Перейти до вмісту
Главная страница » ТЕПЛОЕНЕРГО ПРЕД’ЯВИЛО ДО ВАС ПОЗОВ ?

ТЕПЛОЕНЕРГО ПРЕД’ЯВИЛО ДО ВАС ПОЗОВ ?

ПОСЛУГИ АДВОКАТА

Якщо у Вас виникли суперечки із  Теплоенерго щодо оплати за надані послуги з постачання опалення та гарячої води, постачальна компанія може звернутися до суду із позовом про стягнення заборгованості по цим  платежам.

Побачивши надіслану Вам судом копію зазначеної позовної заяви перш за все необхідно проаналізувати його зміст, заявлені позовні вимоги та додані документи, в чому Вам допоможуть адвокати АБ «Ткачук і партнери».

ВІДЗИВ НА ПОЗОВНУ ЗАЯВУ

ПРО СТЯГНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ПЕРЕД ТЕПЛОЕНЕРГО

Судом Вам, як відповідачу за позовом Теплоенерго надається строк для підготовки відзиву на позовну заяву. Установлений судом строк на подачу відповідачем відзиву на позов не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Однак, суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи – отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

ЗМІСТЬ ВІДЗИВУ

По суті відзив на позов повинен заперечувати викладені у позові доводи. Однак, є випадки, коли відповідач частково або повністю погоджується із позовом, про що необхідно зазначати у відзиві. При цьому в такому випадку необхідно зазначати обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується.

Окрім вказаного відзив повинен містити:

– заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права;

-заперечення щодо розрахунку заборгованості перед Теплоенерго тощо

-перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання;

Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються докази на підтвердження викладених у ньому обставин та документи на підтвердження направлення копії відзиву на адресу позивача.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Із досвіду адвокатів нашого Бюро можливо зазначити які основні обставини необхідно з’ясовувати у справах про стягнення заборгованості Теплоенерго, які в подальшому можуть бути основними підставами для відмови у задоволенні позову, а тому обов’язково повинні зазначатися у відзиві.

1. Перш за все необхідно з’ясувати чи укладено позивачем із відповідачем договір про надання послуг по тепловому опаленню та гарячої води. Якщо з вини надавача послуг зі споживачем не укладено договір – у нього немає законних підстав вимагати зі споживача оплату послуг, оскільки послуги нав`язано в порядку вчинення одностороннього правочину. Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 202 ЦК України, односторонній правочин може створювати обов’язки лише для особи, яка його вчинила.

2.Друга обставина, на яку необхідно звертати увагу чи надано Теплоенерго послуги, за які він хоче стягнути заборгованість, якісно, у повному обсязі та вчасно і чим це доводиться. Ці обставини можливо встановити лише за умови надання постачальником до суду актів виконаних робіт, копії книги нарядів на виконання певних робіт тощо. Якщо такі документи не надано, то лише  довідка про наявність заборгованості жодним чином не доводить факту якісного, у повному обсязі та вчасного надання споживачеві послуг. Отже у такому випадку Теплоенерго не має права вимагати оплату послуг, які їм не надано, або надано неякісно або не в повному обсязі.

3.Адвокат ретельно перевірить розрахунок заборгованості, а саме: чи існує вона взагалі (якщо відповідач доводить платіжними квитанціями  оплату комунальних послуг); правильність застосування чинних тарифів; які складові послуги включені до тарифу; правомірність застосування інфляційних витрат та 3 % річних (при наявності у позові).

Звертаємо увагу, що суд зобов’язаний прийняти до розгляду зустрічний позов відповідача щодо перерахунку пред’явленої у позові Теплоенерго заборгованості або взагалі визнанні її безпідставною.

Якщо, позов Теплоенерго пред’явлено із стягнення заборгованості з підстав донарахування необлікованого споживання теплової енергії або гарячої води, то адвокат нашого Бюро обов’язково пред’явить зустрічний позов щодо визнання  такого нарахування неправомірним.

