Ткачук и партнеры

Надбавка до пенсії за особливі заслуги перед Україною

Пенсія за особливі заслуги, по своїй суті, є надбавкою до основної пенсії, яку отримує людина: пенсії за віком, через інвалідність, втрату годувальника або за вислугу років.

Право на цей вид пенсійного забезпечення надано громадянам:

які мають особливі заслуги у сфері державного управління, громадської або господарської діяльності, науки, культури, спорту, освіти тощо. Причому заслуги не лише перед Україною, але й перед колишніми Українською РСР і СРСР.

За цим Законом встановлюються пенсії:

  • за віком;
  • по інвалідності;
  • у разі втрати годувальника;
  • за вислугу років.

Розмір пенсії за особливі заслуги встановлюють у відсотковому відношенні (20-40%) від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ст. 5 Закону “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”).

Конкретний розмір надбавки залежить від заслуг особи, що звернулася за призначенням пенсії, який встановлюється на підставі схеми визначення розмірів надбавок в залежності від наявних заслуг перед Україною (схеми визначення розмірів надбавок в залежності від наявних заслуг перед Україною затверджена протоколом засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України від 8 листопада 2002 р. № 1400 (з доповненням)).

Відповідно до ст. 5 Закону “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” надбавки до пенсії видатним спортсменам – переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи встановлюється на рівні від 25 до 35 відсотків – особам.

Заява щодо порушення клопотання про призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною та необхідні документи подаються до Головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Для призначення пенсії особі, яка має особливі заслуги перед Україною:

  • копії документів, що підтверджують особливі заслуги;
  • копії документів, що підтверджують трудовий стаж;
  • копія довідки медико-соціальної експертної комісії про інвалідність для осіб, визнаних інвалідами;
  • довідка про вид та розмір отримуваної пенсії, а якщо особа працює – також довідка про заробітну плату за минулий календарний рік.