Главная страница » Адвокат по спорах з нотаріусами

Адвокат по спорах з нотаріусами

Адвокат по спорах з нотаріусами
За чинним законодавством нотаріуси різні нотаріальні дії, такі як видача довіреностей, оформлення спадщини, видача різних свідчень, накладають арешти, вчиняють виконавчі написи.
При вчиненні нотаріальних дій нотаріуси керуються Законом « про нотаріат », Цивільним кодексом України, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, Законом« про іпотеку », Законом« про заставу », Закон« про звернення векселів в Україні ».
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.
Але при здійсненні своїх дій або відмови вчинити певні нотаріальні дії, нотаріуси можуть порушувати права зацікавлених осіб, і нерідко їх дії або відмова вчинити нотар іального дії є незаконними. Особливо це стосується безпідставної відмови в посвідчення правочинів щодо нерухомого майна та безпідставного вчинення виконавчих написів нотаріуса.
 
Нотаріуси здійснюють такі нотаріальні дії:
 ● Посвідчення угод, в т.ч. про відчуження та заставу майна;
 ● Посвідчення заповітів;
 ● Посвідчення довіреностей;
 ● Охорона спадкового майна;
 ● Ведення спадкоємних справ.Видача свідоцтв про право на спадщину;
 ● Видача свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя;
 ● Видача свідоцтв про придбання майна з публічних торгів (аукціонів);
 ● Накладення і зняття заборони на відчуження нерухомого майна;
 ● Посвідчення вірності копій документів і виписок з них, справжності підпису та вірності
перекладу;
 ● Посвідчення факту знаходження громадянина в живих;
 ● Передача заяв фізичних і юридичних осіб;
 ● Прийняття в депозит грошових сум і цінних паперів;
 ● Вчинення виконавчого напису;
 ● Вчинення протесту векселів;
 ● вчинення морських протестів;
 ● Ухвалення документів на зберігання.
 
Але, як показує практика, при здійсненні своїх дій або відмови з оверш певні нотаріальні дії, нотаріуси можуть порушувати права зацікавлених осіб, і нерідко їх дії або відмову вчинити нотаріальні дії є незаконними. Особливо це стосується безпідставної відмови в посвідчення правочинів щодо нерухомого майна, ведення спадкових справ та видачі свідоцтва на спадщину, безпідставного вчинення виконавчих написів нотаріуса.
Згідно ст. 49 Закону України «Про нотаріат», на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов’язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз’яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову, яку може бути оскаржено в суді.
У цьому випадку Вам знадобитися допомога кваліфікованого фахівця, а це адвокат по спорах з нотаріусами.
під час консультації з адвокатом нашого Бюро, ми допоможемо Вам вибрати правильну позицію і відстояти Ваші інтереси.
 
Адвокат по спорах з нотаріусами
Послуги адвоката у спорах з нотаріусами:
 – Отримання консультації з вашого запитання;
 – Складання скарги до Міністерства юстиції України щодо незаконних дій нотаріуса;
 – Оскарження бездіяльності нотаріуса щодо витребування відомостей про спадкове майно;
 – Ведення переговорів від імені клієнта з вирішення спірних питань щодо спору з нотаріусами;
 – Складання адвокатського запиту в інтересах клієнта;
 – Оскарження безпідставних виконавчих написів нотаріуса;
 – Ознайомлення з матеріалами справи, якщо справа по спору щодо спору з нотаріусом перебувати вже в суді;
 – Оцінка вашої ситуації і оцінка перспектив можливих судових процесів;
 – Підготовка претензій щодо суперечок щодо спору з нотаріусом;
 – Підготовка процесуальних документів по судових спорах з нотаріусом – скарг, позовних заяв, заперечень на позови, відповіді на заперечення, клопотань;
 – Обжалова ня судових рішень шляхом підготовки апеляційних і (або) касаційних скарг;
 – Представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції, апеляції, Верховному Суді у спорах з нотаріусами.
 
Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії
 
У жовтні 2018 особа звернулася до районного суду з позовом до ответчіку- приватного нотаріуса в якому просив суд скасувати постанову приватного нотаріуса від 19 січня 2018 про відмову у видачі дубліката договору купівлі-продажу нерухомого майна, яким було відмовлено позивачу у видачі дубліката договору купівлі-продажу житлового будинку (домоволодіння).
 
