ПОСЛУГИ АДВОКАТА
На заміну колишніх територіальних органів МРЕВ, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 889, створено 7.11.2015 Головний сервісний центр МВС з його регіональними відділеннями.
Серед основних функцій та послуг СЦ МВС – видача та обмін посвідчень водія, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, видача та зберігання номерних знаків, а також оформлення дозволу на перевезення небезпечних вантажів. На базі СЦ МВС можна також скласти іспити для отримання права керування транспортними засобами.
Отже, як і закріплення за ГСЦ колишніх функцій МРЕВ, незмінними залишаються і порушення прав громадян та юридичних осіб з боку працівників новостворених сервісних центрів.
Зокрема, багато конфліктних ситуацій виникає при реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку транспортних засобів, коли без волевиявлення власників транспортні засобів, на підставі підроблених, фіктивних документів (при відсутності їх перевірки) СЦ здійснюється перереєстрація ТЗ на інших осіб, про що власник може навіть і не знати. Або власнику, який правомірно придбав та оплатив авто СЦ безпідставно відмовляють у реєстрації за ним придбаного ТЗ, посилаючись на формальні причини такої відмови.
Нерідкими є випадки, коли Особа придбавши автомобіль та зареєструвавши його до створення СЦ та Єдиного реєстру ТЗ, та після користуванням ним довгі роки нарешті вирішила авто продати, подарувати-не може цього зробити із-за зникнення в ЄР запису про реєстрацію автомобіля.
Не менш рідкими бувають ситуації при безпідставний відмові СЦ обміняти права без здачі іспиту
Всі ці порушення змушують водіїв звертатися для вирішення спору із СЦ до суду, але шанси виграти справу без належної правової підтримки кваліфікованого та досвідченого адвоката невеликі, оскільки, окрім постійно змінюючогося законодавства, існує ще велика кількість внутрішніх підзаконних актів, положень, інструкцій, якими керуються у своїй роботі СЦ і пересічним особам їх зміст невідомий, що викликає труднощі при спростуванні доводів СЦ у судовому процесі.
Послуги адвокатів АБ «Ткачук і партнери» у спорах з ГСЦ МВС:
- Консультація з усіх питань, пов’язаних із неналежним наданням послуг ГСЦ МВС, аналіз виниклої конфліктної ситуації та перспектив майбутніх судових процесів;
- Допомога у зібранні доказової бази, у тому числі підготовка адвокатського запиту;
- Підготовка та подання в суд відповідного позову на захист інтересів клієнта зі спору із ГСЦ МВС;
- Ознайомлення з матеріалами справи із спору із ГСЦ МВС, якщо справа вже перебуває в суді;
- Участь у судах усіх інстанцій на захист інтересів клієнта у справі зі спорів з ГСЦ МВС та підготовка необхідних процесуальних документів-заяв, пояснень, клопотань тощо;
- Оскарження судових рішень, постановлених не на користь клієнта в апеляційному та касаційному порядку;
- Юридичне супроводження клієнта на стадії виконавчого провадження.
З якими питаннями, пов’язаними із спорами з органами СЦ МВС, найчастіше звертаються клієнти до адвокатів АБ «Ткачук і партнери»:
-Відмова в реєстрації транспортного засобу;
– Незаконне зняття з обліку або скасування реєстрації ТЗ;
– Незаконна перереєстрація ТЗ на іншу особу, ніж власник, у тому
числі за підробленими, фіктивними документами;
-Поновлення реєстрації ТЗ в Єдиному державному реєстрі
транспортних засобів;
-Відмова у видачі водійського посвідчення;
-Незаконна відмова у заміні водійських прав на нові без здачі іспиту;
-Інші неправомірні дії працівників органів СЦ МВС
Вказаний перелік не є вичерпним і адвокати нашого Бюро оберуть належний спосіб захисту у спорах з органами ГСЦ МВС та захистять права клієнта у судовому порядку.
РЕЄСТРАЦІЯ (ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЯ), ЗНЯТТЯ З ОБЛІКУ
ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ ГСЦ МВС УКРАЇНИ
ТА ДОПОМОГА АДВОКАТА
Правове регулювання відносин, пов`язаних із державною реєстрацією транспортних засіб, здійснюється на підставі положень Митного кодексу України, Закону України «Про дорожній рух» та відповідних підзаконних актах Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановлена відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388, а також Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформленні і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 за №379.