У разі пред’явлення позову  Теплоенерго про стягнення заборгованості, розрахованої за встановленими нормативами, а не згідно із засобом обліку споживання теплової енергії або гарячої води, адвокат пред’явить зустрічний позов про визнання такого нарахування оплати противоправними та зобов’язання Теплоенерго зробити перерахунок відповідно до наявних у відповідача лічильників. 

Звертаємо увагу, що задоволення судом вимоги про зміну розміру грошових вимог Теплоенерго до Споживача аж до повного списання такої заборгованості відповідає змісту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, бо в іншому випадку це може потягти помилкове списання коштів зі Споживача.

4. Якщо Теплоенерго намагається стягнути з Вас борг, що виник до придбання Вами цього житла, то це також є підставою для відмови у позові, оскільки новий власник приміщення не відповідає за борги попередніх власників, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду.

Також, якщо приміщення належить декільком власників, то заборгованість розраховується для кожного окремо або співвласники спільно несуть відповідальність за заборгованість.

5.Слід звертати увагу на дотримання позивачем  строку позовної давності при пред’явленні позову. Статтею 257 ЦКУ встановлено загальну позовну давність тривалістю у три роки. Період, за який кредитор має право стягувати заборгованість (в тому числі за послуги з постачання опалення та гарячої води), визначається строком позовної давності. Тобто, якщо є заборгованість зі сплати комунальних послуг, наприклад за 5 років, то Теплоенерго має право звернутися з позовом про стягнення з вас боргу тільки за останні три роки. Отже, всі намагання стягнути з Вас борг, наприклад, за чотири чи п’ять років, є порушенням Ваших прав.

У разі  пропуску строків позовної давності адвокат заявить у суді клопотання про застосування наслідків такого пропуску, зокрема, відмови (часткової відмови) у задоволенні позовних вимог.

Слід пам’ятати, що відзив-це не обов’язок, а право відповідача. Однак,  ця категорія справ, зокрема про стягнення заборгованості за надання послуг з теплового опалення та гарячої води, як правило, розглядається судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З огляду на це вкрай важливо підготувати заперечення на всі доводи позову та спростування наданих Теплоенерго (позивачем) доказів, посилаючись на свою доказову базу, оскільки усні пояснення надавати у судовому засіданні відповідач не матиме можливості.

Отже, підготувати обґрунтований відзив Вам допоможуть юристи нашого Бюро.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ НА ВІДПОВІДЬ ПОЗИВАЧА НА ВІДЗИВ

Якщо Теплоенерго, як позивач, скористався своїм правом надати відповідь на Ваш відзив, то Ви, як відповідач, можете скористатись своїм право надати заперечення на цю відповідь.

У запереченні відповідач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів і мотиви їх визнання або відхилення, в чому Вам також нададуть допомогу юристи нашого Бюро.

СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У

СПРАВАХ ЗА ПОЗОВОМ ТЕПЛОЕНЕРГО

1. Зміназаконодавства, яке регулюєпитання порядку встановлення та прийняття на обліквузларозподільчогооблікутепловоїенергії, не припиняє можливість споживачатепловоїенергії за наявностівстановленого у передбаченому порядку (на момент встановлення) індивідуальногоприладуобліку тепла оплачуватитакіпослуги за показникамивідповідноголічильника

Господарськими судами першої та апеляційної інстанції задоволено позов Теплоцентраль та стягнуто з ФОП 279 754 грн. – заборгованості за спожиту теплову енергію (за 2021-2022 роки), 90 грн. – заборгованості з абонентської плати, 8   759 – пені, 7 199 грн. – 3% річних, 58 345 грн. – інфляційних нарахувань.

Верховний Суд 24.05.2024 вказані судові рішення скасував, зазначивши, що позивач вважає, що обсяг спожитої відповідачкою теплової енергії має визначатись за Типовим індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії, укладеним між позивачем та відповідачкою 01.11.2021, тоді як остання вказує, що обсяг споживання теплової енергії має визначатися відповідно до договору купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді №724 від 02.10.2013, за показаннями встановленого у приміщенні ФОП приладу обліку такої енергії. Відповідач, в свою чергу, вважає, що договір № 724 від 02.10.2013 втратив чинність з моменту укладення Типового договору, з чим погодились суди.