Позивач просив суд зобов’язати приватного нотаріуса видати йому дублікат договору купівлі-продажу житлового будинку (домоволодіння), відповідно до якого позивач є набувачем вищевказаного нерухомого майна.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 січня 2018 він звернувся з письмовою заявою до приватного нотаріус з проханням видати дублікат договору купівлі-продажу житлового будинку (домоволодіння) згідно з яким Позивач був покупцем.
Постановою від 19 січня 2018 приватний нотаріус відмовив у видачі дубліката вищезгаданого договору з посиланням на порушення принципу нотаріату про безперечність вчинення нотаріальної дії, то є в зв’язку з порушенням пункту 1 статті 49 Закону України «Про нотаріат». Підставою для відмови у видачі дубліката договору купівлі – продажу приватним нотаріусом зазначено, що в процесі перевірки поданих документів було встановлено, що за фактом придбання права власності на нерухоме майно, вказане в заяві, здійснюється досудове кримінальне розслідування за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 190 КК України; кримінальне провадження не закрита.
На думку позивача, відмова відповідача є незаконною, оскільки відповідачем не наведено жодного положення законодавства, яким суперечить таку нотаріальну дію – видача дубліката договору, а наявність кримінального провадження, в рамках якого арешт будинку вже скасовано, може бути тільки підставою для обмеження в здійсненні права власності на будинок, а не підставою для позбавлення особи права власності на майно та відмови в зв’язку з цим у видачі позивачу як власнику дубліката договору купівлі-продажу вищевказаного будинку. Відмова відповідача видати позивачу дублікат зазначеного договору купівлі-продажу житлового будинку позбавляє останнього як покупця зазначеного будинку можливості користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Суд позов задовольнив, обґрунтовуючи це наступним:
Відповідно до п. 8 ч . 1 ст. 34 Закону України «Про нотаріат», нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії: видають дублікати нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса. Нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти (ст.50 Закону України «Про нотаріат»).
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про нотаріат», в разі втрати або псування документа, засвідченого або виданого нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування, за письмовою заявою осіб, перелічених у першому реченні частини п’ятої статті 8 цього Закону, видається дублікат втраченого документа.
Видача дубліката втраченого або зіпсованого документа здійснюється державним нотаріальним архівом. До передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування, дублікат втраченого документа видається відповідно нотаріусом або посадовою особою виконавчого комітету за місцем його зберігання (ст.53 Закону України «Про нотаріат»).
довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса, видаються нотаріусом виключно фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії (ч.5 ст.8 Закону України «про нотаріат»).
відмовляючи позивачу у видачі дубліката договору купівлі – продажу будинку (домоволодіння) приватний нотаріус посилалася на те, що в процесі перевірки поданих документів встановлено, що за фактом придбання права власності на нерухоме майно, вказане в заяві, здійснюється досудове кримінальне розслідування. Кримінальне провадження не закрита. Сумлінність придбання нерухомого майна набувачем може бути встановлена тільки в суді або шляхом припинення кримінального провадження, відповідно до чинного законодавства України.
У зв’язку з порушенням принципу нотаріату про безперечність вчинення нотаріальної дії, тобто в зв’язку з порушенням п.1 ст 49 Закону України «Про нотаріат» відповідно до п.1 ч. 1, 3, 4 ст.49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: вчинення такої дії суперечить законодавству України.
Нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.
На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов’язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз’яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Посилання приватного нотаріуса на п.1 ст.49 Закону України «Про нотаріат», як на підставу відмови позивачеві у видачі дубліката договору купівлі – продажу будинки (домоволодіння) судом не приймаються до уваги, так як, оскаржувана постанова не містить жодного положення законодавства, яким суперечить така нотаріальна дія (видача дубліката договору), що свідчить про необґрунтованість винесеного приватним нотаріусом постанови про відмову у видачі дубліката договору купівлі – продажу нерухомого майна (відсутнє посилання на законодавство що свідчило б про законність у винесенні постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії).
Факт наявності або відсутності кримінального провадження за цивільним законодавством може бути тільки умовою для обмеження здійснення права розпорядження майном і тільки в випадку накласти ення на таке майно арешту в рамках даного кримінального провадження, а не підставою для позбавлення особи права власності.
Крім того, що факт наявності кримінального провадження щодо майна, яке виступало об’єктом нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, безпосередньо не передбачений ні Законом України «Про нотаріат», ні Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України в якості підстави для відмови у видачі дубліката такого договору.
Також суд критично оцінив посилання відповідача – приватного нотаріуса про необхідність встановлення в суді сумлінності придбання нерухомого майна з боку позивача.
Право власності набувається на підставах, не заборонених законом, зокрема з угод, встановив Адвокат по спорах з нотаріусами.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).
Угода є правомірною, якщо її недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недейс твітельной (204 ЦК України).
Доказів, які б свідчили, що договір купівлі – продажу житлового будинку (домоволодіння) від 28 жовтня 2009 року є неправомірним або він визнаний судом недійсним, суду надано не було, як і не було їх встановлено при розгляді справи.
Відповідно до роз’яснень, наведених в абзацах 2 і 3 п.14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 січня 1992 року № 2 «Про судову практику у справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні», з урахуванням вимог ЦПК, в резолютивній частині рішення, зокрема, повинно бути зазначено про задоволення позову або про повне або часткове залишення його без задоволення. При задоволенні позову про оскарження нотаріальних дій суд повинен вказати, які саме нотаріальні дії, коли і ким вчинені, скасовуються. Задовольняючи позов про оскарження відмови у вчиненні нотаріальної дії, суд в резолютивній частині рішення зазначає про скасування постанови (іншого відповідного акта) про це (із зазначенням дати і органу, його прийняв) і яку нотаріальну дію і хто повинен вчинити.
виходячи з вище викладеного, позов до приватного нотаріуса був задоволений, Адвокат по спорах з нотаріусами спрацював добре.
Відповідне рішення було прийнято Шевченківським районним судом м Києва 14 березня 2019 року.