Перейти до вмісту
Главная страница » ЗА ЯКИХ УМОВ ПРАЦІВНИКИ ОСВІТИ МОЖУТЬ ОТРИМАТИ ГРОШОВУ ДОПОМОГУ У РОЗМІРІ 10 МІСЯЧНИХ ПЕНСІЙ НА ДЕНЬ ЇЇ ПРИЗНАЧЕННЯ ?

ЗА ЯКИХ УМОВ ПРАЦІВНИКИ ОСВІТИ МОЖУТЬ ОТРИМАТИ ГРОШОВУ ДОПОМОГУ У РОЗМІРІ 10 МІСЯЧНИХ ПЕНСІЙ НА ДЕНЬ ЇЇ ПРИЗНАЧЕННЯ ?

  • від

Відповідно до пункту 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е”-“ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Верховний Суд 21.03.2023, переглянув справу зі спору щодо наявності/ відсутності прав у Особи на виплату вказаної грошової допомоги та дійшов висновку про незаконність підстав, з яких відмовлено пенсійним органом у задоволенні заяви позивача про таку виплату.

Так, відмова пенсійного органу мотивована тим, що посади завідувача фільмотекою та інспектора шкіл не входить до переліку посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, а тому відсутні підстави для зарахування періоду роботи на вказаних посадах до спеціального стажу.

Що стосується періоду роботи позивача на посаді вчителя фізики, то до спеціального стажу може бути зараховано лише періоди роботи на посаді вчителя, за умови, що ця робота є основною, а робота за сумісництвом, незалежно від обсягу педагогічного навантаження права на отримання такої пенсії не дає, а отже не може бути зарахована також і для розрахунку стажу, який дає право на разову грошову допомогу.

Не погоджуючись із вказаними твердженнями пенсійного органу Верховний Суд у постанові зазначив, що згідно із підпунктом “е” статті 55 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається КМУ, незалежно від віку.

Відповідно до Переліку, затвердженого постановою КМУ 04.11.1993 № 909 робота на посаді вчителя з/о середньої школи дає право на пенсію за вислугу років.

Згідно із  Порядком, затвердженим постановою КМУ 23.11.2011 № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” і “ж” ст. 55 ЗУ № 1788-ХІІ, що передбачені Переліком № 909 .

Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій, що робота позивача на посадах завідуючого фільмотекою і інспектора шкіл не підлягає зарахуванню до його спеціального стажу, оскільки дані посади не входять до Переліку № 909.

  Разом з тим, встановлено, що  у період з 01.09.1981 по 01.10.1985 позивач працював на посаді вчителя фізики  з/о школи І-ІІІ ступенів і така посада передбачена Переліком №909 як така, що підлягає зарахуванню до спеціального стажу для призначення пенсії відповідно до пунктів “е”-“ж” ст. 55 ЗУ № 1788-ХІІ.

Щодо факту роботи позивача за сумісництвом, то Верховний Суд зазначив, що з цього приводу є стала правова позиція ВС, згідно якої відповідно п.4 Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постановою КМУ № 78 від 31.01.2001 працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.

Працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.

За наведеного правового регулювання, зарахування роботи на посадівчителя до спеціальногопедагогічного стажу не ставиться в залежністьвід того, булоцеосновниммісцем роботи особи чи за сумісництвом, за умови, якщо викладацька робота за сумісництвомзаймає не меншеніж 180 годин на навчальнийрік, а також якщо працівникампідприємств, установ, організацій, якікрімосновної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічнихпрацівників з обсягом роботи не меншеніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати).

Таким чином,  спірний період роботи позивача на посаді вчителя підлягає зарахуванню до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до пунктів “е”-“ж” ст. 55 Закону № 1788-ХІІ.

Водночас,  право на виплату грошової допомоги пов’язане з певними умовами, до яких належать: робота за сумісництвом не меншеніж 180 годин на навчальнийрік, обсяг роботи за сумісництвом на посадах педагогічнихпрацівників не меншеніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати).

Крім того, пункт 7-1 також пов’язує право на грошову допомогу з фактом роботи на день досягненняпенсійноговіку в закладах та установах на посадах, робота на яких дає право на призначенняпенсії за вислугуроківвідповідно до пунктів “е”-“ж”ст. 55 Закону № 1788-ХІІ, з наявністю страхового стажу (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а такожнеотриманняраніше будь-якоїпенсії.

Разом з тим, оскільки з такими обставинами пенсійний орган не пов’язував відмову у виплаті грошової допомоги і такі обставини не досліджувались судами попередніх інстанцій, тому вони підлягають встановленню відповідачем на підставі матеріалів пенсійної справи та інших документів під час розгляду заяви позивача.

Таким чином, постановою Верховного Суду від 21.03.2023 визнано протиправною відмову пенсійного органу, зобов’язано зарахувати час роботи позивача  на посаді вчителя фізики  з/о школи І-ІІІ ступенів з 01.09.1981 по 01.10.1985 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»  та повторно розглянути заяву Позивача про призначення грошової допомоги з врахуванням висновків суду у цій справі.