Перейти до вмісту
Главная страница » ДОПОМОГА ВПО ДЛЯ ПОКРИТТЯ ВИТРАТ НА ПРОЖИВАННЯ ТА ГРОШОВА КОМПЕНСАЦІЯ ЗА НАЙМ ЖИЛОГО ПРИМІЩЕННЯ Є РІЗНИМИ ВИПЛАТАМИ

ДОПОМОГА ВПО ДЛЯ ПОКРИТТЯ ВИТРАТ НА ПРОЖИВАННЯ ТА ГРОШОВА КОМПЕНСАЦІЯ ЗА НАЙМ ЖИЛОГО ПРИМІЩЕННЯ Є РІЗНИМИ ВИПЛАТАМИ

Верховний Суд 07.02.2024 розглянувши справу зі спору про стягнення з особи надмірно сплачених Державою коштів дійшов висновку, що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку отримує дружина, та грошова компенсація за піднайом (найом, оренду) жилого приміщення, яку отримує чоловік, є різними грошовими допомогами, які отримують дві різні особи (чоловік і дружина) з різних підстав, тому їх виплата не залежить одна від одної.

Так, судовими рішеннями задоволено позов Департаменту соціальної політики міськради до особи про стягнення надмірно виплачених коштів.

Позов, з яким погодились суди, мотивовано тим, відповідачка із чоловіком є внутрішньо переміщеними особами. Чоловік з березня 2021 року до теперішнього часу проходив службу на посаді у державної пожежнорятувальної частини  Управління ДСНС області. Рішенням управління соціального захисту населення району Департаменту соціальної політики міськради від 21 травня 2021 року на підставі Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 жінці (відповідачці) на сім’ю з трьох осіб призначена грошова допомога переміщеним особам на проживання з 22.04. 2021 року, яка була продовжена до 31.01.2022.

Одночасно з травня 2021 року її чоловік почав отримувати грошову компенсацію відповідно до Порядку виплати грошової компенсації особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за піднайом (найом, оренду) ними жилих приміщень та визначення її розміру і умов виплати, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 № 1053.

 Виплату допомоги відповідачці припинено з 01.12.2021, а  Департамент звернувся до суду із позовом про стягнення з неї підставі ст. 1212 ЦК України надміру виплачені кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 20 400 грн (за період з 01.06.2021 до 30.11.202), оскільки вона не мала права отримувати одночасно грошову компенсацію, передбачену Порядком № 1053, та адресну допомогу відповідно до Порядку № 505.

Переглядаючи справу, Верховний Суд не погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, щомісячна адресна допомога переміщеним особам на проживання та грошова компенсація за піднайом житла, не змінює одного й того самого цільового призначення таких виплат із державного бюджету, їх одночасне отримання неможливе, тому відповідач мала обрати той вид зазначених компенсаційних виплат, який є для неї більш сприятливим.

Так, Верховний Суд зазначив, що  Порядком № 505 не передбачено такої підстави для відмови у призначенні або припинення виплати щомісячної адресної грошової допомоги ВПО, як отримання грошової компенсації за піднайом житла чи отримання однієї і тієї самої пільги, гарантії чи компенсації з інших підстав.

Стаття 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Сім’я відповідачки є внутрішньо переміщеними особами,  і вона  скористалася своїм правом на отримання відповідної грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505. Водночас її чоловік скористався своїм правом на отримання грошової допомоги, передбаченої Порядком № 1053.

Отже подружжя отримують різну грошову допомогу з різних підстав, тобто у даній справі грошову компенсацію за піднайом (найом) житла та адресну допомогу отримують дві різні особи, чоловік і дружина, з різних підстав, передбачених відповідними порядками.

Враховуючи викладене, Верховний Суд скасував судові рішення попередніх інстанцій та ухвалив нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *