Кредит у Ломбарді –це популярна фінансова послуга, яка дає змогу миттєво отримати кошти під заставу майна: коштовностей, прикрас або техніки.
Привабливість ломбардного кредиту –це гарантоване отримання коштів в короткі терміни, не потрібно підтверджувати свою платоспроможність і мати позитивну кредитну історію, адже сума позики залежить від оціночної вартості застави, яка в разі чого покриє суму кредиту.
Однак трапляються непоодинокі випадки, коли Ломбард не дочекавшись кінцевого терміну погашення кредиту продає заставлене майно або переплавляє коштовності у інші речі, або техніка, що перебувала на зберіганні, повертається позичальнику у пошкодженому, зламаному вигляді тощо.
Окрім того, можливе нарахування Ломбардом невиправдано високих сум відсотків за користування кредитом або вони нараховуються особам, що звільненні від сплати відсотків за кредитом.
Постраждала від таких дій працівників Ломбарду особа може звернутися до суду про повернення застави (якщо це реально виконати) або відшкодувати шкоду, завдану продажею заставленого майна або його пошкодженням, знищенням. Також конфліктну ситуацію щодо неправомірного нарахування відсотків за користування кредитом можливо вирішити у судовому порядку.
Разом з тим, у таких судових спорах правильність складеного позову та належно обраний спосіб захисту, а також правова позиція у судовому процесі – гарантія добитися повернення заставленого майна або відшкодування понесених збитків з Ломбарду, і без кваліфікованого та досвідченого адвоката не обійтись.
Правова допомога знадобиться позичальнику і у справах за позовами Ломбарду про стягнення заборгованості за кредитом, адже належний юридичний захист відповідача у таких справах призведе до постановлення судом рішення про відмову у задоволенні позову Ломбарда або зменшення суми заборгованості.
Адвокати АБ «Ткачук і партнери» нададуть наступніюридичніпослуги щодо вирішенняспорів із Ломбардами:
–Консультація з усіх питань, пов’язаних із спорами з Ломбардами, аналіз виниклої ситуації та визначення перспектив можливих майбутніх судових процесів;
-Допомога у зборі доказової бази, у тому числі підготовка адвокатського запиту, розрахунок нанесених збитків та проведення експертизи (при необхідності);
-Підготовка процесуальних документів-позову, зустрічного позову, відзиву, відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив, пояснень, клопотань, у тому числі призначення судової експертизи тощо;
-Ознайомлення з матеріалами справи зі спору з Ломбардом, якщо справа вже перебуває у суді;
-Участь у судах всіх інстанцій на захист інтересів клієнта , у тому числі за позовом Ломбарда;
-Оскарження судових рішень, постановлених не на користь клієнта, в апеляційному та касаційному порядку;
– Юридичний супровід клієнта на стадії виконавчого провадження.
Можливо виокремити ряд проблемних питань по спорам з Ломбардами, з якими звертають клієнти до нашого Бюро:
-Невиконання (порушення умов) Ломбардом договору про надання ломбардного кредиту, договору зберігання;
-Неповернення Ломбардом заставленого майна;
-Пошкодження Ломбардом заставленого майна;
-Продаж Ломбардом заставленого майна;
-Знищення Ломбардом заставленого майна ( у тому числі переплавка
коштовностей);
– Неправомірне використання Ломбардом предмету застави (зберігання) або передача у використання третім особам;
-Нарахування Ломбардом великих відсотків за договором кредиту та
штрафних санкцій, у тому числі особам, які законом звільненні від
сплати відсотків за кредитом;
-Пред’явлення Ломбардом позову до позичальника про стягнення
заборгованості тощо;
-Відшкодування шкоди, завданої Ломбардом позичальнику;
-Визнання недійсним (нікчемним) договору ломбардного кредиту;
-Визнання недійсними угод, укладених в порушення умов договору про надання ломбардного кредиту;
-Розірвання договору ломбардного кредиту в судовому порядку;
-Порушення Ломбардом умов договору про зберігання предмету застави тощо
Вказаний перелік не є вичерпним і адвокати нашого Бюро, проаналізуючи ситуацію, визначать найбільш ефективний спосіб захисту та поновлення порушених прав клієнта у спорах з Ломбардами в судовому порядку.
УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ
ЛОМБАРДНОГО КРЕДИТУ
Правовідносини між позичальником та Ломбардом регулюються Цивільним Кодексом України, Законом України «Про заставу» від 02.10.1992 № 2654-ХІІ, ЗУ «Про фінансові послуги та фінансові компанії» від 14.12.2021 № 1953-ІХ.
