Перейти до вмісту
Главная страница » ДОПОМОГА АДВОКАТА ПРИ НЕЗАКОННОМУ ПРИПИНЕННІ ПОСТАВКИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ

ДОПОМОГА АДВОКАТА ПРИ НЕЗАКОННОМУ ПРИПИНЕННІ ПОСТАВКИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ

Відключення від газопостачання призводить до позбавлення споживачів отримувати елементарні життєво необхідні блага, такі як приготування їжи, опалення житла, підігріву гарячої води (якщо це здійснюється газовою колонкою), а також призводить до матеріальних збитків, оскільки приходиться купляти альтернативні прилади для заміни тих, які працюють за допомогою природного газу. При цьому дані негативні обставини призводять до нанесення моральної шкоди споживачу.

Чинним законодавством передбачені певні причини, через які може бути припинено (обмежено) газопостачання споживачу. Водночас представники газової компанії мають дотримуватись певних правил задля того, щоб обмежити чи припинити постачання (розподіл) газу у відповідності до закону.

У разі незаконного припинення газопостачання до квартири, будинку споживача такі дії можливо оскаржити в судовому порядку.


Адвокати АБ «Ткачук і партнери» проконсультують клієнта із вказаного питання та захистять права споживача у судовому порядку.


ПІДСТАВИ ВІДКЛЮЧЕННЯ ГАЗОПОСТАЧАННЯ
ТА ДОПОМОГА АДВОКАТА


Перелік підстав, при яких газопостачальна компанія (Оператор ГРС) припиняє постачання природного газу на об’єкт споживача, зокрема наведено у типовому договорі постачання (розподілу) газу та регулюється  Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газотранспортної системи, Кодексі газорозподільних систем, Правилами безпеки систем газопостачання (затверджених Наказом Міністерства електроенергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285), Правилами постачання природного газу (затверджених постановою  НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496).


Загалом статтею 714  ЦКУ передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.


Із досвіду адвокатів АБ «Ткачук і партнери» можливо зазначити найчастіші підстави для відключення споживачу газопостачання (розподілу) природного газу:

  • виникнення заборгованості за надані послуги з постачання (розподілу) природного газу;

  • виявлені порушення, що призвели до необлікованого споживання газу, об’єми якого донараховані оператором ГРС;

  • коли газорозподільна організація не може отримати доступ до об’єкта споживача, вона має право здійснити його механічне від’єднання від системи розподілу, але не допускаючи залишення інших споживачів без газу;

  • порушення техніки безпеки користування газом, що може призвести до негативних наслідків;

  • витік газу тощо.


Якщо споживач справно сплачував і не порушував правил безпеки користування газом, а також не був попереджений про відключення (яке повинно бути письмовим з позначкою про його вручення), то таке відключення є незаконним. 

 Якщо  ж постачальником порушено вказане законодавства, абонент має право звернутися з позовом до районного суду з питанням оскарження припинення газопостачання та відновлення постачання природного газу споживачу, в чому допоможуть адвокати АБ «Ткачук і партнери».

Звертаємо увагу, що підставами звернення до суду може бути не вказана вимога газопостачальника, в якій не міститься даних про вимогу самостійно припинити споживання газу, не зазначена сума боргу за газопостачання, що не відображалася у акті про відключення та не зазначена сума боргу споживача за відключення газу.

Оскільки суд приймає рішення, яким має бути відновлено порушені права споживача шляхом відновлення становища, що існувало до порушення, то юристи нашого Бюро подадуть позов із вимогами про визнання незаконними дії газопостачальної компанії (оператора ГРС) по відключенню газопостачання та зобов’язання останнього відновити поставку газу на об’єкті споживача. 

Також вирішення питання щодо незаконності відключення газопостачання та зобов’язання його відновити можливо шляхом пред’явлення зустрічного позову до газопостачальної компанії (оператор ГРС) у справі за його позовом, зокрема, про стягнення донарахованого необлікованого об’єму споживання газу.

Інколи газовики, посилаючись на борги інших мешканців або витік газу у когось з сусідів, відключають від газу цілий будинок або стояк, і тоді інші споживачі залишаються без очікуваної послуги.

У разі такої відповідальності «усіх за одного» та безпідставного відключення споживача від газопостачання, юристи нашого Бюро підготують позов про оскарження припинення газопостачання та його відновлення, а також  стягнення компенсації за недоотриманий об’єм природного газу.

При цьому у всіх випадках пред’явлення адвокатом нашого Бюро позову в інтересах клієнта буде поставлено вимогу про відшкодування газопостачальною компанією (оператором ГРС) нанесеної незаконним відключенням матеріальної та моральної шкоди.

Адвокати АБ «Ткачук і партнери» допоможуть зібрати доказову базу, підготують позовну заяву та доведуть справу у суді до позитивного для клієнта результату.

СУДОВА ПРАКТИКА З РОЗГЛЯДУ СПРАВ, ПОВЯЗАНИХ З НЕЗАКОННИМ ПРИПИНЕННЯМ

ПОСТАЧАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ


Постановою апеляційного суду від 20.07.2023 залишено без змін рішення суду першої інстанції про задоволення позову особи про визнання незаконними дії газопостачальної компанії та Оператора ГРМ щодо неотримання позивачкою  необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації щодо розрахунків; зміни порядку нарахування обсягів спожитого позивачкою природного газу; припинення позивачці майже на рік постачання газу; стягнуто з відповідачів солідарно на користь особи надмірно сплачені грошові кошти за спожитий газ у розмірі 3 311 грн.,  майнову шкоду – 21 844 грн., моральну шкоду – 1000 гривень, вартість невідпущеного об`єму природного газу за період відключення-7 580  грн. 

