РОЗМІР АЛІМЕНТІВ МОЖНА ВСТАНОВИТИ ЗА ЗАСІЯНИМИ ЗЕМЕЛЬНИМИ ДІЛЯНКАМИ, ЯКІ ЗАРЕЄСТРОВАНІ ЗА БОРЖНИКОМ
Діти не повинні відповідати за дії батьків, але, на жаль, іноді вони стають заручниками дій батьків, не одержуючи необхідного забезпечення для свого розвитку, лікування та інших потреб.
Так, позивач звернулася до суду зі скаргою на дії та бездіяльність державного виконавця, скоєні в рамках виконавчого провадження щодо стягнення аліментів на утримання дітей.
Як стверджувала позивач, батько дітей не хотів виконувати свої батьківські обов’язки, не сплачував аліменти в повному обсязі, всіляко приховував розмір свого реального доходу та майно, що належало йому, а заборгованість за аліментами становила 19 000 грн.
Крім того, позивач зазначила, що ця ситуація виникла також у зв’язку з тим, що
державний виконавець бездіяла, не реагувала на дані факти належним чином, не намагалася з’ясувати повну інформацію про все майно, яке належить боржнику, а також реальний розмір його доходу. Так, за інформацією позивача, боржник володів земельними ділянками для ведення сільського господарства, отримував дохід від передачі їх в оренду, а також був засновником підприємств, у зв’язку з чим також отримував дохід, а розмір його внеску до статутного фонду лише одного підприємства становив 323 000 грн. Відповідно, і з огляду на той факт, що боржник був зобов’язаний сплачувати аліменти у процентному співвідношенні від свого доходу, позивач наполягала на тому, що розмір заборгованості за аліментами визначався з порушенням вимог Закону України “Про виконавче провадження” без урахування всіх сум доходів боржника, з яких вони мають бути вираховані.
Судом було встановлено, що боржник є учасником чи засновником 28 підприємств, кожне з яких, згідно з даними податкової служби, декларувало відсутність доходів. Крім цього, за боржником було зареєстровано 42 земельні ділянки для ведення сільського господарства, проте дані про оренду, суборенду, земельний сервітут, суперфіцій та емфітевзис були відсутні.
Верховний Суд зазначив, що перелік доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб включають і виплати, які заробітною платою не є – у тому числі, доходи від підприємницької діяльності, кооперативів та інше, а поняття «заробіток» – це не тільки виплати, які одержують в межах трудових правовідносин.
Водночас Суд встановив, що при обстеженні земельних ділянок було виявлено, що деякі з них засіяні зерном, у зв’язку з чим Верховний Суд зазначив, що незважаючи на відсутність реєстрації права власності, боржник отримує дохід від користування ними, що збільшує його майно як платника аліментів, проте він ухиляється від надання інформації про ці доходи.
А маючи дані щодо засіяної площі цих земельних ділянок, можна обчислити загальний дохід, який отримує боржник.
Суд погодився з тим, що державний виконавець не здійснювала належних дій із цих та інших питань, у зв’язку з чим визнав її неправомірну бездіяльність.
Таким чином, перелік доходів, що враховуються при визначенні аліментів, досить великий і навіть, якщо боржник приховує свої доходи та майно, можуть існувати можливості це довести, і домогтися не тільки стягнення заборгованості, а й збільшення аліментів.