ПІДТВЕРДЖЕНЯ СТАЖУ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ
На фоні загострення економічних проблем у державі органи Пенсійного фонду продовжують сильніше закручувати гайки у питанні призначення пенсій. Особливо гостро це питання постає під час призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку – список шкідливих професій № 1 та № 2, пенсії передбачені Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії за вислугу років ( лікарі, вчителі, льотний склад), шахтарі.
Як правило, головні претензії органи Пенсійного фонду мають до записів трудової книжки – відсутність або нечітки записів підприємств, дат, наказів, штампів та печаток (це як правило відсутність кодів), відсутність штампів та печаток в необхідних місцях трудової книжки та інші реквізити. Враховуючи, що трудова книжка є головним документом для підтвердження трудового стажу особи, при наявності будь-яких неточностей органи Пенсійного фонду намагаються такий стаж не враховувати, що призводить до втрати значної частини стажу (що в свою чергу тягне зменшення пенсії або відмову в призначенні пенсії в зв’язку з відсутності необхідного стажу для призначення пенсії), при цьому керуючись Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.
В деяких випадках Пенсійний фонд також вимагають від претендентів на пенсію підтвердження повного робочого часу, що є абсолютно протиправним, так як відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівника.
При оскарженні незаконних дій та рішень органів Пенсійного фонду, необхідно враховувати, що основними нормативними документами, що регулюють спірні питання є:
Закон «Про пенсійне забезпечення», Закон «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядок подання документів то оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, Кодекс законів про працю, Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення ( постанови КМУ від 12.08.1993 року та від 17.07.2019).
Перш за все, слід наголосити, що відповідно до процедури приймання документів при оформленні пенсії, в разі відсутності будь-яких необхідних документів Пенсійний фонд обов`язково має зазначити це в розписці при прийманні документів та у такому випадку потенційний пенсіонер має три місяця для донесення необхідних документів, а Пенсійний фонд має надати допомогу в одержанні відсутніх документів для призначення пенсії. Однак на практиці, Пенсійний фонд при прийманні документів дуже рідко звертає увагу набувачів пенсію про недостатність поданих документів для призначення пенсії і встановлення додаткового строку для їх подання (що знайшло тлумачення Верховним судом такої поведінки Пенсійного фонду як недобросовістної) та практично ніколи не надають самостійно допомоги в отриманні відсутніх документів. Таким чином, велика частин відмов в призначенні пенсії обумовлена неналежною та протиправною поведінкою Пенсійного фонду через невиконання регламентованої процедури.
Також слід мати на увазі, що Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній деталізовано підтвердження трудового в різноманітних випадках:
● Отримання від установи, підприємства, організації отримання необхідних уточнюючих довідок для підтвердження стажу або в архіві в разі ліквідації;
● Періоди проживання дружин військовослужбовців в місцевостях де не було можливості для їх працевлаштування військоматами, та в деяких випадках – установами зайнятості про неможливості працевлаштування за спеціальністю;
● Підтвердження стажу членів творчих спілок;
● Підтвердження стажу військовослужбовців;
● Якщо відомості про трудовий стаж в такій спосіб отримати неможливо і наявна відповідна відповідь, в такому випадку стаж можливо підтвердити показаннями свідків, які працювали з набувачем пенсії на одному місці і є відповідні записі в трудовій книжці свідків;
Для підтвердження стажу при Головних управлінь Пенсійного фонду в областях та м. Києві створюються спеціальні комісії, що підтверджують стаж ( в тому числі шляхом на підставі свідків та для пенсій на пільгових умовах).
Однак доволі часто Пенсійний фонд спотворює сутність існування комісії, приймаючи від майбутніх пенсіонерів заяви на підтвердження стажу ( часто поданих під впливом обману Пенсійного фонду) або навіть взагалі без заяви, рішенням яким про відмову в підтвердженні стажу додатково підсилюється рішення про відмову в призначені пенсії. Нюанс полягає в тому, що в таких осіб наявні всі відомості для призначення пенсій ( пільгових пенсій) і звертатися до комісії при Головному управлінні Пенсійного Фонду в такому випадку взагалі не потрібно !
Також часто вимагається подання документів, які заявники взагалі не повинні подавати – дату та місце народження, укладення та розірвання шлюбу, зміни імені, смерть особи, наявність інвалідності, право на соціальні пільги, як такі відомості містяться в інформаційних системах, користувачем яким є також Пенсійний фонд.
Безумовно в питаннях підтвердження стажу для призначення пенсії необхідно врахувати практику судів та Верховного Суду, що склалась на користь потенційних пенсіонерів. Так, щодо питання бракування записів у трудовій книжці Пенсійним фондом, в зв`язку з чим не враховується стаж чи відмовляють в пенсії, Верховним судом викладена позиція, що формальні неточності трудової книжки не можуть позбавити людину право на пенсію.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року нарешті було вирішено проблему поширену відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах Пенсійним фондом через не проведення атестації робочого місця роботодавцем. За висновком Великої палати Верховного Суду, зловживання роботодавця через не проведення атестації не може позбавити людини право на пільгове пенсійне забезпечення. Тобто якщо відповідна посада передбачена списками № 1 та № 2 шкідливих професій та є відповідний запис в трудовій книжці, наявні всі юридичні підстави для призначення пільгової пенсії.