Наказом МВС України від 06.11.2020 № 779 затверджено Положення про ЄДРТЗ та Порядок ведення ЄДРТЗ, який визначає процедуру його ведення.
ЯК ПЕРЕОФОРМИТИ АВТОМОБІЛЬ ?
В даний час переоформлення автомобіля з одного власника на іншого провадиться одночасно з його перереєстрацією в територіальному сервісному центрі МВС. Тобто і юридичне оформлення угоди купівлі-продажу, і реєстрація машини на нового власника відбувається в тому самому місці.
Документи, потрібні для переоформленнямашини.
-паспорти та копії ІПН-кодів чинного власника та громадянина, на якого оформлятиметься машина;
-техпаспорт автомобіля
-заява про переоформлення транспортного засобу (заповнюється на місці ТСЦ)
-квитанції про оплату за послуги ТСЦ, бланки та номери (оплата у відділенні банку при ТСЦ).
Якщо власник продає вже не першу легкову машину цього календарного року, він також повинен пред’явити оцінну (середньоринкову) вартість автомобіля та документ про сплату відповідного податку.
Порядком №1388 передбачений вичерпний перелік документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, які мають ідентифікаційні номери. Такими є, поряд з іншими, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування ТЗ, а також інші договори.
Будь-які інші документи ТСЦ від Вас вимагати не має права.
Отже, у разі відмови в реєстрації, перереєстрації та зняття з обліку ТЗ, у тому числі незаконна перереєстрація на інших осіб без волевиявлення власника, вказані рішення ТСЦ можливо оскаржити в судовому порядку, в чому допоможуть адвокати АБ «Ткачука і партнери».
ВИДАЧА, ЗАМІНА ПОСВІДЧЕННЯ ВОДІЯ
ТА ДОПОМОГА АДВОКАТА
Підстави та порядок видачі посвідчення водія регулюється Постановою «Про затвердження положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» № 340, прийнятою Кабінетом Міністрів України 8 травня 1993 року.
Після успішного складання відповідних іспитів вперше посвідчення водія видається на 2 роки.
Відповідно до п.30 Положення №340, особи, які тимчасово перебувають на території України, мають право на керування транспортними засобами за наявності міжнародного посвідчення водія та посвідчення водія іноземної держави, що не відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту, або у разі наявності посвідчення водія іноземної держави, що відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту.
Зазначені особи під час керування транспортними засобами можуть мати українське посвідчення водія, видане в установленому цим Положенням порядку.
Відповідно до п. 27 цього Положення: обмін посвідчення водія, у тому числі виданого вперше, не придатного для користування (зіпсованого, записи в якому не читаються тощо), проводиться згідно з пунктом 25 цього Положення.
Обмін посвідчення водія, у тому числі виданого вперше, у зв`язку із зміною особистих даних власника (прізвище, ім`я та по батькові) проводиться на підставі документа, що підтверджує таку зміну, згідно з пунктом 25 цього Положення.
Посвідчення водія, видане до набрання чинності ЗУ від 24.09.2008 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» № 586-VІ, може бути обміняне на нове згідно з пунктом 25 цього Положення. При цьому, в новому посвідченні водія зазначаються категорії: А1, А – відповідає категорії А; В1, В – відповідає категорії В.
Згідно положень п. 27 – 28 Постанови № 340 обмін посвідчення водія громадянам, які керують транспортними засобами протягом 12 місяців, проводиться без іспитів.
Особам, які протягом останніх 12 місяців не керували транспортними засобами, обмін посвідчень водія проводиться після складання теоретичного та практичного екзаменів.
У разі безпідставної відмови СЦ у видачі вперше посвідчення або його заміні, адвокати нашого Бюро оскаржать ці рішення в судовому порядку.