Права та обов’язки у позичальника та Ломбарда виникають на підставі договору про надання ломбардного кредиту, в межах якого ломбард зобов’язаний здійснити ідентифікацію фізичної особи, яка бажає стати позичальником.
У договорі про надання ломбардного кредиту сторони обов’язково повинні узгодити всі істотні умови:
-Строк дії кредиту;
-Розмір відсотків за користування кредитом та порядок сплати;
-Права та обов’язки сторін;
-Відповідальність сторін за порушення умов договору та інші.
Стаття 12 Закону України «Про заставу» визначає істотні умови договору про надання фінансових послуг, які повинен містити також і договір про надання ломбардного кредиту.
Всі істотні умови повинні бути чітко прописані та узгоджені, щоб на випадок виникнення між сторонами спору, можливо було посилатися на умови договору та їх невиконання.
Наприклад, важливо зазначити у договорі таку умову, що Кредитодавець не відступає права вимоги за Договором новому кредитору та не залучає колекторську компанію до врегулювання простроченої заборгованості. Ця умова позбавить позичальника багатьох проблем, а також може бути підставою для визнання недійсними договорів, укладених в порушення цієї умови.
Адвокати нашого Бюро у разі невиконання Ломбардом умов договору про надання ломбардного кредиту, допоможуть позичальнику відшкодувати збитки, спричинені такими діями Ломбарду у судовому порядку.
ЗАСТАВА (ЗАКЛАД) ЗА ЛОМБАРДНИМ КРЕДИТОМ
Предметом застави (закладу) за ломбардним кредитом може бути будь-яке рухоме майно, яке має індивідуальні ознаки та належить позичальнику на праві власності, крім майна, визначеного у ст. 30 ЗУ № 1953-ІХ.
Не можуть бути предметом застави:
1. нерухоме майно (включаючи землю), фінансові інструменти, корпоративні права, а також пов’язані з ними майнові права позичальника;
2. кошти в національній або іноземних валютах (крім готівкових банкнот та монет, що мають нумізматичну цінність та вилучені з обігу в Україні);
3. електронні гроші, віртуальні активи;
4. об’єкти, зазначені у частині 4 статті 576 ЦКУ
Предмет застави (закладу) підлягає передачі його власником (співвласником) у володіння та/або на збереження кредитору.
Забороняється! передача предметів застави (закладу) поштою (експрес-поштою).
Якщо раптом повернути кредит не виходить, то він буде погашений за допомогою продажу застави.
Звертаємо увагу, що предмет застави (закладу) позичальника може бути продано або передано у володіння третій особі без згоди позичальника виключно після спливу строку, встановленого договором з урахуванням вимог Закону № 1953-ІХ.
Порядок звернення стягнення на предмет застави (закладу) визначається законом та умовами договору застави (закладу).
Адвокати нашого Бюро, у разі неправомірного пошкодження, знищення, продажу предмету застави, допоможуть заставодавцю повернути предмет застави якщо це можливо реально виконати або відшкодувати завдані збитки у судовому порядку.
УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ ЗБЕРІГАННЯ ПРЕДМЕТУ ЗАСТАВИ
Предмет застави (закладу), переданий на зберігання ломбарду, повинен зберігатися у спеціально призначеному для цього місці. Таким місцем має бути окреме приміщення, окрема територія, інше місце з обмеженим доступом, що розташовані за місцезнаходженням ломбарду чи його відокремленого підрозділу або за іншою адресою, визначеною договором застави (закладу).
Ломбарду забороняється користуватися та розпоряджатися предметом застави (закладу), крім випадків, визначених законом.
Зберігання речі у ломбарді належить до договорів про надання послуг.
Факт укладення договору зберігання речей у ломбарді посвідчується видачею фізичній особі – поклажодавцю іменної квитанції, яка, не є цінним папером. Іменна квитанція має містити істотні умови договору зберігання речі у ломбарді. Це кореспондується з ч.1 ст. 937 ЦКУ про форму договору зберігання.
За загальним правилом, іменну квитанцію не можна передавати іншим особам. Передача іменних квитанцій іншій особі з правом одержання з ломбарду майна, зданого на зберігання, дозволена за умови видачі володільцем квитанцій довіреності, оформленої у встановленому порядку.
