Повернення депозиту

  • Як повернути депозит з банку
  • Повернення депозиту при введенні тимчасової адміністрації
  • Як отримати депозит після ліквідації банку

В умовах складної економічної ситуації в Україні банківська система є однією з найбільш ураженою сферою економіки. Питання повернення депозитного вкладу стає актуальною проблемою в умовах кризи платоспроможності банку. В результаті банківські установи часто відмовляють в поверненні депозиту населенню, щоб ще більше не погіршити свою платоспроможність, що похитнулася.

Одночасно банки пропонують вкладникам переукласти договір банківського вкладу, обіцяючи більш високі відсотки або взагалі не надають клієнтові чіткі пояснення про неповернення депозитного вкладу. І з цієї миті вкладник повинен вживати усі заходи згідно законодавства для повернення своїх грошових коштів.

Згідно п. 3.3. Постанови Нацбанку України № 516 від 03.12.2003 р. депозитний вклад підлягає поверненню на першу вимогу вкладника. Проте не завжди депозит з банку можна повернути відповідно до законодавства.

Як повернути депозит з банку, у якого почалися проблеми з виплатою по зобов’язаннях

Отже, коли у банку виникають проблеми з виплатою по депозитам, посилаючись на тимчасові труднощі, необхідно скласти заяву на повернення вкладу. У заяві треба посилатися до пункту договору, де прописана відповідальність банку про відшкодування депозитного вкладу на вимогу вкладника та на норми закону, які передбачені ст. 1060, ст. 1074 Цивільного кодексу України.

Наступним етапом заяву необхідно передати до банку під розпис уповноваженої особи, з відміткою «дата отримання» і штампом банку. Протягом 30 календарних днів банк зобов’язаний надати інформацію вкладнику. Згідно Закону України «Про звернення громадян», ігнорування відповіді на запит може послужити приводом для залучення працівників до адміністративної відповідальності та сплати штрафу. Якщо відповідь негативна, тоді наступний крок — передача справи до суду. Судова процедура — це дуже тривалий процес і час працює не на користь вкладника, оскільки накопичуються позовні заяви від інших вкладників. Зрештою може настати ситуація, коли банк оголошує про свою фінансову неспроможність та вводиться тимчасова адміністрація.

Повернення депозиту при введенні тимчасової адміністрації

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» у разі визнання банку неплатоспроможним, Фонд гарантування вкладів вводить тимчасову адміністрацію та вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введення мораторію означає, що стягати з банку борги у рамках виконавчого провадження забороняється. В цьому випадку повернути депозит можна тільки з Фонду гарантування вкладів населення. За наявності тимчасової адміністрації депозитний вклад повертається не вище 200 000,00 грн, дострокове повернення депозиту неможливе, позовні вимоги не будуть задоволені зважаючи на мораторій на час введення тимчасової адміністрації. Якщо на одного вкладника оформлені декілька вкладів на суму понад 200 000,00 грн, то він не зможе отримати більше гарантированнної суми. Залишок суми може бути сплачений тільки після задоволення позову по депозитам усім кредиторам. Але як показує практика, за усі роки роботи Фонду не було жодного такого випадку.

На час роботи тимчасової адміністрації до оголошення банкрутства (ліквідації) банку, щоб отримати депозитний вклад заяву писати не треба.

Як отримати депозит після ліквідації банку

Після оголошення ліквідації банку, формується список кредиторів та визначаються суми заборгованості у межах гарантованої суми, яку Фонд повинен повернути. Повернення коштів починається через сім днів з того часу, коли Національний банк прийме рішення о ліквідації банку. Термін виплат депозитних вкладів складає 30 днів.

Отже, підсумовуючи можемо сказати, що згідно з законодавством повернути депозит реально, але це довгий та тривалий процес. Частіше за все банки роблять усе можливе, щоб відстрочити виплати ще на першому етапі.

Якщо Ви зіткнулися з проблемою стягнення коштів з банку і Вам потрібен правовий захист та допомога, наша фірма «Юридичні партнери» здійснює супровід питання повернення депозитних вкладів до повного виконання рішення суду через виконавчу службу. Наші адвокати допоможуть скласти позовну заяву, візьмуть участь у переговорах з банком, виконавчою службою, зможуть забезпечити повернення депозиту по закінченню терміну депозитного договору, допоможуть при вирішення питання розділення депозиту та повернення повної суми вкладу.