Ткачук и партнеры

В якому віці може бути призначена пенсія за віком чоловіку, який три з половиною роки проживав на території гарантованого добровільного відселення та має статус особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до категорії 3 ?

Порядок надання зменшення пенсійного віку особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, врегульовано статтею 55 Закону України “Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Його величина залежить від статусу особи та періоду проживання або роботи на території радіоактивного забруднення, а для евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, – від розташування населеного пункту, в якому вони проживали на момент евакуації.

Зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, – за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3-х років, вік виходу на пенсію знижується на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6-ти років.

Початкова величина зниження пенсійного віку, 3 роки,   встановлюється лише тим особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Наприклад, особі, яка станом на 1 січня 1993 року прожила три з половиною роки на зазначеній території, у тому числі: 1 день в період з моменту аварії по 31 липня 1986 року, і має відповідний статус, може бути призначена пенсія за віком із зниженням пенсійного віку на 4 роки, з них 3 роки – початкова величина зниження пенсійного віку  і  1 рік додатково.

За аналогічних обставин, особі, яка не проживала на цій території в період з моменту аварії по 31 липня 1986 року, вік виходу на пенсію може бути зменшено лише на 1 рік.