ВИЗНАННЯ ДОГОВІРУ КУПІВЛІ ПРОДАЖУ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ НЕДІЙНИМ

Невід’ємним елементом ринкових відносин є правочин — найпоширеніший юридичний факт, з яким закон пов’язує виникнення, зміну та припинення цивільних правовідносин. Термін «правочин» є новелою у Цивільному кодексі України( 435-15 ) 2003 р. (далі — ЦК).

Недійсності правочинів присвячений параграф 2 гл. 16 розд. IV (статті 215 — 236 ЦК ( 435-15 )); положення Господарського кодексу України ( 436-15 ) 2003 р. про недійсність господарсько гозобов’язання (статті 207, 208); окремі норми про недійсність правочинів також містяться у спеціальному законодавстві(наприклад, у законодавстві про приватизацію, Законі від 12 травня 1991 р. N 1023-XII ( 1023-12 ) «Про захист прав споживачів», Закони від 6 жовтня 1998 р. N 161-XIV ( 161-14 ) «Про оренду землі» тощо).

У зв’язку з появою нових формулювань, підходів та оцінювальних категорій у новому ЦК ( 435-15 ) між ним та спеціальним законодавством виникають певні колізії щодо недійсності правочинів, а це призводить до неоднакового тлумачення і застосування судами законодавству цій сфері. Зазначені фактори є причиною помилок, що допускають суди при розгляді спорів про недійсність правочинів, тому вивчення та узагальнення судової практики вирішення спорів цієї категорії є необхідним.

Мета узагальнення — проаналізувати стан справ із застосуванням судами законодавства при вирішенні спорів про визнання правочинів недійсними, виявити складні та спірні питання у судовій практиці й законодавстві, підготувати пропозиції для забезпечення правильного та однакового застосування судами норм права, а також усунення прогалин у законодавстві. В узагальненні проаналізовано практику розгляду судами цивільних справ за 2007 р. про визнання правочинів недійсними згідно з положеннями нового ЦК ( 435-15 ).

Наведем приклад із судової практики про визнання договору купівлі-продажу корпоративних прав недійсним. Справа № 2-305/11,Провадження № 2/1595/11.

30 червня 2011 року Лисянський районний суд Черкаської області розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Лисянка справу за позовом Приватного підприємства «Побут» до ОСОБА_1 про визнання договору недійсним, суд встановив:

  • ПП «Побут» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання договору недійсним. Підтримавши позов представник позивача в судовому засіданні пояснив та відповідно до договору купівлі-продажу 01.04.2009 року ПП «Побут» передало у власність ОСОБА_1 корпоративні права на підприємство.

Відповідно до постанови господарського суду Черкаської област івід 16.03.2010 року ПП «Побут» визнано банкрутом. При оформленні відповідних документів і було виявлено даний договір купівлі-продажу. Як було встановлено будь-які документи, цінності та будь-які права відповідачу ОСОБА_1 не передавались і будь-яких правових наслідків у зв’язку з укладенням договору купівлі-продажу не настало, а тому представник позивача просить визнати договіркупівлі-продажу недійсним.

Відповідачів судовому засіданні позов визнав і не заперечує проти визнання договору недійсним.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що 01.04.2009 року між ПП «Побут» та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу корпоративних прав підприємства. В договорі не указано про які права іде мова.

В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 суду пояснив, що договір він підписав на прохання бувшого директора ПП «Побут». Для чого йому це було потрібно йому ніхто не пояснював. Будь-які права, цінності та документи йому за цим договором не передавались.

Суд вважає, що догові ркупівлі-продажу не був спрямований на реальне настання правових наслідків, а тому не може вважатись дійсним.

Керуючись ч. 5 ст. 203, ч. 1 ст. 115 ЦПК України, суд вирішив:

  • Договір купівлі-продажу корпоративних прав, укладений 01.04.2009 року між приватним підприємством «Побут» та ОСОБА_1, посвідчений державним нотаріусом Звенигородської державної контори ОСОБА_2, зареєстрований в реєстрі № 1-1462 визнати недійсним.