ПРО ЯКЕ СПОЖИВАЧЕМ СВОЄЧАСНО ПОВІДОМЛЕНО ОПЕРАТОРА СИСТЕМИ
Суди, розглядаючи справу зі спору про визнання недійсним рішення про донарахування обсягів необлікованого електроенергії дійшли висновку, що явними ознаками втручання в роботу засобів вимірювальної техніки не може бути визнано таке пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб, про яке споживачем своєчасно було повідомлено оператора системи.
При цьому, явні ознаки втручання споживачем в роботу засобів вимірювальної техніки мають бути доведені оператором системи.
Так, споживач електроенергії звернувся в суд з позовом до ДТЕК про визнання незаконним рішення комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він виявив відсутність пломб на дверях ящика в якому знаходиться належний йому лічильник електроенергії. При цьому пломби, відтиски тавр та захисні магнітні наліпки на лічильнику не були пошкоджено і він працював у звичайному режимі. У зв`язку з наведеним, позивач звернувся до обленерго та поліції з відповідними заявами. Разом з тим, в подальшомиу він отримав повідомлення, в якому його було запрошено на засідання комісії по розгляду акту пропорушення ПРРЕЕ. Оскільки позивач не зміг бути присутнім на засіданні комісії, про що направив лист відповідачу, останній на його адресу надіслав копію протоколу комісії з розрахунком до акту про порушення та повідомленням про оплату.
Ухвалою Верховного Суду від 21.12.2023 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою відповідача на судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими задоволено позов.
Залишаючи 03.10.2023, рішення суду першої інстанції про задоволення позову без змін, суд апеляційної інстанції зазначив наступне.
Уповноваженими особами обленерго складено акт про порушення, з якого вбачається, комісією виявлено факт порушенян пп. 8 п. 5.5.5, п. 8.2.4, пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи розподілу, встановлених у місцях, указаних в акті про пломбування, який підтверджує факт пломбування і передачу на відповідальне зберігання приладу обліку та встановлених пломб, індикаторів.
В подальшому комісією складено протокол про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії. Згідно вказаного протоколу, комісією прийнято рішення щодо проведення розрахунку згідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ та нараховано обсяг електричної енергії спожитої позивачем на суму 167 971 грн.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені; відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їхній власник (пункт 2.3.4 ПРРЕЕ).
Згідно п. 8.4.1 ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Наявний у матеріалах справи Акт про порушення підтверджує лише факт відсутності пломб, що на об`єкті споживача, а не факт порушення, здійсненого саме позивачем.
З урахуванням системного аналізу змісту пункту 8.4.1 ПРРЕЕ, що регулює спірні правовідносини, суди дійшли висновку, що зазначені норми слід застосовувати таким чином: положення глави 8.4 ПРРЕЕ не застосовуються за наявності своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи), вчиненого у письмовій формі, повідомлення споживачем оператора системи та за відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки.
Звертаючись до суду з позовом, позивач вказував на те, що виявивши відсутність пломб на дверях ящика, в якому знаходився лічильник електроенергії, який обліковував електроенергію, що постачалася він одразу звернувся із письмовою заявою обленерго, вказуючи, що пошкодження здійснено невідомими особами.
Тобто, позивач не визнавав факту втручання ним у роботу засобу вимірювання чи вчинення інших дій, які б призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки.
Разом з тим, доказів на підтвердження явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки саме позивача, відповідачем до суду не надано, що згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, є його процесуальним обов`язком.
Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 02.12.2020.