9: 00-18: 00 без обіду сб, нд: вихідні
+380 67 503 05 30 +380 50 406 65 36

СТРАХОВЕ ВІДШКОДУВАННЯ

 ДЕЯКІ ПИТАННЯ ЩОДО СТЯГНЕННЯ СТРАХОВОГО ВІДШКОДУВАННЯ

В судовій практиці виникають спірні питання щодо права страхової компанії, яка виплатила страхове відшкодування, самостійно обирати спосіб судового захисту, у тому числі й право на стягнення страхового відшкодування з винної, наприклад, у ДТП особи в порядку регресу, а також визначати коло відповідачів, зокрема пред'являти позов до страхувальника, з яким укладений договір страхування цивільно-правової відповідальності, чи беспосередньо до винної у ДТП особи.
Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції норм матеріального права у вищезазначеному питанні, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить з такого.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
За змістом статті 993 ЦК України та статті 27 Закону України «Про страхування» до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Згідно зі статтею 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана оплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Статтею 15 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначено в частині другій статті 16 ЦК України.
Зі змісту наведених норм права можна зробити висновок про те, що страховик, який виплатив страхове відшкодування має право самостійно обирати спосіб захисту свого порушеного права, зокрема право вимоги до винної особи про стягнення коштів у розмірі виплаченого страховиком відшкодування.
Відповідний правовий висновок був викладений Верховним Судом України в постанові від 23 грудня 2015 року по справі № 6-2587цс15.


Наша оценка 5 на основе 2 отзывов Google