Звертаю увагу, що поклажодавець має право доводити наявність між сторонами відносин зі зберігання, навіть коли квитанцію загублено. На підтвердження факту укладення договору зберігання мають існувати інші письмові докази. У разі втрати іменної квитанції на здане в ломбард майно можна також видавати дублікати. Це здійснюється за письмовою заявою власника майна після пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
ІСТОТНІ УМОВИ ДОГОВОРУ
ЗБЕРІГАННЯ РЕЧІ В ЛОМБАРДІ
Стаття 12 ЗУ «Про заставу» визначає істотні умови договору про надання фінансових послуг та договору застави, які також слід враховувати при укладенні договору зберігання речі у ломбарді.
Згідно з ч. 3 ст. 967 ЦКУ ломбард зобов’язаний страхувати на користь поклажодавця за свій рахунок речі, прийняті на зберігання, виходячи з повної суми їх оцінки.
Страхування речі є особливим обов’язком, який покладається на ломбард як на професійного зберігача.
Отже, суттєвою умовою договору зберігання речі у ломбарді є страхування ломбардом за свійрахунок на користьпоклажодавцязданої на зберіганняречі.
Крім того, у договорі повинно бути зазначено:
1. процентна ставка за фінансовим кредитом, порядок її обчислення, сплати процентів та загальна вартість фінансового кредиту для споживача;
2. посилання на договір застави, що забезпечує зобов’язання за договором фінансового кредиту;
3. посилання на договір страхування предмета застави за наявності;
4. відмітка про ознайомлення позичальника з внутрішніми правилами чи положенням про надання фінансових послуг ломбардом.
ПЛАТА ЗА ДОГОВОРОМ ЗБЕРІГАННЯ РЕЧІ В ЛОМБАРДІ
Платність за договором зберігання речей у ломбарді полягає в оплаті фізичною особою цієї послуги ломбарду. Крім того, якщо плату за зберігання не передбачено умовами договору, то її враховує зберігач при оплаті загальних послуг ломбарду.
У разі якщо річ, яку поклажодавець не забрав із ломбарду по закінченні трьохмісяців від дня, коли сплинув строк договору зберігання, ломбард продає цю річ і також вираховує із суми плату за зберігання. Якщо при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різницю повертають поклажодавцеві.
Важливо ! При пред’явленні позову важливо вірно обрати спосіб захисту, зокрема, вимога про повернення Ломбардом речі однорідної знищеній (наприклад, коштовностей) не є належним способом захисту, оскільки його фактично не можливо виконати, зважаючи на індивідуальність ювелірних виробів. Тому, суд може відмовити у задоволенні позову саме з цих підстав.
Верховний Суд у постанові від 22.05.2019 зазначив, що відповідно до вимог статті 48 Закону України “Про заставу” та умов договорів, які укладені між сторонами, відповідач відповідає перед позивачем за збереження застави у розмірі вартості його оцінки. Стаття 1192 ЦКУ, яка регулює способи відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки з матеріалів справи вбачається, що між сторонами виникли не деліктні, а договірні правовідносини. Оскільки законодавством та умовами договорів не передбачений такий спосіб відшкодування, який обрав позивач, тому відсутні підстави для зобов`язання відповідача повернути позивачу речі (ювелірні вироби) того ж роду і такої ж якості.
Отже, якщо Ломбард порушив умови договору зберігання предмету застави адвокати нашого Бюро допоможуть поновити порушені права клієнта, обравши належний спосіб захисту у судовому порядку.
Слід навести також висновки ВС у справі зі спору з Ломбардом щодо нарахування відсотків за користування кредитом, пені та штрафних санкцій.
Постановою апеляційного суду від 18.03.2021 залишено в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову військовослужбовця про зобов’язання Ломбарду застосувати положення ч. 15 ст. 14 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» і не нараховувати позивачу проценти, штрафні санкції і пеню за договорами про надання ломбардом фінансових кредитів під заставу майна, починаючи з дня укладання кожного договору.
Судові рішення мотивовані тим, що в ч. 15 ст. 14 вказаного Закону зазначено, що військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов`язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов`язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.
Отже, військовослужбовцям та членам їх сімей на певний конкретно визначений період скасовано відповідальність за порушення грошових зобов`язань у вигляді штрафних санкцій, цю норму можна вважати такою, що скасовує цивільну відповідальність особи на певний час.
При цьому вказана норма права є самостійною нормою і будь-якого посилання про можливість застосування вказаного пункту лише при наявності у військовослужбовця відповідного статусу (учасника бойових дій) закон не передбачає. Крім цього, дія зазначеної норми поширюється на всіх військовослужбовців без виключення.
Таким чином, якщо між Вами та Ломбардом виникли конфліктні ситуації, звертайтесь до адвокатів АБ «Ткачук і партнери», які вирішать їх в судовому порядку на користь клієнта.