Перейти до вмісту
Главная страница » ЯКЩО ПЕНСІЯ ВИПЛАЧУВАЛАСЯ У БІЛЬШОМУ РОЗМІРІ

ЯКЩО ПЕНСІЯ ВИПЛАЧУВАЛАСЯ У БІЛЬШОМУ РОЗМІРІ

возникла переплата пенсии

ЯКЩО ПЕНСІЯ ВИПЛАЧУВАЛАСЯ У БІЛЬШОМУ РОЗМІРІ, НІЖ НАЛЕЖИТЬ, СТЯГНУТИ НАДЛИШОК НЕ МАЮТЬ ПРАВА БЕЗ ДОКАЗУ НЕСУМЛІННОЇ ПОВЕДІНКИ ПЕНСІОНЕРА.
Питання бюджету та бюджетних виплат нерідко є проблемним як для держави, так і для одержувачів цих виплат. І, якщо з грошима із бюджету держава розлучається неохоче, то на надвиплату з бюджету навряд чи заплющить очі і навряд чи дозволить її власникові насолоджуватися надлишком.
Гроші, на які не чекають. Як же правильно діяти пенсіонеру у разі отримання надлишку у виплаті пенсії та, як правильно діяти у разі вимоги держави повернути цей надлишок?
Так, пенсіонерка звернулася до суду з позовом до органу Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій відповідача щодо встановлення переплати при виплаті пенсії за віком та утримання цієї переплати з виплати пенсії у розмірі 20 відсотків від нарахованої пенсії.
Пенсіонерка також посилалася на те, що відрахування відповідачем за власною ініціативою, за власним розпорядженням, без судових рішень, без дотримання виконавчих процедур з пенсії позивача до 20 відсотків на користь пенсійного органу не відповідає розпорядженням ст. 50 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Суть справи полягала в тому, що з індивідуальних відомостей про застраховану особу випливало, що крім основного місця роботи позивач також працювала за сумісництвом у компанії «Укррічфлот» та отримувала заробітну плату, з якої утримувалися страхові внески. На підставі чого позивачеві спочатку і було призначено розмір пенсії, яку вона отримувала. Проте за результатами проведеної пізніше перевірки у пенсійній справі позивачки, не було підтверджено періоди роботи ПАТ «Укррічфлот», у зв’язку з чим було встановлено, що за період з 25 травня 2008 року по 31 грудня 2015 року виникла переплата пенсії.
Проте, як стверджувала пенсіонерка, вона не працювала у ПАТ «Укррічфлот» і ніколи не подавала даних про це. З чого також виходить, що працівниками Пенсійного Фонду було допущено помилку при оформленні документів позивачки, проте ніхто з працівників Пенсійного Фонду не був притягнутий до відповідальності.
Відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, зайво виплачені пенсіонеру внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів із явно неправильними відомостями, ненадання відомостей про зміни у складі членів сім’ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсії.
Отже, обов’язковою умовою стягнення надмірно виплачених пенсій є припущення зловживань з боку пенсіонера і в жодному разі зазначені суми не можуть бути стягнуті у разі призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. У разі суми зайве виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
Зловживанням з боку пенсіонера у розумінні частини першої статті 103 Закону України “Про пенсійне забезпечення” є, зокрема, подання ним документів із явно неправильними відомостями, про які йому було відомо.
Таким чином, стягнення з пенсії виплачених надміру сум пенсій можливе лише у разі, коли суми пенсії виплачені зайво внаслідок зловживань з боку пенсіонера та ці зловживання доведені відповідно до чинного законодавства України