Окрім того позивач вказував про незаконність встановлення комерційного приладу обліку на приміщення відповідачки, з чим також погодились суди попередніх інстанцій задовольняючи позов.

Однак, суди не встановили та не зазначили з порушенням яких саме нормативних приписів встановлено індивідуальний засіб обліку в приміщенні відповідачки та чому не можна брати до уваги визначені ним обсяги споживання теплової енергії.

При цьому суди не надали оцінку наявним доказам того, що встановлений у 2007 році прилад обліку в приміщенні відповідачки був прийнятий позивачем на абонентський облік у 2007 році та з 2007 року позивачем обслуговувався, розпломбовувався на повірку, здійснювався його технічний огляд, і що саме за показаннями такого приладу обліку сторони визначали обсяг спожитої відповідачкою теплової енергії до спірного періоду 2021 – 2022 року, коли начебто, виникла заборгованість.

Також суди не дослідили належним чином дійсну втрату чинності договору № 724 від 02.10.2013 з огляду на те, що за змістом ч.5 ст. 13, абз. 3 п.3 Прикінцевих та перехідних положень «Про житлово-комунальні послуги» автоматичне виникнення договірних відносин споживача з теплопостачальною організацією на підставі Типового договору передбачено для споживачів, які самостійно не визначилися з моделлю організації договірних відносин і у яких були відсутні попередні договірні відносини з теплопостачальною організацією.

В той же час поза увагою судів залишено те, що заява-приєднання до Типового договору відповідачкою не підписана, рахунки не сплачені, акти передачі-прийняття теплової енергії від замовника не підписані, тобто відсутні докази волевиявлення відповідачки на підписання цього договору.

За результатами нового розгляду, з урахуванням висновків Верховного Суду від 24.05.2024, рішенням суду першої інстанції від 26.09.2024 у задоволенні позову Теплоцентраль до ФОП відмовлено у повному обсязі. 

2. При поданні позову про стягнення боргу за житлово-комунальнупослугу суд зобов’язанийприйняти до розглядузустрічнийпозов про зобов’язанняперерахунку плати за житлово-комунальніпослуги

 Теплопостачсервіс звернулося до суду із позовом до Особи про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з централізованого опалення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних.

Особа звернувся із зустрічною позовною заявою про захист прав споживача, вважаючи, що неправомірні дії позивача мають наслідком безпідставні нарахування за централізоване опалення і просив, серед іншого, зобов`язати Теплопостачсервіс провести перерахунок нарахувань за централізоване опалення в опалювальних періодах 2020/2021 та 2021/2022 років, виходячи із середньомісячних показань теплолічильника, яким обладнано його квартиру в опалювальний період 2019/2020 років, а не  згідно показань загальнобудинкового засобу обліку, як це зроблено позивачем.

Ухвалою суду першої інстанції, залишеною без змін постановою апеляційного суду, у прийнятті зустрічної позовної заяви Особи відмовлено з підстав того, що первісний та зустрічний позови не є повністю взаємопов`язаними, а тому їх спільний розгляд не є доцільним.

Верховний Суд 06.12.2023 скасовуючи вказані судові рішення зазначив, що подання такого зустрічного позову має на меті довести відсутність у позивача матеріально-правової підстави на задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом. У таких випадках задоволення зустрічного позову тягне за собою відмову у первісному позові повністю або частково.

Як вбачається із змісту зустрічного позову, його подання має на меті довести відсутність у позивача підстав нарахування заборгованості за централізоване опалення, а відтак і відсутність підстав для задоволення первісного позову, тому вказані позови є взаємопов`язаними,  спільний їх розгляд є доцільним, оскільки вони виникають з одних правовідносин, а задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.

Таким чином, своєчасне звернення до адвоката допоможеспоживачуз’ясуватиправильністьнарахованихсум та захиститисявідможливихбезпідставнихпретензійтеплопостачальнихкомпаній.

Разом з тим, якщо Теплоенерго пред’явило до Вас позов в суд, звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери, які доведуть справу до позитивного для клієнта результату.