Не дивлячись на те, що Оператори розподілу електричної енергії часто в будь-яких причин намагаються припинити електропостачання споживачам, не завжди таке припинення є законним.
31 травня 2023 року Верховним судом була прийнята постанова по цивільній справі за позовом Споживача до Відповідача -колишнього чоловіка та АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про зобов’язання поновлення електропостачання.
Обставини справи були наступні: Позивачка, разом із своєю дитиною проживала в спірній квартирі. Однак Відповідач -колишній чоловік подав заяву до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про відключення від електропостачання, яка згодом була виконана Оператором розподілу і квартиру було відключено від електропостачання.
Рішенням місцевого суду від 10 травня 2022 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду, в позові було відмовлено. Відмова судів мотивована відсутності порушення прав Споживача, так як відключення було здійснено відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Скасовуючи рішення місцевого та Апеляційного суду, та задовольняючи позов, Верховний Суд у своїй постанові зазначив наступне:
Відповідно до п. 1.4 ч. 1 ст. 7 закону Про житлово-комунальні послуги споживач має право на одержання житлово-комунальних послуг та право на усунення недоліків у надання житлово-комунальних послуг.
Наявність електропостачання в житлових будинках та житлових приміщеннях передбачена державними будівельним нормами ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення». Отже, наявність електропостачання необхідна складова для належного проживання у житловому приміщенні, а його припинення робить неможливим його використання.
Хоч відповідно до п. 3.1.9. Правил роздрібного ринку електричної енергії споживання електричної енергії без відповідних договорів не допускається, однак згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 закону «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на одержання вчасно та відповідної якості комунальні послуги, натомість Споживач зобов’язаний оплачувати комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Отже, сам факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для позбавлення Споживача на отримання комунальної послуги.
Таким чином, висновок судів про те що АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» законно припинили електропостачання Споживача через відсутність договору на розподіл електричної енергії, є помилковим.