Безкоштовні консультації не надаються 9: 00-18: 00 без обіду
+380 67 503 05 30 +380 50 406 65 36

Про відшкодування шкоди, заподіяної залиттям квартири

Для того, щоб претендувати на відшкодування збитку, заподіяного затопленням квартири, необхідно визначити причину затоплення і хто винний. Причин може бути декілька: недбалість сусідів, протікання даху, неналежний стан внутрішньобудинкових мереж, установка неякісних сантехнічних матеріалів.

Про відшкодування шкоди, заподіяної залиттям квартири

Затоплення і залиття квартири - послуги адвоката

Адвокат з житлових спорів надасть грамотну юридичну допомогу як на етапі досудового провадження так і в суді.

Замовити

Основними нормативними документами, якими необхідно керуватися для врегулювання ситуації є "Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій", "Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень" та Цивільний кодекс України.

Що робити якщо вас затопили сусіди?

Що робити якщо вас затопили сусіди

Етап 1: Встановити причину затоплення, перекрити воду та якщо є необхідність викликати електрика, фіксуючи факт виклику. Зафіксувати фото-, відео-, мобільним телефоном все ушкодження та скласти список зіпсованого майна. Викликати комісію з ЖЕКу та запросити сусідів.

Етап 2: Скласти Акт про затоплення. Згідно листа Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 29.12.2009 року № 12 / 20-11-1975 в акті необхідно вказати:

Зразок акту про затоплення (сторінка 1)

Зразок акту про затоплення (сторінка 1)

Зразок акту про затоплення (сторінка 1)
Зразок акту про затоплення (сторінка 2)

Зразок акту про затоплення (сторінка 2)

Зразок акту про затоплення (сторінка 2)
 • число, місяць, рік, час події (якщо можливо);
 • номер квартири, форма власності, поверх;
 • ПІБ власника (орендаря) квартири, яка затоплена;
 • ПІБ членів комісії;
 • ПІБ власника (орендаря) квартири, з вини якого сталося затоплення;
 • адреса, поверх, форма власності винуватця затоплення;
 • вказати перелік пошкодженого майна (телевізор, диван, шафа, книги), розмір пошкоджених ділянок (шпалери, стелі, паркет, підлога), характер пошкодження (зміна кольору, здуття, відставання);
 • висновок комісії про причини затоплення: лопнула труба, зірвало вентиль, не закритий кран, не робоча раковина, самовільне зняття батареї, перекинутий акваріум. Вказати власника даного приміщення (горище / підвал - ЖЕК, приватна квартира - власник).

Акт про затоплення є головним документом, який підтверджує завдані збитки.

Етап 3: Встановити розмір матеріальних збитків.

Експертиза факту затоплення

Проведення експертизи є необхідною процедурою для фіксації завданих збитків, визначення причин затоплення та розрахунку вартості матеріального збитку. Основним документом, яким необхідно керуватися при проведенні експертизи, є "Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень", яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5.

Тут може бути кілька варіантів.

Варіант перший.

При проведенні експертизи керуючою компанією, для розрахунку кошторису на відновлення та ремонт квартири слід використовувати наявні вихідні дані про пошкодження, які зазначені у дефектному акті про затоплення, відповідними нормативами і ДСТУ - Д Б Н «Будівельні роботи». Потерпілого від затоплення зобов'язані ознайомити з результатами оцінки витрат і кошторисом. У разі незгоди потерпілої сторони, вона за власні кошти може замовити альтернативний звіт про оцінку завданої шкоди та кошторис на ремонт.

Варіант другий.

Для проведення експертизи можна звернутися до незалежних експертних організацій, які мають досвід проведення експертиз. Експерт проводить дослідження обставин, збирає інформацію про причини пошкодження, визначає вартість ремонтно - будівельних робіт, які необхідні для ліквідації пошкодження через затоплення, проводить розрахунок матеріального збитку та готує звіт на розгляд до суду.

Варіант третій.

У разі коли квартира приватизована, власник зобов'язаний утримувати майно самостійно (ст. 322 Цивільного кодексу України). В цьому випадку комунальна служба виступає підрядником і буде виконувати роботи за гроші та на замовлення власника квартири.

ВАЖЛИВО! Якщо квартира застрахована, і серед страхових випадків є "страховка від затоплення", то необхідно звертатися до страхового експерту. Спеціаліст проведе оцінку збитків і страхова компанія відшкодує грошову компенсацію збитку.

Кого привертати?

У разі затоплення квартири через протікання даху, неналежного стану внутрішньобудинкових мереж, встановлення неякісних сантехнічних матеріалів, відшкодувати збитки зобов'язана організація, яка обслуговує будинок (ОСББ, ЖЕО), якій оплачують послуги з утримання будинку та прибудинкової території власники квартир. Якщо затоплення квартири сталася через халатність сусідів (відкритий кран, прорив пральної машини, течі бачка, самовільне зняття батареї під тиском), то відшкодовувати збиток доведеться власнику (орендарю) квартири.

Як досягти відшкодування збитків?

У разі коли винна сторона відмовляється відшкодувати збитки, власнику квартири залишається один шлях - подати позовну заяву до суду. Для звернення до суду необхідно надати наступні документи:

 • позовну заяву;
 • акт про затоплення (дефектний акт);
 • висновок експерта.

Згідно ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнові збитки, завдані неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю фізичної або юридичної особи відшкодовуються у повному обсязі особами, які заподіяли шкоду. При наявності доказової бази факту затоплення, суд може зобов'язати винну особу відшкодувати збитки у повному обсязі.

Надати грамотну юридичну допомогу, як на етапі досудового процесу, так і в суді допоможуть адвокати юридичної компанії "Юридичні партнери".


Наша оценка 4.5 на основе 8 отзывов Google