Перейти до вмісту
Главная страница » ПРИПИНЕННЯ ДІЇ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ПРИМІЩЕННЯ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ АВТОМАТИЧНОГО ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ ПОСТАВКИ ДО НЬОГО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ТА ВІДКЛЮЧЕННЯ ВІД ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ

ПРИПИНЕННЯ ДІЇ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ПРИМІЩЕННЯ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ АВТОМАТИЧНОГО ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ ПОСТАВКИ ДО НЬОГО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ТА ВІДКЛЮЧЕННЯ ВІД ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ

  • від

Вказану правову позицію висловив  Верховний Суд залишаючи 14.01.2025 в силі рішення суду апеляційної інстанції про задоволення позову ТОВ про визнання незаконними дії ДТЕК по відключенню 01.11.2023 від електропостачання орендованого Позивачем нежитлового приміщення та зобов’язання Відповідача протягом тижня за власний рахунок відновити електропостачання до об`єкту.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що незаконні дії ДТЕК  полягають у відключенні від електроживлення об`єкта Позивача без достатніх на те правових підстав, визначених пунктом 7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Погоджуючись із доводами Позивача, ВС зазначив, що пп. 3 п. 11.5.1 Кодексу систем розподілу визначено випадки припинення розподілу електричної енергії за ініціативою ОСР, зокрема, закінчення строку дії/розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до пп.1 п. 7.5 ПРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема, оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі: закінчення терміну дії, розірвання або неукладення договору між Споживачем та Оператором системи.

У пункті 7.5 ПРРЕЕ визначено, що:

– попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено;

– датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом);

– у разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Листом від 19.10.2023 (направлений 26.10.2023 та отриманий Позивачем 02.11.2023) ДТЕК повідомило ТОВ про надання до 30.10.2023 документального підтвердження права користування об`єктом з 18.10.2023, а у разі ненадання до 01.11.2023 зазначених документів, ДТЕК  з урахуванням вимог пункту 7.5 ПРЕЕ,  припинить договір розподілу та відключить об`єкт від електропостачання, починаючи із вказаної дати.

На телефонну вимогу від 31.10.2023 ТОВ 01.11.2023 надано ДТЕК витребувані документи, однак в цей же день об`єкт оренди  було відключено від електропостачання.

З наведеного вбачається недотримання ДТЕК  порядку, передбаченого пунктом 7.5 ПРРЕЕ щодо попередження Споживача про припинення постачання електричної енергії та відключення від електроживлення об`єкта Позивача.

Водночас представник ДТЕК у судовому засіданні визнав відсутність доказів на підтвердження обставин перелічених у розділі VII ПРРЕЕ, зазначивши, що відключення від електроживлення об`єкта Позивача відбулося  через припинення дії договору оренди приміщень, на підставі пункту 4.27 ПРРЕЕ.

Встановлено, що відповідно до заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 26.12.2018 ТОВ приєдналось до умов договору споживача про надання цих послуг, а 01.08.2020 між сторонами укладено договір на постачання електричної енергії. У вказаних договорах зазначено, що вони діють протягом року і вважаються продовженими на той же строк, якщо сторонами не буде заявлено вимоги про його припинення.

Також, факт існування між сторонами договірних правовідносин, пов`язаних з електропостачанням на об`єкт Позивача і виконання його сторонами майже 4 роки, встановлено рішенням суду від 01.11.2022 у справі за позовом ТОВ до ДТЕК про визнання укладеним договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

ВС звернув увагу, що за змістом наведених положень п. 4. 27 ПРРЕЕ оператор системи повинен отримати документальне підтвердження факту зміни власника (користувача) об`єкта саме від нового або попереднього власника (користувача). Оператор системи не має права самостійно здійснювати пошук інформації щодо відчуження об`єкта, щодо зміни користувача об`єкта, робити висновки та приймати рішення на підставі виявленої інформації. У разі отримання певної інформації та виникнення сумнівів оператор системи не позбавлений можливості звернутися до споживача та уточнити відповідну інформацію, однак не констатувати факт припинення договору в односторонньому порядку (правова позиція ВС від 10.07.2024).

Підставою для укладання договорів, які досліджувалися господарським судом під час розгляду спору у вказаній вище справі, а саме: договору про постачання електроенергії та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт ТОВ, став договір оренди нежитлового приміщення  від 17.11.2017.

Рішенням суду  від 17.01.2023  договір оренди нежитлового приміщення  від 17.11.2017 визнаний недійсним. Однак, на час визнання вказаного договору недійсним вже існував договір оренди  від 17.10.2020, відповідно до умов якого фізичні особи передали ТОВ у платне користування спірні нежитлові приміщення (виробничий комплекс), який  припинив свою дію 17.09.2023, у зв’язку з укладенням цієї дати нового договору оренди приміщення.

Таким чином, з 17.11.2017 по 01.11.2023 (дату відключення об`єкта позивача від електропостачання) ТОВ було користувачем відповідного об`єкта на законних підставах, а обставин звільнення ТОВ відповідних приміщень, зміни користувача об`єкта, Відповідачем не доведено.

При цьому ВС зазначив, що  факт укладення 17.09.2023 нового договору оренди нежитлового приміщення  не є підставою для автоматичного припинення Відповідачем своїх зобов`язань за договором, укладеним ним з Позивачем.

За наведених обставин ВС констатував відсутність підстав вважати договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, укладений між Позивачем та Відповідачем, достроково припиненим згідно з пунктом 4.27 ПРРЕЕ, а отже і дії ДТЕК щодо відключення орендованого ТОВ нежитлового приміщення від електропостачання є незаконними.