Безкоштовні консультації не надаються 9: 00-18: 00 без обіду
+380 67 503 05 30    +380 50 406 65 36

Про визнання договору оренди земельної ділянки (паю) не дійсним

 До юридичних компаній звертається чимало селян, які є власниками земельних паїв і надали їх в оренду агрофірмам,. Людей переважно хвилює питання низьких розмірів оплати за оренду їхнього паю орендарями-підприємцями та фірмами, взагалі відсутності будь-якої оплати, можливості дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки (паю) тощо.
Питання оренди землі, форм та розмірів оплати за оренду, її встановлення та зміни, порядку укладення, зміни та припинення договорів оренди тощо регулюються Земельним кодексом України, Законом и «Про оренду землі» тощо. Як передбачено у ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України «право оренди земельної ділянки» - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Тому, передаючи ділянку (пай) в оренду, слід укласти договір оренди з тим, кому ви її передаєте. Він обов'язково має бути письмовим, а не усним. Для прикладу, постановою Кабінету Міністрів від 03 березня 2004 року № 220 затверджений Типовий договір оренди земельної ділянки (паю). За бажанням, при укладенні такий договір може бути посвідчений нотаріально. У цьому випадку державна реєстрація такого договору оренди землі (паю) здійснюється обов'язково. Адже це прямо передбачено у статті 20 Закону про оренду землі. Варто відзначити, що право оренди земельної ділянки виникає в орендаря з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державну реєстрацію договорів оренди землі здійснюють територіальні (районні) органи земельних ресурсів.

Крім цього, у відповідному договорі визначається строк, на який він укладається, зазначаються розміри плати за її оренду, строків та порядок її внесення. Стаття 15 вищевказаного Закону встановлює, що істотними умовами договору оренди землі (тобто тими, які в ньому обов'язково прописуються) є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди (визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану земельної ділянки; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; та інші.
Наведем один з прикладів судової практики про визнання договору оренди земельниї ділянки (паю) не дійсним.
Справа № 388/1838/15-ц Долинський районний суд Кіровоградської області розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Долинській справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до СФО «Володимирівське» про визнання недійсним договору оренди землі, встановив: Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача про визнання недійсним договору оренди землі, мотивуючи свої вимоги тим , що 29 грудня 2003 позивачі уклали договори оренди власних земельної ділянки з СФО «Володимирівське» терміном на 5 років. Після укладання цих договорів оренди керівник СФО «Володимирівське» ОСОБА_8 не повернув їм примірники договорів. В 2009 році ОСОБА_8 загинув, а новий керівник Соколовський В.М. пояснив орендодавцям, що попередній керівник не передав належних їм примірників договорів.
Восени 2009 року, коли закінчилася дія договорів оренди земельних ділянок, позивачі звернулися до керівника СФО «Володимирівське» Соколовського В.М. з вимогою повернути їм земельні ділянки для подальшого розпорядження ними на власний розсуд. Однак керівник СФО «Володимирівське» їм пояснив, що вони вчасно не звернулися до орендаря з відповідною заявою про припинення дії договорів оренди землі, а тому договори оренди земельних ділянок автоматично продовжили (поновили) свою дію на той же термін і на тих же умовах, тобто до кінця 2013 року.
В 2012 році позивачі мали розмову з керівником СФО «Володимирівське» про те, що майже через рік закінчується дія договорів оренди їхніх земельних ділянок і вони більше не бажають здавати йому в оренду свої ділянки і щоб він восени 2013 року землю не засівав, однак, керівник СФО «Володимирівське» зазначив, що вони здали йому в оренду свої земельні ділянки терміном не на 5 років, а на 15 років і повертати їх він до 29.12.2018 року не збирається.

Оскільки орендодавцям не видали їхні примірники договорів і СФО «Володимирівське» користується земельними ділянками і має намір ще 3 роки користуватися ними всупереч волевиявлення їх власників, то виникають припущення, що має місце підроблення договорів оренди землі та відповідно порушення прав власників земельних ділянок на вільне володіння та користування ними.

Від імені позивачів та інших орендодавців, їх представник звернувся до керівника СФО «Володимирівське» із заявами про видачу примірників договорів оренди, які не були повернуті орендодавцям після їх державної реєстрації.

Згідно отриманих відповідей позивачам стало відомо, що в ряді договорів оренди земельного паю існують виправлення строку договору з 5 на 15 років шляхом закреслення строку «п'ять» років і дописки «п'ятнадцять» у п. п. 1. 2. договору.

В п.п. 1.5 договорів оренди земельного паю надруковано: «За користування вказаною земельною ділянкою ОРЕНДАР сплачує ОРЕНДОДАВЦЮ кожного року орендну плату (ренту) в натуральній формі, починаючи з 2004 року кожен рік:» і ручкою дописано «не менше 1,5 %».

Ці виправлення не обумовлені підписами сторін договору, також не зазначено і перед підписом орендодавця, що він ознайомлений з внесеними змінами до істотних умов договору, його строку, розміру оренди та погоджується з ними, що не відповідає вимогам Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 «Державна уніфікована система документації. Вимоги до оформлення документів» затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. № 55.

Вказані обставини стали підставою для звернення з позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що договори оренди земельного паю від 29.12.2003 року, укладені від імені позивачів з СФО «Володимирівське», зареєстровані у відділі ДП «КРЦДЗК» 29.12.2003 року, складені з недодержанням в момент вчинення угоди вимог, які встановлені законодавством. Отримавши примірники договорів позивачам стало відомо, що в ряді договорів оренди земельного паю існують виправлення строку договору з 5 на 15 років шляхом закреслення строку «п'ять» років і дописки «п'ятнадцять» у п. п. 1. 2. договору. В п.п. 1.5 договорів оренди земельного паю надруковано: «За користування вказаною земельною ділянкою ОРЕНДАР сплачує ОРЕНДОДАВЦЮ кожного року орендну плату (ренту) в натуральній формі, починаючи з 2004 року кожен рік:» і ручкою дописано «не менше 1,5 %».

Ці виправлення не обумовлені підписами сторін договору, також не зазначено і перед підписом орендодавця, що він ознайомлений з внесеними змінами до істотних умов договору, його строку, розміру оренди та погоджується з ними, що не відповідає вимогам Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003. Просить визнати договір оренди недійсним.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі суд приходить до висновку , що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.. 88 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути судові витрати понесені позивачем . Керуючись ст.ст.213, 215, 218 ЦПК України, суд, вирішив позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 задовільнити повністю.


Наша оценка 4.5 на основе 8 отзывов Google