Перейти до вмісту
Главная страница » ЗБІЛЬШЕННЯ РОЗМІРУ АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ

ЗБІЛЬШЕННЯ РОЗМІРУ АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ

Сторона, яка зацікавлена в збільшенні суми аліментів, має звернутись з відповідною позовною заявою до суду, в якій навести підстави для збільшення розміру аліментів.

Законодавець визначив лише судовий порядок зміни раніше встановленого розміру аліментів як в сторону збільшення, так і зменшення.

На вимоги про збільшення розміру аліментів поширюються правила альтернативної підсудності (Постанова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 753/18451/17-ц). Це означає, що вказані позови пред’являються за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування відповідача (платника аліментів).

Які обставини враховує суд при збільшенні розміру аліментів: 1) стан здоров’я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

У зв’язку з цим сторона, звертаючись з позовом до суду, має навести та підтвердити наявність визначених статтею 182 Сімейного кодексу України обставин, за наявності яких допускається збільшення аліментів. У позовній заяві зазначаються докази, які підтверджують поліпшення матеріального стану платника аліментів, довідки які підтверджують захворюваність дитини, збільшення потреб на утримання дитини тощо. Зазначений перелік не є вичерпним.

Доказами зміни матеріального стану платника аліментів можуть бути довідки про доходи, кредитні договори, довідки з медичних установ, відомості про перетин кордону з відображенням мети поїдки, договори купівлі-продажу тощо, які можуть підтверджувати покращення матеріального становища платника аліментів.

Таким чином, при зверненні до суду, позивачеві, який заявив вимогу про збільшення розміру аліментів, необхідно довести сукупність обставин, за наявності яких закон пов’язує можливість збільшити розмір аліментів. Зокрема, потрібно документально підтвердити поліпшення матеріального стану платника аліментів, що розмір витрат на утримання дитини значно збільшився, і встановлений розмір аліментів не повною мірою забезпечує потреби дитини тощо.

Якщо погіршився стан здоров’я саме дитини, то доцільно буде звернутись до суду з позовною заявою про стягнення додаткових витрат на утримання дитини. Також, варто пам’ятати, що позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини подається у тому випадку, коли одним із батьків, вже були понесені додаткові витрати.