СУДОВА ПРАКТИКА ТА ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ СУДІВ У СПРАВАХ ЗІ СПОРІВ З ГСЦ МВС
1.У разі відмови ГСЦ МВС в реєстрації транспортного засобу у зв’язку із відсутністю документа, що засвідчує правомірність набуття права власності згідно чинного законодавства на час звернення із заявою про реєстрацію, Особа має право на звернення до суду із позовом до СЦ про визнання права власності на авто
Рішенням суду першої інстанції від 30.04.2024 задоволено позов Особи до ГСЦ МВС про визнання права власності на транспортний засіб, який придбано на підставі «довідки –рахунку», виданої АТ (продавцем).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач у АТ придбала у 1991 році автомобіль марки ВАЗ 21061, що підтверджується «довідкою-рахунком», виданою продавцем та оплачено нею, яка на час придбання автомобіля підтверджувала придбання автомобіля та вважалась оформленням договірних відносин. У грудні 2023 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про реєстрацію придбаного авто за нею, однак їй було відмовлено, оскільки довідка-рахунок не підтверджує право власності, а останнє повинно бути підтверджене судовим рішенням.
Відповідно до ст. 334 ЦКУ якщо договором не передбачено особливостей переходу права власності на рухоме майно, воно переходить з моменту передання транспортного засобу.
Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК України).
Постановою КМУ від 21.10.1993 №873, яка втратила чинність на підставі Постанови КМУ №1388 від 07. 09. 1998 передбачалось, що правомірність придбання транспортних засобів стверджується, зокрема, документами, скріпленими печаткою, виданими торговельними організаціями, у тому числі довідкою-рахунком. Однак позивачка не зареєструвала авто своєчасно, а з прийняттям постанови КМУ № 941 від 18.11.2015 скасовано «довідку-рахунок» при оформленні автомобіля, як документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу.
Також суд звертає увагу на те, що належним є відповідач, який є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не повинна і не може відповідати за пред`явленим позовом.
Пунктом 3 Порядку № 1388 від 07.09.1998 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС
Зверненню позивачки до суду передувало звернення до відповідача, який поставив під сумнів право Особи на набутий нею у власність автомобіль, однак не врахував, що на час набуття у власність цього транспортного засобу діяло законодавство, яке гарантувало реєстрацію автомобіля на підставі довідки-рахунку.
Отже, невизнання відповідачем, який наділений повноваженнями державної реєстрації транспортних засобів, права позивачки на спірне майно, вказує на належність сторони відповідача у виниклому спорі.
2. Заборонено СЦ скасування реєстрації, перереєстрації транспортних засобів на новихвласників без волевиявлення попереднього власника ТЗ тапри наявності достатніх і допустимихданих, якізасвідчують обставинифіктивності чи підробленнядокументів, на підставіяких за участюсервісного центру МВС проведено державнуреєстрацію/перереєстраціюавтомобіля
Постановою апеляційного адміністративного суду від 24.10.2023 (після скасування рішення цього суду ВС 06.09.2023) залишено без змін рішення суду першої інстанції про задоволення позову Особи 1 про визнання незаконними та скасування перереєстрації ТЗ, які була здійснені 20.01.2015 на Особу 2, 22.01.2015 при переобладнанні із заміною кузова та двигуна, 06.05.2015 на Особу 3; скасування перереєстрації ТЗ, яка була здійснена 14.11.2015 на Особу 4 та 02.03.2016 на Особу 5; зобов`язано РСЦ МВС у області зареєструвати право власності ТЗ за Особою 1.
Позов обґрунтовано тим, що позивач є власником ТЗ MERCEDES-BENZ S 320, 1992 року випуску, придбаного за договору купівлі-продажу від 15.10.2008. Згідно діючого законодавства автомобіль зареєстрований у уповноважених органах МВС, позивачу видане свідоцтво про реєстрацію автомобілю, номерні знаки, що відповідають державному стандарту. Разом з тим подальша перереєстрація належного йому ТЗ спочатку ВРЕР ДАІ, а потім СЦ МВС здійснена без законних підстав та без його волевиявлення.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що виходячи з аналізу положень Порядку №1388 і Інструкції №379 державна реєстрація (перереєстрація) ТЗ, поряд з іншим, проводиться на підставі документів, які засвідчують правомірність придбання транспортного засобу. До таких належать договори купівлі-продажу транспортних засобів, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів.
