Перейти до вмісту
Главная страница » Як подати позов про стягнення аліментів

Як подати позов про стягнення аліментів

Сімейне законодавство України встановлює наступні види аліментних зобов’язань батьків щодо своїх дітей:

  • Зобов’язання з утримання неповнолітніх дітей ;
  • Зобов’язання з утримання непрацездатних повнолітніх дітей;
  • Зобов’язання з утримання повнолітніх працездатних дітей, які продовжують навчання і не можуть самостійно забезпечити себе необхідними засобами існування, до досягнення ними 23-річного віку;
  • Зобов’язання батьків брати участь у додаткових витратах на утримання дітей. 

 Цей обов’язок закріплений в Конституції України, а також в Сімейному кодексі України. Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними, або за рішенням суду. Проте бувають випадки, коли один з батьків не виконує свого законного обов’язку  утримувати своїх дітей. В такій ситуації це питання врегульовується згідно чинного законодавства.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Для того, щоб отримувати аліменти у твердій сумі потенційному одержувачу слід звернутися до суду із заявою.

Що має бути в заяві про стягнення аліментів

Для того, щоб було відкрите провадження по справі, при написанні позовної заяви необхідно дотримуватися ряду вимог відповідно до ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України. Згідно загальної частини Цивільного кодексу України позовна заява повинна містити:

  1. Найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
  2. імена сторін та інших учасників справи, їх місце проживання,  поштовий індекс, номер і серію паспорта для фізичних осіб – громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
  3. зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом;
  4. виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
  5.  відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
  6.  відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
  7. перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
  8. попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
  9. підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
  10. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

При різних обставинах боржника, таких як нестабільний дохід, постійна зміна роботи, або нестабільне матеріальне становище має місце вибір вимоги про стягнення коштів в твердій грошовій сумі, тобто у чітко визначеній сумі. Також дозволено до початку судового засідання змінити підстави та предмет позову та ставити вимогу про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, замість процентного вирахування з доходу.

Трапляється, що після подачі позову до суду відкрилися нові обставини справи, які можуть суттєво вплинути на хід процесу. Наприклад, відповідач може подати документи про інші свої фінансові зобов’язання чи інші документи, які мають відношення до обставин справи.  В державному бюджеті встановлюється сума прожиткового мінімуму, в тому числі для дітей в категоріях різного віку. Однак з практики ми бачимо, що не залежно від того, які кошти бажає отримувати Позивач щомісяця, суд орієнтується на дохід того, з кого будуть стягувати аліменти, на його матеріальний статус та можливості, наявність інших осіб на утриманні. Суд звертає увагу на офіційні тому підтвердження.

Якщо особа, яка повинна платити аліменти немає офіційних доходів,  або неофіційні доходи значно перевищують офіційні, то це потребує доказування в судовому порядку. Тобто, у позовній заяві ви самі визначаєте суму, яку б хотіли отримувати в якості аліментів щомісяця. При цьому, сума повинна бути вами обґрунтована та підкріплена відповідними доказами. Відсутність достатніх аргументів на користь зазначеної в позовній заяві суми буде спонукати суд призначити розмір аліментів у меншій сумі, ніж ви хотіли отримати.

Індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до статті 184 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Індексації підлягають аліменти в межах прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

 Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами – підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу їх платника.

Індексація таких аліментів проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

Індексація розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, проводиться, якщо інше не передбачено у виконавчому документі чи у договорі між батьками про сплату аліментів на дитину, виконавцем у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Індексація розміру аліментів проводиться щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів.

Суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років. При цьому гроші, які стягуються за минулий час, теж мають бути проіндексовані. Виплати будуть індексуватися окремо для кожного періоду, залежно від того, як змінювався розмір прожиткового мінімуму у кожному кварталі.