Ткачук и партнеры

Розподіл спадщини між спадкоємцями першої черги

 • Черговість спадкоємців
 • Хто такі спадкоємці першої черговості
 • Спадкування по праву представлення
 • Спадкування непрацездатними утриманцями
 • Як розподіляється спадщина, коли спадкоємців першої черги декілька
 • Обов’язкова частка при спадкоємстві по заповіту

Хто вступає в спадщину в першу чергу?

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 No 435-IV регулює і встановлює основні правила спадкових правовідносин. Слід зазначити, що спадок настає згідно з законом і по заповіту. Наша компанія зібрала найбільш актуальні питання про вступ у спадок і спадкове право в Україні, також враховані нововведення, які набули чинності у 2018 році.

У 2017 році були внесені зміни в статтю 1270 ЦК України, які вступили в дію з 01.01.2018 року. Якщо раніше вступити в спадок можна було непізніше 6 місяців з дня смерті спадкодавця, то після прийняття змін цей термін можливо оскаржити у суді, маючи докази, що не знали про смерть померлого і спадок. Цю позицію підтвердив у своєму висновку Верховний Суд України під No 6- 1320 цс 17, який дозволив спадкоємцеві заявити про свої права на майно протягом 6 місяців з моменту, як він дізнався про заповіт.

Законом регламентовано, що спадкоємство буває згідно (тобто спадкоємці відповідної черги) закону, так і по заповіту. Цивільний кодекс України чітко визначає коло спадкоємців. Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці мають право на спадок по черзі.

Черговість спадкоємців

Кожна наступна черга спадкоємців згідно закону отримує право на спадкоємство у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкоємство, неприйняття ними спадку або відмови від його прийняття.

Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду отримати право на спадкоємство разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкоємство, за умови, що вона впродовж тривалого часу займалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, важку хворобу або каліцтво потребував допомоги.

Хто такі спадкоємці першої черговості

Спадкоємці першої черги (ст. 1261 ЦК України):

 • діти (рідні та усиновлені, зачаті за життя і народжені після смерті спадкодавця, головне щоб у свідоцтві про народження померлий був записаний як батько)
 • батьки: батько та мати (якщо вони не були позбавлені батьківських прав)
 • другий або чоловік (або дружина), головна умова офіційно зареєстрований шлюб в органах РАГС.

Спадкоємці другої черги ( ст. 1262 ЦК України):

 • рідні брати і сестри померлого
 • бабуся та дід, як з боку матері, так і з боку батька вважатимуться спадкоємцями за умови, що спадкоємців першої черги немає (померли, відмовилися від спадку, визнані недієздатними та ін.)

Право на спадок третьої черги (ст. 1263 ЦК України) — це рідний дядько і тітка настає, якщо немає спадкоємців перших двох черг.

Для отримання спадку четвертої черги (ст. 1264 ГК України) необхідно мешкати із спадкодавцем однією родиною не менше 5 років до відкриття спадку. Фактично, згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України, цивільний чоловік (дружина) може стати спадкоємцем четвертої групи, маючи докази шлюбних стосунків ( спільні діти, підтвердження сусідів про ведення спільного господарства, підтвердження педагогічної ради школи, дитячого саду або інші документи).

Спадкоємці п’ятої черги (ст. 1265 ЦК України):

 • інші спадкоємці (онучаті племінники, троюрідні онуки і інші), а також особи, які перебували на утриманні спадкодавця та не були членами його родини.

Спадкування по праву представлення

Спадкоємство по праву представлення регламентується ст. 1266 ЦК України. Цією статтею визначено право на спадок онуків, правнуків, племінниць та племінників, двоюрідних братив та сестер, якщо їх батьки були спадкоємцями після спадкодавця і померли раніше нього. Прабабуся і прадід наслідують ту частину спадку, яка належала за законом їх дітям, якби вони були живі на момент відкриття спадку. Згідно пункту 5 цієї статті частка спадку померлого розподіляється між ними порівну.

Спадкування непрацездатними утриманцями

Право на спадок має ще одна категорія -утримувачи, якщо родичів першої — четвертої черги немає. Згідно частини 2 ст. 1265 ЦК України, утриманцем вважається неповнолітня або непрацююча особа, яка не є членом сім’ї. Для вступу в спадок утриманцеві необхідно надати докази, що він є непрацездатним (особа пенсійного віку, інваліди незалежно від групи інвалідності, неповнолітні, що не досягли 16 років та учні до 18 років) і отримував від спадкодавця матеріальну допомогу протягом 5 років, яка була основним джерелом існування або доходу. Зазвичай факт знаходження на утриманні встановлюється в судовому порядку.

Як розподіляється спадщина, коли спадкоємців першої черги декілька

Питання розподілу спадковості врегульовано ст. 1267 ЦК України «Частки спадку кожного із спадкоємців згідно із законом є рівними».

У зв’язку з цим, при встановленні спадкового майна увесь спадок розподіляється порівну між спадкоємцями однієї черги, але вони можуть домовитися і про інший розподіл майна. Кожному спадкоємцеві на кожен вид майна видається Посвідчення про право на спадок.

Обов’язкова частка при спадкоємстві по заповіту

Спадкоємство по заповіту встановлює, що спадкоємці визначаються за бажанням фізичної особи з повною дієздатністю на випадок своєї смерті. Кожен громадянин має право розпоряджатися своїм майном на користь одного або декількох осіб.

Але є один нюанс — це право на обов’язкову частку спадка. Статтею 1247 ЦК України передбачено перелік осіб, які мають право на обов’язкову частку спадка, а саме:

 • неповнолітні або непрацездатні діти ( в т.ч. усиновлені),
 • непрацездатні чоловік (дружина), батьки (усиновлювачі).

Утриманці померлого наслідують незалежно від змісту заповіту не менше половини частки, яка належить їм по спадкоємстві згідно закону.

Наша компанія сподівається, що ця стаття дозволила розібратися в деяких нюансах про спадкоємство і буде рада допомогти у вирішенні виникаючих проблем.

Зразки документів

Позовна заява про продовження строку на прийняття спадщини

Позовна заява про визнання права власності в порядку спадкування за законом

Приклад заяви про вступ до спадщину за законом