правопорушенням в законодавстві на момент проведення перевірки.
Таким чином, ВС зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.