Особа 1, будучи власником ТЗ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (оригінал якого наявне у нього) не звертався ні особисто, ні через уповноважених осіб до реєструючих органів МВС із заявами про знаття автомобіля з обліку або перереєстрації, як і не втрачав свідоцтво про реєстрацію на вказаний автомобіль, оригінал якого (свідоцтво) перебуває і завжди перебував у нього.
При цьому, відповідно до висновку експертного дослідження від 06.06.2017, яке проведено за заявою позивача, номер кузова, номер двигуна, наданого на дослідження ТЗ, не змінювалися.
В той же час, автомобіль належний позивачу, в подальшому з 20.01.2015 неодноразово перереєстровувався на нових власників без відома, згоди та волевиявлення позивача як законного власника транспортного засобу.
За вказаних обставин, позивач неодноразово звертався із заявами до правоохоронних органів про вчинення злочину та 28.12.2017 відкрито кримінальне провадження.
Отже, з наведених положень Порядку №1388 і Інструкції №379, слідує, що до вчинення уповноваженими особами сервісного центру МВС дії/прийняття рішень про скасування державної реєстрації (перереєстрації), передує:
– виявлення транспортного засобу, зареєстрованого (перереєстрованого) за фіктивними чи підробленими документами;
– наявність достатніх і допустимих даних, які засвідчують обставину фіктивності чи підроблення документів, на підставі яких за участю сервісного центру МВС проведено державну реєстрацію/перереєстрацію автомобіля.
При цьому, положення вищенаведених нормативно-правових актів не визначають певного чи конкретного способу виявлення і підтвердження згаданих подій і обставин. Втім, в будь якому випадку, такі події і обставини повинні бути об`єктивними і встановленими та доведеними належними доказами.
Отже, на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.
Виходячи з викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що реєстраційні дії, записи, вчинені з 20.01.2015 є об`єктивно безпідставними, оскільки здійснені без відома і волі позивача. Таким чином, такі дії щодо перереєстрації транспортного засобу є незаконними та підлягають скасуванню.
В той же час, після проведення незаконної перереєстрації ТЗ, фактично з`явився новий транспортний засіб. Всі подальші дії, вчинені зокрема, СЦ були вчинені на підставі належних документів.
Отже, підстави для визнання незаконними перереєстрації ТЗ СЦ МВС відсутні. В той же час з метою відновлення порушеного права позивача щодо користування належним йому майном, суди дійшли до правомірно висновку про скасування перереєстрації транспортного засобу, які здійсненні СЦ без визнання їх незаконними.
3. У разі зникнення в ЄДРТЗ відомостей про реєстрацію ТЗ єдиним належним документом, який засвідчує попередньо здійснену реєстрацію та відповідно підставу для внесення відомостей про таку реєстрацію до ЄДРТЗ є свідоцтво про реєстрацію ТЗ
Підтвердженням реєстрації ТЗ до створення СЦ МВС та ЄДРТЗ можуть бути книги обліку, які велися Державтоінспекцією
Постановою Верховного Суду від 16.08.2023 залишено без змін рішення судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позову Особи 1 і Особи 2 та зобов`язано держателя ЄДРТЗ – ГСЦ МВС через формувачів записів у ЄДРТЗ – територіальні СЦ МВС поновити дані реєстрових записів на ТЗ: МЕРСЕДЕС БЕНЦ 300 та РЕНО-ТРАФИК.
ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідно до пункту 15 Порядку № 1388 на зареєстровані транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України.
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили із того, що у разі зникнення в ЄДРТЗ відомостей про реєстрацію ТЗ, ураховуючи положення пунктів 7-8, 14-15 (пункти 15-16 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Порядку № 1388, підставою для внесення інформації про таку реєстрацію будуть документи, які засвідчують попередньо здійснену реєстрацію.
Аналіз змісту положень пунктів 7, 8, 14 та 15 Порядку № 1388 дає підстави для висновку, що документом, який підтверджує здійснення реєстраційних дій із ТЗ є свідоцтво про його реєстрацію.
Окрім того, доказом щодо підтвердження здійснення реєстраційних дій з транспортними засобами можуть бути і книги обліку зареєстрованих ТЗ, які велися Державтоінспекцією до створення СЦ МВС та ЄДРТЗ.