Судові рішення мотивовані тим, що  на підставі даних оператора ГРМ здійснюються розрахунки між постачальником та споживачем.  Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. При цьому, порядок розрахунків споживача природного газу за плановою величиною середньомісячного споживання природного газу не пропонувався. 

Разом з тим, газопостачальником  нарахована недостовірна заборгованість за спожитий газ споживачу у розмірі 5 691 грн., внаслідок чого позивачу  припинено газопостачання. Районним судом  було винесено судовий наказ про стягнення з позивача на користь постачальника заборгованості за спожитий природний газ, який (наказ) в подальшому за заявою позивача було скасовано (невірно нарахована заборгованість). 

Таким чином, неточність і недостовірність нарахування суми заборгованості у розмірі 5 161 грн., відображеної в судовому наказі є підставою вважати, що відповідачем (Оператором ГРМ) порушено ЗУ «Про захист прав споживачів», а відповідачем (Газопостачальником) АТ свавільно змінено порядок нарахування обсягів спожитого позивачем природного газу, регламентований Договором.

Щодо відключення споживача від газопостачання, судами зазначено, що повідомлення щодо припинення газу в адресу споживача, яке підлягає оформленню відповідачем належним чином, тобто з підтвердженням факту вручення документу особисто позивачці відповідачами не направлялось, що порушує процедуру відключення.

Окрім того, наявними матеріалами справи підтверджується в свою чергу, здійснення позивачкою, у зв`язку із відсутністю газопостачання до житлового будинку, додаткових витрат, спрямованих на забезпечення обігріву будинку у зимовий період, в тому числі, придбання відповідної побутової техніки. На підтвердження обґрунтування зазначених позовних вимог позивачем надано документально підтверджений перелік витрат: роботи по встановленню електролічильника та інших послуг електролпостачальної компанії; придбання котлів, термонасосу та лічильника, електроплитки, мультиварки, електроконвектора, вартість яких відповідачі повинні відшкодувати.

Також судовими рішеннями на користь позивачки стягнуто з відповідачів вартість недовідпущенного газу за період безпідставного відключення, а також моральну шкоду.


В іншій справі рішенням суду від 21.03.2024 задоволено позов особи про визнання протиправними дії Оператора ГРС щодо відключення від газопостачання її житлового будинку та стягнуто з відповідача моральну шкоду в розмірі 5 000 грн.

Рішення суду мотивовано тим, що припинення газопостачання до домоволодіння позивачки було здійснено у її відсутності, акт нею не підписувався та був направлений на її адресу лише після направлення нею листа до відповідача.

При цьому, в Акті не зазначено, які саме порушення було виявлено працівниками газової служби, не зазначено чи були наявності витоків газу; несправної автоматики безпеки; несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах; самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; незабезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування; невідповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.

В акті про відключення (обмеження) від газопостачання та пломбування вхідної запірної арматури  без уточнення, які саме умови, з перелічених в пункті 5.7. Правил, порушені позивачкою стали причиною відключення від газопостачання.

Жодних доказів на підтвердження факту наявності витоків газу; несправної автоматики безпеки; несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах тощо у будинку позивача, відповідачем не надано.

За таких обставин з огляду на встановлення судом факту виявлених порушень вимог КГС при складанні працівниками відповідача акту про відключення (обмеження) від газопостачання та недоведеність факту наявності підстав для відключення газопостачання, передбачених Правилами безпеки систем газопостачання, суд дійшов до висновку про порушення прав позивача і необхідність їх захисту.

З огляду на вищевикладене, суд зазначив, що припиняючи газопостачання позивачці, відповідач діяв з порушенням норм законодавства, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.


Також рішенням суду від 06.12.2023 задоволено позов особи  про визнання противоправними дії Оператора ГРС щодо припинення  газопостачання до будинку позивача та стягнуто з відповідача матеріальну шкоду у розмірі 163 929 грн. та 25 000 грн.-моральної шкоди.

Судове рішення мотивовано тим, що причиною припинення газопостачання в зимовий період стало донарахування об`єму природного газу та його вартості в розмірі 151 037 грн на підставі рішення Комісії відповідача щодо задоволення акта про порушення, яке було в подальшому визнане протиправним судами першої та апеляційної інстанції.

Відповідач вважав, що донарахований об`єм природного газу та його вартість в розмірі 151037 грн. є заборгованістю за спожитий  природний газ, наявність якої  стала підставою для припинення газопостачання.

Проте, припиняючи газопостачання відповідач не врахував ту обставину, що на час припинення газопостачання існувала заборона припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі на період карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних з поширенням коронавірусної хвороби, та протягом 30 днів з дня його відміни.

Таким чином, припинення газопостачання є протиправним та таким, що відбулося з порушенням вимог Закону, а тому суд задовольнив позов про стягнення з Оператора ГРС завданої незаконним відключенням позивачу матеріальної та моральної шкоди. 


З огляду на зазначене, якщо Вам незаконно відключили постачання природного газу звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які захистять права клієнта у судовому порядку.