Безкоштовні консультації не надаються 9: 00-18: 00 без обіду
+380 67 503 05 30 +380 50 406 65 36

Розiрвання договору дарування

Що таке договір дарування

Відповідно до ч. 1 ст. 717 Цивільного кодексу України договір дарування є операцією, спрямованою на передачу від однієї сторони другій стороні безоплатно майно (дарунок) у власність. Предметом договору дарування можуть бути як рухоме майно (грошові кошти в національній та іноземній валюті, цінні папери, корпоративні права, майнове право), так і нерухомість.

Стороною договору дарування може бути будь-який суб'єкт фізичних осіб, так і юридичних осіб. При укладанні договору дарування необхідно врахувати один нюанс, що батьки, піклувальники, опікуни не мають права дарування майна дітей та підопічних. Таким чином, тільки після перевірки,власності майна або нерухомісті можна приступати до оформлення договору.

Договір дарування, складений вільного волевиявлення дієздатних осіб та оформлений відповідно до закону, є виконаним з моменту передачі майна і не може бути анульований сторонами. Дарувальник не має права контролювати, з якою метою використовується подарунок.

Підстави для визнання договору дарування недійсним

Згідно зі ст. 727 Цивільного кодексу України, договір дарування може бути визнаний недійсним, якщо існують підстави для визнання його таким.

Важливо! У разі, якщо одна зі сторін бажає оскаржити договір дарування, то необхідно надати вагомі аргументи для визнання договору недійсним.

Законом чітко сформульовані підстави припинення договору дарування:

  1. Умисне вчинення злочину проти життя, здоров'я дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей. Якщо обдарований вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування (ч. 1 ст. 727 ЦКУ).

Злочин вважається навмисним, якщо обдарований усвідомлено зробив замах або завдав тілесних ушкоджень дарувальнику.

Для застосування цієї підстави необхідний вирок суду.

  1. Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо обдарований створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність (ч. 2 ст. 727 ЦКУ).
  2. Внаслідок недбалого ставлення обдарованого до речі, що становить історичну, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена (ч. 3 ст. 727 ЦКУ).
  3. Визнання дарувальника недієздатним або частково недієздатним.
  4. Складання договору дарування під впливом обману, насильства або тиску.
  5. Висновок вигаданого договору дарування.

У судовій практиці досить часто зустрічаються випадки, коли під виглядом договору дарування складаються договори купівлі - продажу нерухомого майна. Недотримання письмової форми договору тягне за собою його недійсність лише у випадках, прямо передбачених законом.

  1. Дарувальник має право розірвати договір дарування, якщо на момент пред'явлення вимоги дарунок збережений (ч. 4 ст. 727 ЦКУ).

Важливо! Для вимоги про розірвання договору дарування застосовується термін позовної давності 1 рік (ст. 728 ЦКУ).

При скасуванні договору дарування слід враховувати терміни позовної давності, тобто період, протягом якого особа має право звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів (ст. 263 ЦКУ та ст. 264 ЦКУ).

Процедура визнання договору дарування недійсним

Визнання договору дарування недійсним є рішення суду. На початковому етапі необхідно підготувати позовну заяву. Її необхідно скласти з урахуванням всіх діючих норм процесуального кодексу. Тільки в цьому випадку вона буде прийнята на розгляд. Наступним етапом необхідно зібрати всі докази по справі. Пам'ятайте, що рішення суду залежить від наданих вами аргументів та документів.

Все судочинство це складний процес, що вимагає знань і досвіду. Юридична компанія "Юридичні партнери" пропонує послуги кваліфікованого юриста, чия допомога дозволить уникнути непередбачених результатів, збереже час, сили і гроші.


Наша оценка 4.5 на основе 8 отзывов Google