Безкоштовні консультації не надаються 9: 00-18: 00 без обіду
+380 67 503 05 30    +380 50 406 65 36

Затоплення квартири з вини ЖКГ (Жеку)

Судові спори щодо відшкодування шкоди (в т .ч. моральної шкоди) завданої залиттям квартири ( іншого нерухомого майна) становлять суттєву частину судових розглядів щодо відшкодування шкоди. Законодавчою підставою для відшкодування шкоди завданої залиттям, є ст. 1166 ЦК України – загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду та ст. 1167 ЦК України – підстави відповідальності за завдану моральну.

Також слід звернути увагу, що ст. 2 цієї статті встановлена встановлює презумпцію вини заподіювача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин). Якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є правовою підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

Отже, загальні вимоги про обов’язок доказування по цій категорії справ, встановлені ч. 1 ст. 81 ЦПК України не застосовуються.

Підставою для заявленя вимог про відшкодування шкоди завданої залиттям квартири є акт про залиття, який складається відповідно до вимог Правил утримання жилих будинків та при будинкових територій (додаток № 4), в якому зазначається про подію залиття, внаслідок чого сталося залиття ( зокрема незадоволений стан обладнання або втручання в роботу систем будинку), які роботи слід зробити для усунення залиття, яке майно пошкоджено, зазначається особа, яка на думку комісії заподіяла шкоду.

Цей документ стане основним доказом на підтвердження події залиття та розміру заподіяння шкоди.

Також для визначення розміру заподіяної шкоди можливо здійснити оцінку професійними оцінювачами, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Однак здійснення такої оцінки не перешкоджає Відповідачу клопотати суду про проведення судової експертизи, що буде проводитись відповідно до Закону України «Про судову експертизу».

Також відповідно до Закону України «Про судову експертизу» під час судового розгляду у разі якщо Ви не погоджуєтесь з зазначенням в акті що залиття сталося з вашої вини, ставити на дослідження експертів питання про причину пошкодження інженерних мереж будинку що потягло залиття – чи сталося пошкодження внаслідок дій мешканця будинку чи неналежного виконання обов’язків обслуговуючого підприємства.

Відносно моральної шкоди слід зазначити, що моральною шкодою є втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Вона може полягати в моральних стражданнях у зв’язку з ушкодженням здоров҆я, заподіяння шкоди власності, настанні інших негативних наслідків.

У позовній заяві про відшкодування моральної шкоди повинно бути зазначено в чому полягає шкода та внаслідок чого її заподіяно позивачу, потрібно зазначити чим обґрунтовується розмір шкоди та якими доказами це підтверджується.


Наша оценка 4.5 на основе 8 отзывов Google