Встановлено, що 2 ТЗ, а саме: MERCEDES-BENZ – 300 та RENAULT TRAFIC, дійсно були зареєстровані, відомості щодо них містяться в книгах обліку, які велись згідно Наказу МВС № 599 від 02.11.1994 (втратив чинність 2002 року). Крім того, відповідно до підсистеми ЄДР ТЗ «Митні документи» вказані автомобілі значаться як розмитнені.
Отже позовні вимоги в частині відновлення записів реєстрації двох вказаних автомобілів підлягають задоволенню.
При цьому ВС звернув увагу, що окрім зазначених інші документи-протоколи про адміністративний правопорушення, договори купівлі-продажу, виписки від страхових компаній, довідки про проходження технічних оглядів, на які посилаються позивачі, не підтверджують здійснення саме реєстраційних дій щодо ТЗ.
4. Відповідно до Конвенції про дорожній рух, яка є обов’язковою для виконання Україною на її території – Сторони визнають будь-яке національне водійське посвідчення, що відповідає приписам Додатку 6 до цієї Конвенції
Обмінпосвідченняводіягромадянам, якікеруютьтранспортнимизасобами протягом 12 місяців, проводиться без іспитів
Рішенням суду від 03.10.2022 задоволено позов Особи та зобов`язано Територіальний СЦ МВС повторно розглянути заяву позивача та провести обмін посвідчення водія на право керування транспортними засобами від 28.05.1980 на нове без складання іспитів.
Відмова відповідача провести обмін посвідчення обумовлена тим, що воно є посвідченням водія іноземної держави. Також СЦ вказав про необхідність надання документів, які підтверджують факт отримання посвідчення водія та необхідність його перекладу.
Задовольняючи позов суд зазначив, що 08.11.1968 у Відні була прийнята Конвенція про дорожній рух, яка була ратифікована Союзом РСР 12.07.1974. Після проголошення незалежності України, 12.09.1991 ВРУ прийнято ЗУ «Про правонаступництво України», відповідно до ст.ст. 6,7 Україна підтверджує свої зобов`язання за міжнародними договорами, укладеними Українською РСР до проголошення незалежності України. Україна є правонаступником прав і обов`язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать Конституційї України та інтересам республіки.
Таким чином, Україна підтвердила свої зобов`язання за Віденською Конвенцією про дорожній рух, яка була ратифікована Союзом РСР та є обов`язковою для виконання Україною на її території.
Відповідно до п. п. «b» п. 2 ст. 41 Конвенції про дорожній рух, (в редакції, яка діяла на момент видачі позивачу посвідчення водія) –Сторони будуть визнавати будь-яке національне водійське посвідчення, що відповідає приписам Додатку 6 до Конвенції.
Досліджене судом посвідчення водія від 25.05.1980 відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, оскільки містить усю необхідну інформацію, передбачену у Додатку №6 до вказаної Конвенції.
Крім того, підстави та порядок видачі посвідчення водія регулюється Постановою № 340, прийнятою КМУ 08.05.1993, пунктом 2 якого встановлено, що особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії, крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.
Суд звернув увагу на те, що зазначене положення не містить норми, яка зобов`язує водія замінювати посвідчення водія на новий зразок.
Разом з тим, посвідчення водія, видане до набрання чинності ЗУ від 24.09.2008 № 586-VІ, може бути обміняне на нове згідно з пунктом 25 Положення № 340.
Окрім того, згідно положень п. 27 – 28 Постанови № 340 обмін посвідчення водія громадянам, які керують транспортними засобами протягом 12 місяців, проводиться без іспитів.
Позивач є громадянином України та понад двадцять років керує транспортними засобами на підставі посвідчення водія від 25.05.1980, яке не має терміну дії, є чинним та не скасованим, а також надає позивачу право керування транспортними засобами відповідної категорії. Факт його отримання підтверджується відповідними первинними документами про проходження навчання та складення іспитів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що посвідчення водія від 25.05.1980, видане до набрання чинності ЗУ від 24.09.2008 № 586, може бути обміняне на нове без складання іспитів.
Таким чином, якщо у Вас виникли конфліктні ситуації із територіальними органами ГСЦ МВС України, звертайтесь до професійних та досвідчених адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які захистять права клієнта у судовому порядку з позитивним для останнього результатом.